Kuchyňské linky

Dobře naplánovat nové kuchyňské linky je dnes velmi obtížné a náročné. Myslíte? Ne. Není. Alespoň ne tak docela. Ano, má to svá úskalí, ano, může vás to něco stát v případě chyb a předělávek a ano, může to být oříšek. Ale už výběrem správného dodavatele vaší nové vysněné kuchyně si tak nějak „zajistíte“ dobrý výsledek. Jak tedy na to?
Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem
Bytové doplňky

Nová designová varianta pro elegantní Boxsystem

Více prostoru pro odlišení při zachování přímých linií Boxsystému díky velkoplošným zásuvným prvkům z různých materiálů.

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní
Chladničky

Chef Collection přináší čerstvý styl do evropských kuchyní

Ve spolupráci se špičkovými kuchaři, držiteli Michelinských hvězd, vytvořil Samsung sérii domácích spotřebičů špičkové kvality ušitou na míru evropskému zákazníkovi.

Moderní uspořádání kuchyňského náčiní
Kuchyně

Moderní uspořádání kuchyňského náčiní

Brabantia představuje Kitchen Today, flexibilní závěsný systém pro efektivní organizaci vaší kuchyně. Každý kuchař má při vaření jiné potřeby a právě díky stylovému nástěnnému systému si může vytvořit vlastní, originální „věšák“, kde bude jen to, co využije. Nechte se tedy inspirovat touto profesionální řadou a usnadněte si vaření s Kitchen Today.

Kuchyňské linky

Budoucí vzhled vaší nové kuchyně můžete svěřit do rukou nějakého kuchyňského studia. Pokud narazíte na to správné, budete se těšit z hezké dobře fungující kuchyně po řadu let. Pokud ne, stane se vaše nová kuchyně vaší noční můrou. Předpokládejme tedy, že jste si vybrali dobré studio, kde vám poradili spoustu věcí, které by vám ani nenapadly, krásně sladili detaily a víceméně tu „špinavou“ práci udělali za vás. Máte doma novou krásnou kuchyň. A co teď? Přemýšlíte…

Jak dlouho vás kuchyňské linky budou bavit? Když se vám něco na kuchyni rozbije, jaká bude náprava? Dovoláte se reklamace? Opraví vám poškozený díl? Kolik let máte reklamační záruku? Seženete ještě za pár let náhradní komponenty? Bude vůbec váš dodavatel kuchyně ještě na trhu? Možná vám napadá ještě spousta dalších otázek a říkáte si, že jste je nejspíš měli řešit jako první, před pořízením kuchyně. Máte pravdu. Než si pořídíte kuchyň, sepište si základní otázky a zkuste si na ně odpovědět.

Moderná kuchyně

Na začátek…

Vaši stylovou nestálost vyřeší nabídka možnosti změny. Například: až vás přestane bavit daný dekor a styl kuchyňských dvířek, jednoduše je vyměníte nákupem jiných v jiném dekoru a změnou kování. Korpusy jako základ zůstávají. Je to nejlevnější řešení absolutní změny. Tuto možnost nenabízí každý prodejce, ověřte si, že ten vámi zvolený ano.

Také dlouhodobá pozice prodejce na trhu by vám mohla dát záruku, že ještě nějakou dobu bude možné jej kontaktovat a řešit problémy, popř. dokupovat chybějící části kuchyňské linky nebo rozšiřovat tu stávající část. Určitě vás bude zajímat nabízená záruka, čím delší, tím lepší. Bezkonkurenční 25letou záruku najdete například u jednoho švédského řetězce.

Otázky zodpovězeny? Kdo míří do modrožlutého obchodu, má téměř najisto vyhráno, ostatní určitě ví, proč jdou zrovna tam a tam.

Kuchyňské linky

Druhá fáze

Další krok je návrh kuchyňské linky. K tomu potřebujete zaměření. V podstatě jde jen o to vědět, kde máte různé vývody elektřiny, vody, plynu a odpadu, v jakých vzdálenostech jsou okna od podlahy, od obou stěn, od dveří, délky všech stěn a výšku stropu. Toto zaměření si můžete za poplatek objednat od profesionálů nebo jej zvládnete sami podle jednoduchého návodu třeba na internetu. Vyzbrojeni těmito informacemi už můžete směle navštívit Vašeho prodejce kuchyní. Určitě už jste ho párkrát navštívili, na místě si prohlédli jeho nabídku a vzali domů i nabídkové materiály. Tentokrát už jdete „na jisto“, už jen upřesnit tvar kuchyně, protože vzhled je jasný. Je to Vaše vysněná barva, Váš vysněný dekor, které Vám tak učarovaly, že jste se rozhodli právě zde koupit Vaši novou kuchyň.

Návrh kuchyňské linky zabere nějakou dobu. Není také od věci, udělat návrhy dva nebo tři, zkusit různé kombinace, možnosti… Všechny návrhy si pak vezměte domů a pár dní je zkoumejte, přemýšlejte nad nimi, představujte si je. Na další schůzce je pak upravte o své nápady a připomínky a vyberte ten jediný, dokonalý.

Termín dopravy se u prodejců velmi liší. Zatímco někde si po naplánování a zaplacení rovnou jedete s dodávkou do skladu, jinde můžete čekat na dodání až dva měsíce. Je to další bod, který je třeba zvážit. Záleží, jak moc spěcháte nebo jste ochotni čekat. Na den, kdy Vám objednávku přivezou, mějte připravený dostatek místa. I perfektně rozložená kuchyňská linka v plochých krabicích zabere poměrně dost místa, připočtěte dřez, spotřebiče a pracovní desky, které nejdou složit, a možná budete mít problém po vyskládání nákladu opustit byt.

Kuchyňská linka

Montáž kuchyňské linky

Montáž obvykle na požádání zajišťuje prodejce. Velkou výhodou je fakt, že montéři velmi dobře znají sortiment, montují jej každý den, takže s velkou pravděpodobností proběhne vše hladce. Pokud se na to cítíte, jste zruční, zkuste smontovat kuchyňskou linku sami. Nečekejte však, že to bude jednoduché, některá kuchyňská studia nemají tak širokou nabídku korpusů a pár nabízených se pak upravuje na místě na všechny způsoby. V tomto případě bude jednodušší ušetřit si trápení a přenechat starosti montážní firmě. Nezapomeňte, že smontovat skříňky je vlastně to nejjednodušší. Vyříznout otvory na varnou desku a dřez, osadit pracovní desky, vše umístit vodorovně, pověsit správně nástěnné skříňky, navrtat úchytky, osadit spotřebiče a připevnit krycí panely a sokly už nějakou zručnost a zkušenosti přece jen vyžaduje. Každopádně vždycky to můžete zkusit a pak poníženě objednat montéry na dodělání. Cena montáže je obvykle buď podle délky kuchyňské linky (tzv. na metry) nebo na počet skříněk. Osazení spotřebičů a práce navíc se účtují zvlášť.

Nemusíte se děsit, na všechno se klidně ptejte, od toho zaměstnanci jsou. Nestyďte se, že právě tohle nevíte, víte zas jiné věci, které určitě neví zase oni, každý máme nějakou specializaci. Nová kuchyň je sice větší investice, ale pořád je to nábytek, který lze vyměnit nebo upravit. Nebojte se změny a vyjádřete svůj vkus a styl, mějte z bydlení radost, projeví se to i ve Vašem životě.