Luxusní postele

Pro spánek je důležité místo matrace, ale především kvalitní pohodlná postel. Ta by měla splňovat veškerá kritéria pro spokojený a vydatný spánek, ale také mít vkusný design a tím vytvářet pocit útulnosti a domácí pohodlí. I takové jsou luxusní postele.
Nechte si vyrobit kvalitní postel z masivu přímo v truhlářství
Dětské postele z masivu

Nechte si vyrobit kvalitní postel z masivu přímo v truhlářství

Kvalita spánku a potažmo i celého života závisí ve velké míře na tom, v jaké posteli spíte. Její výběr je tedy velmi důležitý. Levné postele z velkých obchodních domů sice lákají na první pohled svou nízkou cenou, o kvalitě se tu dá však často minimálně pochybovat. Proto se spousta zákazníků raději obrátí na truhláře, kteří jim vyrobí opravdu poctivou postel přesně podle jejich představ. Pokud chcete zvolit jako materiál pro svou postel masiv, je to opravdu dobré řešení.

Vyrobte si originální čelo postele
Designový nábytek

Vyrobte si originální čelo postele

Pokud se vám do čela postele nechce hodně investovat, ale rádi byste jím oživili svou postel i celý prostor ložnice, pusťte se do jeho výroby svépomocně. S dávkou zručnosti a trpělivosti se to určitě podaří.

Luxusní postele

Před samotným nákupem si musíme dopředu uvědomit pro koho je luxusní postel určena. Zda pro jednotlivce, pár, seniora nebo dítě. Dalším kritériem bude prostor, ve kterém má být postel umístěna, ale také výška a váha osob, které ji budou užívat. Standardní velikost manželské postele – šířka 160 – 180 cm, u jeden a půl lůžka – šířka 140 cm, jednolůžka – šířka 90 cm. Délka je standardní 200 cm, ale je možné využít i prodloužené varianty 210 – 220 cm. Pro osoby se špatnou pohyblivostí je ideální využít vyvýšenou ložnou plochu pro snadné vstávání, nejčastěji je bočnice ve výšce 50 cm.

postel do ložnice

Rozdelení postelí

Velikosti

Pokud půjde o manželskou luxusní postel umístěnou v ložnici s dostatkem prostoru, můžeme si dovolit pořídit něco velmi luxusního. Můžeme vybírat z různých variant postelí z masivu nebo s čalouněním. Moderní jsou i materiály – lamino nebo kov či jejich kombinace. V každém případě by zvolný materiál luxusní postele měl korespondovat s ostatními díly nábytku, jako je noční stolek, komoda, sekretář, toaletní stolek nebo různé police, skříňky či skříně. Na výběr jsou různé varianty provedení luxusní postele – buď rovná nebo zaoblená v tradičním nebo moderním pojetí. Stejně tak máme na výběr i u jedno a půl lůžka nebo dětské postele, která může být navíc i patrová tzv. palanda. Luxusní postel musí mít také svou eleganci a funkčnost. Proto může být vhodným doplňkem využití úložného prostoru, který je nejčastěji pod postelí. Obvykle jde o různé vysunovací šuplíky nebo výklopné rošty. Můžeme si vybírat z různých typů hlavových čel, která mohou být zahnutá nebo rovná. Některá postel je opatřena i nožním čelem. Velmi častým doplňkem jsou i přídavná osvětlení, nejčastěji z LED žárovek, které jsou umístěny u hlavového čela postele, nebo mohou být umístěna pod bočnicemi. Každá z těchto variant luxusní postele má specifické rozložení světla. Jemné detaily v čele postele, jako jsou různá prošití nebo tvarová zaoblení, kombinace materiálů jako je kůže, dřevo, látka, nerez prvky to vše dotváří jedinečnost.

luxusní postel

Materiál

Postele z masivu jsou vyráběny ze smrkového dřeva, které je velmi měkké, a proto je vhodnější pro dětskou postel nebo palandu. Tvrdším dřevem je borovice, která se hodí na např. postel pro starší dítě. Velmi často se pro luxusní postele z masivu užívá dřevo bukové, které je pevné a hodí se i pro manželskou postel. Kdo má raději na dřevu výraznou kresbu, je vhodné využít jádrového buku, který svou kresbou dodá posteli osobitý charakter. Nejdelší životnost postele zaručí dubové dřevo. Ani další dřeviny jako olše, jasan nebo javor nejsou u postelí výjimkou. Barvu si u masivních dřevin určíme podle vzorníku a dřevo je do tohoto odstínu namořeno. Nejčastější jsou to různé odstíny hnědé, bílé, černé nebo šedé barvy. Tloušťka dřeva je nejčastěji volena mezi 3 – 4 cm.

Čalouněné luxusní postele mají typickou kostru z masivního nebo dřevotřískového materiálu, která je potažena látkou nebo kůží. Látky jsou v různých vzorech a barevných provedeních. Látkové čalouněné postele jsou cenově méně náročné a jejich údržba není tak náročná. Ideální je tzv. nešpinivá úprava, která je vhodná pro náročné zákazníky milující čistotu a pořádek. Voda se totiž do matriálu nevpíjí, ale zůstává jen na povrchu za použití savé houbičky nebo hadříku vodu setřeme.

ložničová postel

Velmi luxusní postele jsou ty z pravé kůže, která má při dobré údržbě dlouhou životnost. Nejčastěji jde o kůže hovězí. Máme na výběr klasické odstíny hnědé nebo v bílé, černé či šedé kombinaci. Provedení může být standardně matné nebo lesklé. Pro udržení dlouhé životnosti je vhodné, aby byla kůže opatřena impregnačním lakem, který je vhodný protože chrání postel před mechanickým nebo chemickým poškozením.

O něco levnější, ale stále luxusní postele jsou ty vyrobeny z eko-kůže. Jedná se o synteticky vyráběnou kůži, která je ve standardním bílém nebo černém provedení, ale může být i v provedení hnědém. Oproti kožené variantě je výhodnější cenově, ale její negativum je v kratší životnosti.

postel a luxus

Další z variant je kombinace masivního korpusu a čalouněného čela luxusní postele, které může být dle přání zákazníka z různého druhu materiálu, nejčastěji půjde o látku nebo kůži. Může si vybrat i variantu „Box spring“, která je charakteristická tím, že je v čalouněném korpusu postele umístěn rošt obsahující pružiny a na něm je jako druhá vrstva položena nejčastěji pěnová matrace.

luxusní postele

Vybírání postelí

Pokud si budeme vybírat luxusní postel, která se nám líbí nejen svým vzhledem, barvou, materiálem, designem, ale i velikostí, je dobré si ji vyzkoušet ještě na prodejně. Zjistíme, zda je nám v ní příjemně, zda nadbytečně nevrže, zda nemá volné hlavové nebo nožní čelo, nebo zda se neprohýbá. Pokud ano, příčina může být v nedostatečně pevném materiálu nebo ve spojích, které nejsou dostatečně pevné. Taková postel není kvalitní a nevydrží nám dlouho.