Plodina_1.jpg

Deset nejzdravějších plodin, které si můžete sami vypěstovat

25. 10. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Podpořte své zdraví a pěstujte na zahradě takové plodiny, které vám i vašim blízkým poskytnou co nejvíce cenných látek. Máme pro vás výběr deseti nejprospěšnějších. Angrešt – obsahuje především vitaminy C a E, mnoho provitaminu […]

Podpořte své zdraví a pěstujte na zahradě takové plodiny, které vám i vašim blízkým poskytnou co nejvíce cenných látek. Máme pro vás výběr deseti nejprospěšnějších.

Angrešt

Angrešt

  1. Angrešt – obsahuje především vitaminy C a E, mnoho provitaminu A a menší množství vitaminu B. Z minerálních látek je bohatý na draslík, fosfor, karoten, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fluor, biotin, měď a křemík, který pomáhá udržovat zdravé buněčné stěny a pevné vazivové tkáně. Konzumací angreštu tak předejdete cévním nemocem a snížíte rovněž množství kyseliny močové – angrešt je proto vhodný při artróze.
  2. Arónie – plody arónie mají vysoký obsah vitaminů P, C, E, skupiny B, karotenu, jodu a kyseliny nikotinové a dále jsou bohaté i na flavonoidy, antokyany a pektin. Arónie má přímý léčebný účinek na poruchy činnosti štítné žlázy. Podporuje i propustnost, pevnost a pružnost cévních stěn, reguluje krevní tlak a kombinace vitaminu C a pektinů působí při pravidelném užívání výrazně protiskleroticky.
  3. Borůvky – obsahují antioxidanty, třísloviny, flavonoidy, karotenoidy, provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B a z minerálů hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek a chrom. Borůvky zvyšují imunitu (dokonce i vůči radiaci), chrání před stařeckou demencí, léčí šeroslepost, pomáhají při průjmech, mají odvodňující účinky a snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi.
  4. Brokolice – je bohatá na vlákninu, betakaroten, vitaminy C a E, B2, kyselinu listovou (B9), hořčík, železo, fosfor, síru a flavonoidy. Vzhledem k vysokému obsahu vápníku se brokolice doporučuje při osteoporóze a obsah draslíku podporuje lepší činnost mozku a správný růst svalů. Brokolice také reguluje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, odstraňuje zácpu a má i protirakovinné účinky.
  5. Černý kořen – je zdrojem vitaminů A, B1, B2, C a E, z minerálních látek obsahuje draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo. Nachází se v něm látka allantoin, která podporuje léčbu ran, trávení a činnost žláz s vnitřní sekrecí. Díky vysokému obsahu inulinu je černý kořen vhodný pro diabetiky a jako součást redukčních diet. Pomáhá také při dně a revmatických chorobách a působí i jako sedativum.
  6. Černý rybíz – listy obsahují řadu tříslovin, silic a vitaminů a účinkují jako antirevmatikum. Plody mají vysoký obsah vitaminu C, spektrum vitaminů skupiny B a nezanedbatelné množství vitaminu A, řadu minerálů a biologicky aktivních látek. Černý rybíz se podává při horečkách a kašli (i dávivém) a díky obsahu rutinu zvyšuje pružnost cév a pomáhá také při zvládání stresu.
  7. Česnek – v česneku naleznete vitaminy A, B1, B2 a C, z minerálů selen a zinek, dále různá rostlinná antibiotika, látky působící proti srážení krve a také složky, které rozkládají cholesterol způsobující kornatění tepen. Zpomaluje stárnutí buněk, protože působí jako antioxidant, pomáhá také v boji proti mykózám, bakteriím a virům, arterioskleróze a trombóze a snižuje riziko rakoviny a krevní tlak.
  8. Křen – v čerstvých kořenech křenu se nachází vitamin C, vápník, hořčík, další minerály a látky, které mají silně antiseptické účinky. Křen podporuje trávení a metabolismus, působí jako přírodní tonikum i diuretikum. Snižuje prokrvení nemocných částí těla a tím mírní bolesti a usnadňuje hojení, čehož se využívá při revmatu, různých zánětech, nervových bolestech, otocích a omrzlinách.
  9. Meruňky – mají velké množství betakarotenu, který brání poškození organismu tzv. volnými radikály a posiluje imunitu. Čerstvé meruňky pomáhají rovněž snižovat hladinu škodlivého cholesterolu a jsou bohaté na vitamin C. V sušeném stavu jsou výborným zdrojem železa, hořčíku a také draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak a je nezbytný k udržování zdravých nervů a svalů.
  10. Rakytník – v plodech rakytníku je obsaženo velké množství vitaminu C, A, E, F, D, K, skupiny B a rutinu, tj. vitaminu P, dále hořčíku, železa, síry, boru a titanu a pektinů, tříslovin, flavonoidů a organických kyselin. Sušené i čerstvé pomáhají při očních neduzích, při Basedowově nemoci způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy, siličný olej lisovaný z bobulí léčí kožní nemoci a poranění, žaludeční vředy, dnu a revmatismus, působí i jako kvalitní antisklerotikum a tlumí bolesti.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Kategorie: Zahrada
Tagy: borůvky Flóra na zahradě imunita zdraví
Sdílejte článek

Diskuze