Smíšená výsadba teoreticky…
V přírodě vznikají druhově pestrá a životaschopná rostlinná společenstva, která se navzájem doplňují sama od sebe. Na zahradě musí rostlinný výběr provést člověk. Smíšené pěstování není však žádnou novinkou, praktikovaly ho už indiánské zemědělské kmeny.Monokultura, […]
V přírodě vznikají druhově pestrá a životaschopná rostlinná společenstva, která se navzájem doplňují sama od sebe. Na zahradě musí rostlinný výběr provést člověk. Smíšené pěstování není však žádnou novinkou, praktikovaly ho už indiánské zemědělské kmeny.
Monokultura, tedy jeden rostlinný druh na celém záhoně, jednostranně vyčerpává půdu a zvyšuje náchylnost rostlin k chorobám a škůdcům. Nechcete-li se uchýlit k chemii, je alternativou výsev a výsadba několika druhů vedle sebe. Existence příznivých a nepříznivých vlivů rostlin na sebe navzájem byla vědecky potvrzena a zahradnická praxe tento poznatek využila v osvědčených kombinacích pěstovaných plodin i okrasných květin.Dobrý sousedVzájemné sympatie i antipatie jsou dány nejen určitým způsobem pěstování, ale také například rozdílnou hloubkou zakořenění, kořenovými výměšky a zbytky, vůní listů nebo květů. To vše může ovlivňovat rostlinné sousedy, ale i některé živočišné škůdce. Příkladem může být cibule pěstovaná dohromady s mrkví. Cibule odpuzuje pochmurnatku mrkvovou, mrkev zase květilku cibulovou.Výhody a prospěchSmíšené pěstování rostlin má blahodárné účinky i na půdu. Jeden druh potřebuje jiné živiny než druhý, takže se půda jednostranně nevysiluje a kořenové výměšky jedné rostliny ochotně přijímá rostlina druhá. Půda si tak zachovává vyváženost i úrodnost. Souvislý zelený pokryv půdu navíc zastiňuje, zůstává déle vlhká, kyprá a teplá. S mulčem ze sklizených rostlin není rovněž nutné půdu tak často okopávat, zalévat a také růst plevelů je potlačen.Nepsaná pravidla Jako všude platí i ve smíšené kultuře určité zákonitosti. Například vzdálenost mezi vzrostlými rostlinami by měla umožnit pokrytí a zastínění celého záhonu. Sousedy volte i podle termínu sklizně. Úroda by se neměla sklízet najednou, aby půda nezůstala holá. Vhodnými partnery jsou také mělce a hluboce kořenící druhy. Naopak nevhodná je kombinace rostlin náročných na výživu a rostlin skromných, protože jejich nároky na dávkování kompostu nebo hnojiv se liší. S druhy rozpínavými by se neměly vysazovat pomalu rostoucí a drobnější rostliny, široce kořenící nemají lemovat okraje záhonů apod.Bylinky, letničky…Některé bylinky a letničky svou vůní chrání určité rostliny před škůdci a chorobami a podporují je v jejich růstu. Kopr například prospěje okurkám, saturejka pomůže fazolu a červené řepě. Máta a šalvěj odpuzují běláska zelného z košťálovin a kořenové výměšky měsíčku zahradního a aksamitníku zaženou hlístice. Kvetoucí rostliny mezi zeleninou navíc stimulují činnost včel v zahradě a jsou pěkné na pohled.SólistéExistují rostliny, které přes všechna uvedená pozitiva sousedy nepotřebují. Soběstačná jsou třeba rajčata. Jejich výnosy i při opakovaném pěstování na stejném místě nijak neutrpí, jako mulč jim poslouží vlastní listy. Pokud ale vysadíte rajčata hned vedle košťálovin, jejich vůně běláska zelného pěkně zmate.FOTO: SHUTTERSTOCKSmíšená výsadba teoreticky…
Kategorie:
Zahrada
Sdílejte článek