Terasa opět ve formě
Je přirozené, že po zimě, byť byla mírná a bez přemíry sněhových závějí jako ta letošní, budete chtít na jaře trávit co nejvíc času venku na terase. Než ji ale začnete opět naplno využívat, měli […]
Je přirozené, že po zimě, byť byla mírná a bez přemíry sněhových závějí jako ta letošní, budete chtít na jaře trávit co nejvíc času venku na terase. Než ji ale začnete opět naplno využívat, měli byste jí dopřát jarní očistu a údržbu.
Vhodnou péči volte podle materiálu terasy. Může být zhotovená ze dřeva, kamene, dlažby, plastu, případně z jiného materiálu. Některým povrchům je třeba se věnovat více, jiné jsou téměř bezúdržbové.
Pryč s šedým závojem
Dřevěná terasa, která je vystavena působení povětrnostních vlivů, může po čase získat šedavé zbarvení a vypadat nevzhledně, i když je dřevo v pořádku. Tuto optickou vadu není těžké napravit a terase tak vrátit opět původní vzhled. Existují přípravky, tzv. odšeďovače, které šedavý závoj z povrchu dřeva odstraní, dřevo vyčistí a oživí. Většinou ale nejsou dvakrát šetrné k životnímu prostředí a s čerstvě ošetřenými povrchy nesmějí přijít do kontaktu malé děti ani domácí zvířata. Existuje i ekologičtější, ale zato pracnější a časově náročnější způsob. Po ručním očištění povrchu se dřevo zbrousí, což se ovšem u terasových dílců opatřených drážkami podaří jen na povrchu a i po následném naolejování nebo nalakování dřeva je zašedlé zabarvení trochu znát. Ani při použití nejdražších a nejodolnějších materiálů se ale pravidelné údržbě dřeva nevyhnete. Důkladnou očistu a ošetření vhodnými přípravky byste terase měli dopřát nejlépe dvakrát ročně – vždy na jaře a na podzim.
Dřevo a pravidelná péče
U dřevěných teras průběžně čistěte spáry mezi jednotlivými terasovými dílci, zametejte listí a trávu. Ulpívající nečistoty odstraňujte kartáčem a mýdlovým roztokem, povrch opláchněte zahradní hadicí a nechte vyschnout. K čištění terasy z tvrdého dřeva je možné použít i vysokotlaký čistič. K ošetřování teras z bangkirai nebo teaku se používají oleje na dřevo. Mnohé z nich obsahují UV filtr, který pomáhá chránit dřevo před zašednutím. Olej je nejlepší nanášet, když nefouká vítr a je pod mrakem, aby příliš rychle nezasychal. Nesmí ale pršet – pokud by dřevo ošetřené olejem do 24 hodin zmoklo, je potřeba nanést další vrstvu. Ochranu před povětrnostními vlivy a UV zářením poskytují dřevu i lazury. Jsou odolné a hodí se pro všechny druhy dřeva. Při jejich obnově je potřeba povrch terasy zamést a omýt a po uschnutí lehce zbrousit. Lazura se nejlépe nanáší válečkem s krátkým vlasem nebo houbičkou v tenké vrstvě vždy na celá dvě až tři prkna a přebytečný nátěr se setře hadrem, který nepouští chlupy. Zasychání by mělo trvat 24 hodin, pokud jsou poté na povrchu dřeva světlá místa, je potřeba nanést další vrstvu.
I dřevoplast ocení údržbu
Kompozitní dřevoplast patří k bezúdržbovým materiálům, je vysoce odolný a má dlouhou životnost. I jemu ale prospěje ošetření speciálním olejem, který oživí povrch a u silně zatěžovaných ploch funguje také jako prevence proti znečištění. Rovněž dřevoplast reaguje na sluneční záření – výrobci udávají, že se v prvních letech po položení intenzita barvy sníží o 10–15 %, pak je ale již povrch barevně stálý a nevyžaduje ošetření barevnou lazurou. K pravidelné očistě zpravidla postačí omýt terasové dílce po celé délce roztokem jemného čisticího přípravku a opláchnout dostatečným množstvím vody. Mastné skvrny od hořčice, marinád při grilování masa a podobně se doporučuje ihned po znečištění omýt vodou s odmašťovacím čisticím prostředkem a opláchnout.
Kámen bez špíny a mechu
Povrchy z přírodního kamene jsou na terase vystaveny nejen znečištění trávou a listím a napadení plísněmi, ale také skvrnám od oleje a tuků při grilování. Vhodné ošetření kamenného povrchu omezí vznik těžko odstranitelných skvrn a ulehčí čištění. Hrubé nečistoty proto zameťte a terasu umyjte čistou vodou. Mastné skvrny a stopy od gumy můžete odstranit pomocí speciálního čističe na přírodní kámen a betonové dlaždice. K hlavním problémům kamenných teras patří mechy a lišejníky. Za vlhkého počasí nebo v zimě může být porostlý povrch nebezpečně kluzký a je potřeba ho očistit speciálním odstraňovačem řas, mechů a lišejníků. Dalšímu růstu mechů a lišejníků, ale i ušpinění a tvorbě mastných skvrn můžete předejít ošetřením kamene impregnací odpuzující vodu a mastnotu. Impregnovaný povrch se pak také mnohem snadněji čistí. Impregnaci je potřeba zvolit podle druhu kamene, některá dokonce zvýrazní i jeho barevný odstín. Nejlepší je samozřejmě ošetřit kamenné desky hned po položení. Pokud se ukládají do pískového nebo štěrkového lože, lze je naimpregnovat ze všech stran, i zespodu, impregnace je tím účinnější.
Bezúdržbový vinyl
K obkládce terasy je možné použít také vinyl, materiál, který se podle výrobců obejde bez jakékoli údržby. Nečistoty stačí odstranit proudem vody, po pokládce ani v průběhu užívání není třeba nanášet další ochranné přípravky. Některé dekory vinylových krytin odpovídají nabídce interiérových podlahovin, terasu tak můžete mít sladěnou s podlahou v interiéru.
http://www.bhpodlahy.cz/vinylove-podlahy
FOTO: SHUTTERSTOCK
Terasa opět ve formě
Uložit