Variabilní dům s chytrou dispozicií
Už loni jsme vám představili několik domů z produkce mladých architektonických nadějí spolupracujících se společností Ekonomické stavby a posouvajících katalog jejích produktů směrem k aktuálním trendům. I tento dům nebude jiný – co do rozlohy tak akorát, s variabilním tvarem střechy a moderním výrazem.
Minimální řešení rodinného domu pro až čtyřčlennou rodinu je poskládáno do obdélníkového půdorysu o rozměrech 7,2 x 12,2 metrů. Návrh dispozice domu je inspirován trendy bydlení v západní a severní Evropě a neplýtvá tedy zbytečně obestavěným prostorem. Díky tomu výsledná podlahová plocha domu 72,5 m2 nabízí vše potřebné pro příjemný život rodiny.
Chytrá dispozice
Rozvržení místností je maximálně funkční a účelné. V dispozici nenajdeme téměř žádné chodby, které by zbytečně ubíraly prostor obytným místnostem. Z tohoto důvodu se hlavním komunikačním uzlem stává obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. Velikým kladem tohoto řešení je přirozené setkávání rodiny právě v této místnosti při běžném pohybu v domě. Zbytek domu je velmi praktiky rozdělen na západní část s dětskými pokoji a koupelnou, která se v případě potřeby dá oddělit posuvnými dveřmi od zbytku domu a zaručit tak dětem soukromí například při večerní návštěvě přátel rodičů. Ložnici rodičů jsem záměrně umístil co nejdále od dětských pokojů, aby vzniklo co největší soukromí pro rodiče a klid při spánku. Dveře mezi ložnicí a obývacím pokojem jsou navrženy jako protihlukové, a tak nehrozí rušení televizí z obývacího pokoje, když si budou chtít rodiče o víkendu přispat.
Výsledný pocit z interiéru domu a efektivní využití místností spočívá v chytrých detailech. Rozložení vybavení místností a možnost maximálního využití prostoru je zde zcela zásadní.
Víme, kam s věcmi
Díky dveřím umístěným 70 cm od stěny ve dvou ze tří ložnic se do místností velice pohodlně vejdou veliké vestavěné skříně, poskytující nadstandardní úložné prostory. Kotel pro vytápění a ohřev teplé vody je umístěn ve vestavěné skříni, v prostoru za vstupními dveřmi. Stejně tak je zde prostor i pro pračku, pokud ji nechcete mít v koupelně. Pro vzdušný pocit z interiéru jsou zde veliká francouzská okna v každém pokoji domu. Rozmístění oken je promyšlené a přidává každému pokoji opticky na velikosti. Absence parapetů a tím vytvořené propojení pokoje se zahradou, spolu s dostatkem přirozeného světla pronikajícího dovnitř, pozvedávají kvalitativně pokoje o úroveň výš. Zásadní je také pozice těchto oken. Ve všech pokojích jsou okna umístěna naproti vstupu, tedy v hlavním výhledu při příchodu do místnosti. Nejvýznamnější průhled je při vstupu do domu. Od zádveří vidíte skrz domem až do zahrady s terasou, doplňující v teplých měsících prostor obývacího pokoje. Pocity stísněnosti v tomto domě tedy rozhodně nehrozí.
Jeden dům 3 × jinak
Protože dobrý dům musí fungovat i v kontextu s okolím a nestačí pouze do detailu promyšlené řešení dispozice, existují tři různá exteriérová řešení domu. Každá z variant je vhodná do jiného prostředí. Je zde verze s valbovou střechou s přesahy – tedy klasický bungalov, který najde své místo v rychle se rozrůstajících satelitních městečkách. Klasičtější a univerzálnější verze se sedlovou střechou, vhodnou i pro vesnickou zástavbu a volnější krajiny, a v neposlední řadě existuje velmi moderní verze s plochou střechou. Ta se hodí především do měst a klienty s nadšením pro soudobý design.
Patrik Janoušek – autor PROJEKTU
Čerstvý absolvent oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr absolvoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.
TEXT RED
FOTO EKONOMICKÉ STAVBY
ZDROJ časopis HOME 5/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.