Slunicko_1.jpg

Zrádné sluníčko

16. 08. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Léto představuje pro mnoho zahrádkářů nejkrásnější období v roce. Venku je krásně, všechno kvete a zahradničení je možné se věnovat naplno. A to všechno díky slunci. Dejte si ale pozor, příjemně hřejivé slunce dokáže být i […]

Léto představuje pro mnoho zahrádkářů nejkrásnější období v roce. Venku je krásně, všechno kvete a zahradničení je možné se věnovat naplno. A to všechno díky slunci. Dejte si ale pozor, příjemně hřejivé slunce dokáže být i nebezpečné.

Léto představuje pro mnoho zahrádkářů nejkrásnější období v roce.

Léto představuje pro mnoho
zahrádkářů nejkrásnější
období v roce.

Je to tak. Kdo se nechá unést a na sluníčku stráví více času, než je zdrávo, ten to brzy odskáče. Čeho se tedy vyvarovat a jak se chránit, abyste si léto na zahradě užili ve zdraví?Úžeh a úpalMnoho zahrádkářů při práci podcení sluneční záření a potýká se pak s úžehem nebo úpalem. Jaký je mezi těmito stavy rozdíl? Při úpalu dochází k selhání termoregulace a přehřátí organismu. Člověku je horko, je malátný, objeví se menší či větší nevolnost, bolesti hlavy, dokonce i závratě a zrychlený dech. Příčinou je nadměrná tvorba tepla v kombinaci s nedostatkem tekutin. Tělo se přehřívá a pocení už k jeho ochlazování nepostačuje. Úžeh jde obvykle ruku v ruce s úpalem, navíc při něm však dochází i podráždění mozku a může vyústit až v kolapsový stav. Příznaky bývají podobné, pouze s tím rozdílem, že při úžehu se může přidat i zvracení a potíže se mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním. První pomoc je jednoduchá – dostat postiženého co nejdříve do stínu, uvolnit mu oblečení, dopřát mu dostatek tekutin a ochlazovat ho studenými obklady. Nejlepší je však podobným stavům předcházet, tzn. nebýt na slunci příliš dlouho, mít vzdušný oděv a pokrývku hlavy a dodržovat pitný režim.Sluneční alergieDalším negativním jevem, který doprovází pobyt na slunci, je výskyt sluneční alergie označované také jako solární dermatitida. Jedná se o nepříjemnou kožní reakci, která obvykle postihuje kůži hned při prvním pobytu na slunci a projevuje se nejprve svědícími červenými skvrnami, které mohou postupně přecházet v pupínky či puchýře. Jako prevence funguje včasná aplikace ochranného opalovacího prostředku. Je však třeba si uvědomit, že přípravky nepůsobí okamžitě, ale až zhruba po půlhodině. Vhodný je také lehký oděv.Spáleniny od sluncePři delším oslunění se můžete také spálit. Každý to zná – kůže zčervená a po určité době se na ní vytvoří puchýře nebo se oloupe. Záleží samozřejmě na fototypu pokožky. Důležité je ale nepodceňovat ani malé spáleniny, protože příznaky se často objevují postupně a plně se mohou rozvinout až za 24 hodin. Jak při ošetření slunečních spálenin postupovat? Nejprve je nutné postižená místa ochladit, zpravidla obkladem namočeným v čisté vodě. Je možné použít také vychlazený černý či zelený čaj. Poté se na spálená místa aplikují různé prostředky ke zmírnění spálenin ve formě mastí, krémů, gelů či pěn (ty umožňují nejšetrnější aplikaci). Tyto přípravky obvykle obsahují panthenol, který podporuje hojení a obnovení kůže, nebo výtažek z aloe vera. Prevencí je dostatečná ochrana před sluncem – ochranné prostředky, oblečení, klobouk, brýle a od 11. do 15. hodiny pobyt ve stínu.
Vyhýbejte se polednímu slunci, používejte krém s vysokým ochranným faktorem, noste klobouk, sluneční brýle a hodně pijte.

Vyhýbejte se polednímu slunci, používejte
krém s vysokým ochranným faktorem,
noste klobouk, sluneční brýle a hodně pijte.

Přípravky na opalováníPokud se navzdory varování dermatologů hodláte opalovat, používejte jen kvalitní opalovací prostředky s vysokým UV faktorem. Pozor ale, hodnota SPF uváděná na obalech představuje pouze ochranu před UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky. Důležité však je, aby přípravek chránil také proti UVA záření, které způsobuje poškození kožních buněk a předčasné stárnutí pokožky. Provedení ochranného prostředku není tak důležité, někomu vyhovuje krém, jinému sprej – rozdíl je jen ve způsobu nanášení.FOTO: SHUTTERSTOCK

Zrádné sluníčko

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě ochrana odpočinek relax slunce
Sdílejte článek

Diskuze