Inflaci loni ze zajištěných produktů porazilo jen stavební spoření

06. 03. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Stavební spoření v ČMSS loni klientům připsalo zhodnocení 3,2 %. Loňská průměrná inflace přitom dosáhla 0,7 % a z výnosu stavebního spoření tak příliš neukrojila.

S reálným výnosem 2,5 % tak stavební spoření bylo jednoznačně nejvýnosnějším spořicím produktem. Ostatní spořicí produkty (spořicí účty, termínované vklady, státní dluhopisy) loni inflaci neporazily, stejně jako velká část fondů v doplňkovém penzijním spoření.

Reálné zhodnocení vkladů po započítání inflace dosáhlo za celý loňský rok v Českomoravské stavební spořitelně 2,5 % (po započtení státní podpory i všech poplatků). „Stavební spoření potvrdilo pověst bezpečného a stabilního produktu, který klientům zhodnotí jejich úspory více než srovnatelné spořicí produkty,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Vladimír Staňura.

Výkonnost stavebního spoření vynikne především ve srovnání s ostatními bezpečnými produkty. Průměrné zhodnocení 10 nejvýnosnějších spořicích účtů dosáhlo v loňském roce jen 0,61 %. Výnos 10letých státních dluhopisů České republiky dosáhl v loňském roce jen 0,43 %, průměrný výnos termínovaných vkladů dosáhl 0,4 %. Ani jeden z těchto produktů tak v loňském roce klientům peníze reálně nezhodnotil.

Podobně se v loňském roce vedlo i penzijním fondům v doplňkovém penzijním spoření, kde téměř polovina fondů neporazila inflaci a téměř každý čtvrtý dokonce skončil v záporných číslech (i zde klienti získávají státní podporu, která je více individuální). Naopak vyšších výnosů bylo v loňském roce možné dosáhnout díky pozitivnímu vývoji na akciových trzích, kde však klienti zároveň nesou i riziko větší případné ztráty. Mezi zajištěnými produkty tak stavební spoření opět potvrdilo pozici nejvýnosnějšího a stabilního produktu.

Stavební spoření potvrzuje svou pověst stabilního přístavu dlouhodobě. Reálný výnos stavebního spoření po započtení inflace se za 23 let existence systému nejčastěji pohyboval mezi 1,5 až 4 % ročně, průměrné zhodnocení dosáhlo zhruba 4 % ročně. „Přestože jsou nominální úrokové sazby i státní podpora nižší než v minulosti, díky nízké inflaci se vklady klientů reálně zhodnotily podobně jako dříve. Stavební spoření tak zůstává stejně atraktivní jako např. v 90. letech,“ uzavřel Vladimír Staňura. Výjimku tvořily jen roky 1999 – 2003, kdy byl výnos výrazně vyšší kvůli poklesu inflace a zároveň udržení vysokého úročení.

Více zde: www.cmss.cz

Kategorie: Novinky
Tagy: ČMSS stavebni sporeni
Sdílejte článek

Diskuze