Jak si udržíte chytrý telefon a tablet bez virů a bakterií?

18. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Čistá a lesklá obrazovka chytrého telefonu či tabletu je nejen estetická, ale v dnešních dnech i nutností, na kterou bychom neměli zapomínat. Důležitější než lesk je však hygienická čistota. Jak dezinfikovat tato šikovná zařízení?

Čisticí soupravy

Ve specializovaných obchodech seženete čisticí soupravy na techniku. Obsahují vše potřebné pro to, abyste udrželi svůj telefon či tablet hygienicky čistý. Najdete v nich hadřík z mikrovlákna, případně antibakteriální hadřík, spreje na čištění a sadu speciálních utěrek. I když čisticí přípravky neobsahují alkohol nebo amoniak, i tak udělají důležitou práci.

Myslete na to, že bakterie a viry mají nejraději špinavé povrchy, na kterých se mohou bez problémů rozmnožovat. Takže čištění klasickými přípravky na mobily, i když nejsou označovány jako antibakteriální, dvakrát třikrát denně je vždy lepší než žádné.

foto istock

Existují však i antibakteriální spreje a utěrky na tato zařízení, dokonce někteří prodejci je nabízejí aktuálně i ve slevě. Nezapomeňte si při čištění vypnout telefon – lépe uvidíte nečistoty.

Antimikrobiální chránič obrazovky

Chytré telefony jsou jedním z nejnebezpečnějších míst, kde se soustředí bakterie – velmi snadno si přeneseme škodlivé mikroorganismy z prstů přímo na sliznice či z mobilu na prsty. Existuje však speciální chránič před bakteriemi a jinými mikroby – chránič obrazovky s antimikrobiálními vlastnostmi. Výrobci tvrdí, že zabíjí až 99,99 % bakterií a zabraňuje růstu řas a plísní. Kromě toho má funkci ochranného skla – chrání před poškozením a škrábanci. Tato alternativa je však finančně náročnější.

foto istock

Tekuté sklo

Slyšeli jste už o tekutém skle, které bylo původně určeno na ochranu, ale dnes už i antibakteriální bezpečnost mobilů? Tekutý chránič obrazovky je vlastně nanoroztok, který po nanesení ztvrdne. Dokáže odpuzovat tekutiny i otisky prstů, chrání zařízení před poškrábáním, ale též před choroboplodnými zárodky, a to až dva roky. Samozřejmě opět záleží na kvalitě a hodnověrnosti výrobce.

UV sanitizéry

Dezinfekční účinek propagují výrobci speciálních UV lamp určených na čištění těchto zařízení. Na internetu je najdete pod názvem UV-Clean Sanitizer. Existuje více druhů, mnohé jsou přenosné, vypadají jako malé taštičky, do kterých mobil pohodlně vložíte. Podle výrobců produkují specifickou vlnovou délku světla, která proniká buněčnými stěnami bakterií a virů a ničí je. Vyberte si však ověřenou značku a hodnověrné zboží.

foto istock

Náš tip:

Rozhodně nezkoušejte na čištění techniky čisticí prostředky na bázi alkoholu nebo rozpouštědla. Telefon poškodí. Chytrý telefon neutírejte ani drsnými tkaninami. Hadřík z mikrovlákna je velmi důležitý pomocník. Zlehka na něj nastříkejte antibakteriální přípravek a důsledně vyčistěte celý mobil.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Novinky
Tagy: antibakteriální spreje mobilní telefony Od partnerů smartfony Tekuté sklo Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze