Jak snížit ztráty solární elektrárny až o 57%?

01. 11. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Systém SolarMagic, zaměřený na optimalizování výnosů fotovoltaických elektráren, dokáže výrazně omezit ztráty energie, ke kterým dochází u všech větších instalací fotovoltaických panelů. Základní částí tohoto systému je SolarMagic Power Optimizer, umístěný u každého fotovoltaického modulu […]

Systém SolarMagic, zaměřený na optimalizování výnosů fotovoltaických elektráren, dokáže výrazně omezit ztráty energie, ke kterým dochází u všech větších instalací fotovoltaických panelů. Základní částí tohoto systému je SolarMagic Power Optimizer, umístěný u každého fotovoltaického modulu s cílem monitorovat a optimalizovat jeho výnosy. Další nepostradatelnou částí systému je SolarMagic Blocking Diode, která v každé řadě panelů zabraňuje zpětnému proudění. Výsledkem je snížení ztrát, způsobených nestejným výkonem panelů, a to až o 57 %. Systém na český trh dodává společnost Soleg.

Fotovoltaické parky jsou v dnešní době budovány sériovým propojením solárních modulů do dlouhých řad, které jsou pak dohromady paralelně spojeny do jednoho celku a skrz měnič dodávají energii do sítě. Problémem tohoto zapojení je, že i sebemenší odchylky ve výnosech jednotlivých fotovoltaických panelů mohou snížit výnosy celé řady panelů až na polovinu. Tyto odchylky mohou být způsobeny například zastíněním (stromy, elektrické vedení apod.), rozdílnou orientací a sklonem panelů, rozdílnou délkou jednotlivých řad nebo přímo rozdíly mezi jednotlivými panely.

Systém SolarMagic je vyvinut tak, aby umožnil každému fotovoltaickému panelu vyrobit maximum energie bez ohledu na ostatní panely v řadě. Systém monitoruje a optimalizuje výkon každého panelu a pomocí přesného algoritmu a špičkové technologie dokáže ušetřit až 57 % ztrát způsobených rozdílnými výnosy jednotlivých fotovoltaických panelů.

„Díky systému SolarMagic je možné získat z fotovoltaické elektrárny maximum možné energie. Rozdíly ve výnosech před instalací systému a po ní jsou rozhodně nezanedbatelné,“ říká Filip Malán ze společnosti Soleg.
Instalace systému probíhá tak, že každému fotovoltaickému panelu je sériově zapojen SolarMagic Power Optimizer a poté je souhlasně propojen se stejným zařízením vedlejšího panelu. Každá řada fotovoltaických panelů pak musí obsahovat ještě SolarMagic Blocking Diode, která zabrání zpětnému proudění. Při vybavení fotovoltaické elektrárny tímto systémem tedy potřebujeme tolik kusů SolarMagic Power Optimizer, kolik je celkem fotovoltaických panelů, a tolik kusů SolarMagic Blocking Diode, v kolika řadách jsou panely uspořádány.
Systém je uzpůsoben rychlé a jednoduché instalaci díky univerzální montážní konzole a je na něj poskytována záruka po dobu celých 20 let. Do ČR dodává tento systém společnost Soleg, která se specializuje na špičkové technologie v oblasti fotovoltaiky.

Více informací na www.soleg.cz

Kategorie: Novinky
Tagy: solarni energie úspora vytapeni
Sdílejte článek

Diskuze