Jednička mezi zvukovou izolací

10. 11. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Bráníte se stavět ze dřeva, abyste neztratili akustickou pohodu? Slyšíte každý krok nebo přímo dupání dětí nad hlavou? Děsí vás každý neznámý zvuk či křik od sousedů?  Pro všechny tyto případy a mnoho dalších je […]

Bráníte se stavět ze dřeva, abyste neztratili akustickou pohodu? Slyšíte každý krok nebo přímo dupání dětí nad hlavou? Děsí vás každý neznámý zvuk či křik od sousedů?  Pro všechny tyto případy a mnoho dalších je nyní poměrně jednoduchým řešením odhlučnění zvukověizolačními deskovými materiály značky WOLF®.

V první řadě je třeba jasně určit problémová místa, kde je nutné provést zvukověizolační opatření. Zvuk se šíří nejen vzduchem, ale i prvky konstrukce. Výbornými vodiči jsou například ocel a dřevo. Odborná firma nebo projektant umí taková místa rychle  najít. Desky WOLF® jsou technicky nenáročným řešením většiny problematických případů.  Vysokého zvukového útlumu a dobré tepelné akumulace může z hlediska fyziky docílit pouze deska obsahující těžké materiály v nepojené formě. Izolační desky WOLF® jsou vyrobeny z kartonu speciálně zkonstruovaného na principu překližky, do kterého je integrován pálený, křemičitý písek.Oba tyto materiály jsou ekologicky čisté a v přírodě odbouratelné. Tato konstrukce a použité materiály umožňují pojmout a eliminovat celé frekvenční spektrum zvuku. Aktivní zvuková vlna prochází až sedmi vrstvami kartonu a šesti vrstvami písku. Při přechodu mezi mnoha vrstvami různých materiálů ztrácí zvuková vlna svoji energii a utlumí se.

Díky systému tzv. suchého potěru (volného kladení desek přímo na základní vrstvy) bezpečně odolávají zvukověizolační desky WOLF® vysokým tlakům až 65 t/m2, a to okamžitě po položení. Desky jsou instalovány přímo na dřevěné nebo betonové podlahy, čímž se docílí vynikajícího útlumu kročejového hluku i nízkofrekvenčního zvuku. Tento systém umožňuje jednoduchou, velmi rychlou a ekonomickou pokládku, kterou zvládne naprosto každý. Desky jsou pokládány na vazbu (s přesahem alespoň 100 mm) od jednoho rohu ke druhému. V případě potřeby se zkrátí na potřebný rozměr zalamovacím nožem a olepí biologickou páskou.

Přímo na ně lze pokládat podlahové krytiny jako například parkety, laminát, korek nebo dlažbu. Nejsou vyžadovány žádné šroubované či lepené spoje. Použitím akustických desek nevznikají žádné zvukové mosty (desky jsou kladeny těsně ke stěně). Nespojovaný, volně uložený výplňový materiál dokonale tlumí každý zvuk. Odpadá tedy i časově náročná instalace okrajových izolačních pásků. Pomocí desek lze běžně dosáhnout zlepšení kročejového útlumu až o 33 dB a útlumu zvuku až o 36 dB. Lze tak splnit i náročné požadavky na zvukovou izolaci hluku z ulice, železnice nebo dokonce rušného leteckého provozu.

Skladba desky a její účinnost  v nízkofrekvenčním spektru od 50 do 200 Hz jsou naprosto unikátní a přitom zcela jednoduché. Z výsledků měření lze konstatovat, že desky WOLF® jsou vhodné pro použití u zvukověizolačních dveří, ve strojovnách a při modulární výstavbě. Subtilní tloušťka 10 (15) mm nabízí celou řadu možností použití při novostavbách, sanacích i rekonstrukcích pozemních staveb. 

Samozřejmostí jsou systémová řešení pro jednotlivé vodorovné nebo svislé konstrukce, jako jsou podlahy, stropy a stěny. Při pokládce na podlahu je potřeba vzít v úvahu několik základních  faktů:

podklad (betonová deska nebo dřevěná konstrukce) musí být pevný, suchý a zbavený nečistot,
konstrukční výška může být především problémem při rekonstrukcích stávajících objektů,
finální nášlapnou vrstvou jsou například plovoucí laminátová podlaha, masivní parkety, dlažba nebo koberec.

V praxi platí jednoduché pravidlo – pokud nášlapná vrstva plave, plavou také zvukověizolační desky WOLF®. Pokud se nášlapná vrstva lepí, lepí se celoplošně i desky WOLF®.

Montáž zvukověizolačních desek na strop je složitější než na podlahu. Ve většině případů se desky šroubují na dřevěný nebo kovový rošt a přikryjí se vrstvou sádrokartonu. Desky je možné použít i do podhledových konstrukcí. Tady je třeba dát pozor na poměrně velkou hmotnost takové konstrukce a použít odpovídající kotvicí prvky u zavěšených stropů.

U svislých konstrukcí stěn a příček se nabízí hned několik systémových řešení pro zvýšení vzduchové neprůzvučnosti konstrukcí. Je zde možnost přímé montáže za použití speciálních akustických hmoždinek Herkules nebo montáž předstěny z kovových (dřevěných) profilů. Příčkové konstrukce lze i dodatečně izolovat vrstvou zvukověizolačních desek WOLF® a následně přikrýt finální vrstvou sádrokartonu. Vždy je třeba dbát montážních pokynů a doporučení výrobce pro dosažení maximálního zvukověizolačního účinku. Podrobnější informace naleznete na webových stránkách www.wolfdesky.cz.

Kategorie: Novinky
Tagy: izolace
Sdílejte článek

Diskuze