Letní vydání dvojčísla časopisu HOME 7–8/2012 v prodeji

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Neříkám to poprvé, ale přesto cítím, že je potřeba to zopakovat: zařizovat dětský pokoj je věda, která navíc musí sledovat obecné trendy.   Společnost se změnila. Někdy možná k horšímu – dnes nemít vlastní pokoj […]

Neříkám to poprvé, ale přesto cítím, že je potřeba to zopakovat: zařizovat dětský pokoj je věda, která navíc musí sledovat obecné trendy.

 
Společnost se změnila. Někdy možná k horšímu – dnes nemít vlastní pokoj považují mnozí psychologové za významný a většinou negativní zásah do rozvoje dětské osobnosti. Já vyrůstal se svými třemi bratry v jednom ze dvou větších pokojů v našem 2 + 1. Pokoj sloužil jako herna, studovna, pracovna, do skříní se vešly i věci rodičů. Do svých patnácti let jsem sdílel rozkládací lůžko se svým nejmladším bráchou, jelikož palandu okupovali dva starší. Nejstarší z nás se dokázal v tomto prostředí naučit na státnice, my dva prostřední jsme zvládli odmaturovat. Stížnosti? Vesměs žádné – naopak, skvělá průprava na moderní kancelářský open space. Akorát že u nás doma místo telefonů a pracovních diskusí kolegů probíhala za zády studujícího nešťastníka tu regulérní válka, tu fotbalový mač. Individuální teritorium každého z nás končilo na hranici pracovního stolu – a to jen symbolicky, různé invaze a zábory neveřejného prostranství byly na denním pořádku. Navzdory tomu nemám pocit duševní újmy. Naopak. Paradoxně se naše cesty rozešli až poté, co jsme se přestěhovali do domku po babičce – rozlétli jsme se každý jiným směrem ve chvíli, kdy nás už nemuselo trápit prostorové omezení.
Při vytváření prostorů pro svoje děti proto přemýšlejte. Nedejte jenom na poučky a řiďte se instinktem. Šikovný architekt vám může být oporou, dítě vnímavým partnerem. A nebojte se – to, že není pokoj jako z časopisu, nemusí být vůbec na škodu.
 
Příjemné čtení   Matej Šišolák

Foto na titulní straně: SPACE 4 KIDS

str. 40
Od kolébky k maturitě
Při vybavování dětského pokojíčku nemusíte dělat žádné kompromisy. V nabídce je mnoho kusů nábytku a doplňků, které nejenže dobře vypadají, ale zároveň jsou i praktické, vyrobené z kvalitních materiálů, snadno se udržují a dítěti nějaký ten pátek vydrží.

str. 62
Dům s pohnutým osudem
Nejkrásnější dům architektonické moderny u nás. Nejunikátnější technická řešení. Nejdražší vila předválečného Československa. Dům s nejpohnutějším osudem. Vila Tugendhat v Brně. Přečtěte si příběh rekonstrukce, díky níž opět září v Černých Polích bílý klenot moderní architektury.

str. 94
Padá k nám z nebe
Slunce je základním energetickým zdrojem pro celou planetu. S výjimkou geotermální a jaderné energie jsou všechny ostatní energetické zdroje na Zemi přímo či nepřímo závislé právě na slunci. Jeho velkou předností je, že v následujících pěti až osmi miliardách let se nijak nechystá měnit ani cenovou politiku, ani objemy energetických dodávek. Byla by hloupost toho nevyužít.

str. 118
Užitek povýšený na krásu
Ne každý má čas na péči o rozlehlou užitkovou zahradu, i když trocha plodů z vlastní produkce často přijde vhod. Řešením jsou vyvýšené bylinkové záhony, které nevyžadují mnoho péče ani místa.


Další zajímavé články najdete v časopise HOME 7–8/2012.

Kategorie: Novinky
Tagy: casopis
Sdílejte článek

Diskuze