Podlehněte kouzlu okenních parapetů

01. 07. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Okenní parapety nemusejí zůstávat prázdné v žádném ročním období, každé z nich totiž nabízí zajímavé přírodní dekorace. Parapety ozdobené květinami oživí celé okno a zútulní místnost. Jejich křehká krása a zejména jemná vůně povzbudí vaši […]

Okenní parapety nemusejí zůstávat prázdné v žádném ročním období, každé z nich totiž nabízí zajímavé přírodní dekorace. Parapety ozdobené květinami oživí celé okno a zútulní místnost. Jejich křehká krása a zejména jemná vůně povzbudí vaši mysl, pozitivně ovlivní smysly a zažehná únavu.

Parapet je zajímavý interiérový prvek sám o sobě
Parapet bývá opěrným bodem, který člověka odděluje od interiéru a exteriéru bytu. Velmi dobře působí, když okenní parapet esteticky ladí s okenními rámy, podlahovou krytinou, nábytkem a třeba i s pracovní deskou kuchyňské linky. „Vnitřní parapety reprezentují nejnovější trendy v oblasti bydlení. Moderní je dávat barvu parapetu do kontrastu s okolím. Stálicí je neutrální bílá barva, ale pokud máte dřevěnou podlahu, doporučujeme vzhledově podobný dekor, například barvu zlatého hřejivého dubu, buku nebo ořechu,“ říká Gabriela Valíková ze společnosti ISOTRA a připomíná, že na vnitřní parapety jsou kladeny vysoké nároky nejen proto, že proudění teplého a studeného vzduchu okolo okna je mnohonásobně vyšší než kdekoliv jinde. „Deska pod oknem musí být kvalitní a musí chránit zdivo a zamezit pronikání srážkové a jiné vlhkosti. Dobrý parapet by měl být tvarově stálý, ideálně nosný, pevný a odolný vůči poškrábání. A měl by se dát také snadno udržovat,“ dodává odbornice společnosti ISOTRA.

Drevo-hliníkove okno ISOTRA

I okenní parapety podléhají trendům
Okenní parapety lze vybudovat z různých materiálů. Někdy je to speciální vyzdívka pod oknem, tedy zeď od podlahy k oknu, která se hodí například na chalupy. Ve starších domech plní funkci okenních parapetů také kamenné či betonové stavební díly. Do starých cihlových zástaveb volí zákazníci masivní dřevo nebo exkluzivní umělý kámen. V panelových bytech převládá komůrkové nebo tvrzené pěnové provedení parapetů z plastu. „Plast se snadno instaluje, má extra rovný povrch. Parapety se vyrábějí v různých profilech, tloušťkách a barevných provedeních. K celkové eleganci přispívá úprava bočních hran v barvě vybraného dekoru. Příjemná je i jejich cenová dostupnost a nízká hmotnost, odolnost proti oděru i UV paprskům nebo vlhkosti,“ vysvětluje Gabriela Valíková ze společnosti ISOTRA a dodává: „Doba jednolitých šedivých panelákových oken bez parapetů je naštěstí dávno pryč. Po zabudování nových oken a parapetů získá zákazník v panelovém bytě místo pro květináče a další drobné interiérové doplňky.“ Pokud uvažujete o výměně oken či parapetů, je právě teď nejlepší doba oslovit renomovaného výrobce, vybrat k novým parapetům i další doplňky, například žaluzie či rolety, a přivítat teplé počasí stylově.

ISOTRA

Podval:

Otázky pro odbornici (Gabriela Valíková, ISOTRA )

Jaké jsou hlavní funkce parapetů?

Hlavní funkcí venkovního i vnitřního parapetu je dotěsnit a vyplnit mezeru mezi oknem a špaletou, zamezit z venkovní strany zatékání srážek do fasády a z vnitřní strany ke stékání nakondenzované vlhkosti z místnosti. Nevhodně zvolená šířka parapetů může naopak zabránit cirkulaci vzduchu směrem k oknu, a tím napomoct ke vzniku rosení oken.

Eurookna ISOTRA

Kdy je vhodné měnit pouze parapety?

Parapety se samostatně vyměňují většinou při jejich poškození nebo při změně celého ladění interiéru. Naše zkušenosti ve firmě ISOTRA jsou s tímto ojedinělé, většinou lidé s novými okny mění i parapety. Ovšem pokud dochází k rosení vnitřního skla oken, je vhodné se zamyslet, jestli široký parapet nebrání přístupu vzduchu k oknu, nezakrývá radiátor nebo jinak nenarušuje přirozenou cirkulaci. V tom okamžiku je nutné – nejen vhodné – parapet vyměnit.

eurookna ISOTRA

www.isotra.cz
Zdroj: PR článek společnosti ISOTRA a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: okno parapety rosení oken
Sdílejte článek

Diskuze