Samočisticí dlažba EKOAKTIV

25. 04. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

DITON, s.r.o. vyrábí dlažbu, která dovede čistit sama sebe i své okolí. Jak je to možné? Úprava EKOAKTIV používá principu fotokatalýzy, kdy se působením světla vytvoří aktivní povrchová vrstva, která odpuzuje a rozkládá částice nečistot. Je […]

DITON, s.r.o. vyrábí dlažbu, která dovede čistit sama sebe i své okolí. Jak je to možné? Úprava EKOAKTIV používá principu fotokatalýzy, kdy se působením světla vytvoří aktivní povrchová vrstva, která odpuzuje a rozkládá částice nečistot. Je to možné díky použitému pigmentu založeného na bázi oxidu titaničitého (TiO2). Oxid titaničitý má výjimečnou vlastnost absorbovat energii a vyznačuje se obzvláště vysokou fotokatalyckou aktivitou.

Ošetření pigmentem není pouze povrchové, ale je přímo obsažené v celé nášlapné vrstvě (10% výšky výrobku). Pigment se dávkuje přímo do míchacího zařízení, ve kterém se nášlapný beton připravuje a tím je přítomen přímo v betonu. Tedy není možné jej jakkoliv z dlažby „ošoupat“!

Samočistící efekt

Upravený betonový výrobek naruší částice nečistot jako např. saze, výfukové plyny, mech, řasy pomocí slunečního záření. První déšť pak nečistoty jednoduše smyje.

Předpoklady pro samočištění fotokatalýzou

• působení UV – záření (slunce nebo umělé světlo)
• fotoaktivní TiO2 ve vrchní vrstvě
• přítomnost vody (déšť nebo sprcha)
• přítomnost O2 (oxidační prostředek)

Pro tento efekt stačí normální denní světlo, přímé sluneční záření není bezpodmínečně nutné. Použitý oxid titaničitý je zdravotně nezávadný a s povrchovou plochou pevně svázán.
Při fotokatalýze vznikající produkty během rozkladu jsou neškodné a lehce vodou rozpustitelné. Jsou odstraněny dešťovou vodou stejně jako jiné usazeniny.

Fotokatalýza je proces chemického rozkladu látek za přítomnosti fotokatalyzátoru a světelného záření. Působí na principu fotolýzy, přirozeného rozkladu některých látek působením světla, urychlené přítomností fotokatalyzátoru.

V našem případě je katalyzátorem oxid titaničitý, který je součástí betonové dlažby. Působením světla se začnou vypařovat z betonu páry, které díky katalyzátoru intenzivněji rozkládají okolní anorganické a organické látky. Dlažba tak vyčistí své okolí i od nebezpečných látek, jako jsou oxidy dusíku a síry, pesticidy a také bakterie, viry a houby. Konečným produktem jsou stabilní sloučeniny, které se snadno smyjí prvním deštěm.

ekoaktiv

Princip fotokatalýzy má společnost DITON s.r.o. certifikován a testován společností D-TOX se sídlem v Hannoveru.

Úpravu EKOAKTIV dodáváme na naši dlažbu pouze na vyžádání.

www.diton.cz

ZDROJ: PR článek společnosti DITON s.r.o.

Kategorie: Novinky
Tagy: dlazba
Sdílejte článek

Diskuze