Slovenská Javorina představí své produkty na letošním Designbloku

Slovenská Javorina představí své produkty na letošním Designbloku

27. 10. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Výrobce masivního nábytku se sedmdesátiletou tradicí Javorina se přiblížil českému publiku otevřením svého showroomu v Praze. Na letošním Designbloku chce v rámci Superstudia představit své přední produkty.

Javorina důrazně dbá na etické a environmentální přístupy. Veškeré suroviny, které ve výrobě používají, jsou z obnovitelných zdrojů a na přírodní bázi. Zajímavostí také je, že s každým novým zákazníkem vysadí malý stromek v porostu východního Slovenska. Také stánek Javoriny na Designbloku bude proto vystihovat poetickou atmosféru Tater, lesů a dřeva…

„Stánek Javorina jsme v tomto ročníku svěřili do rukou skvělých českých designérů ze Studia Vrtiška • Žák, kteří pracují na jeho unikátním provedení. Například mohu prozradit, , že stánok bude veľmi atraktívne podtrhovat zejména ekologický rozměr naší výroby. Kromě toho se mohou těšit i na představení nejnovější kolekce od zvučných designérských jmen, jakými jsou již zmíněné Studio Vrtiška • Žák, dále Leo Čellár či Tomáš Král,“ uvádí Slavomír Alžbetkin, obchodní ředitel Javoriny.

Pro Designblok 2018 připravuje Javorina výstavu těchto produktů:

Stůl DESK, design: Leo Čellár

„Desk vznikl jako reminiscence na školní lavice a lavice v Lidové škole umění, kterou jsem jako chlapec navštěvoval. Nový design však má soudobé atributy inklinujících linií a hran a při výrobě je použito moderní 5osé opracování masivního dřeva,“ představuje Leo Čellár koncepci stolku.

Kompletní kolekce JURO, design: Tomáš Král

Autor kolekce uvádí: „Abychom mohli kráčet do budoucnosti, musíme v první řadě dobře poznat minulost, porozumět jí a respektovat ji. Javorina je pro mě značka, která se může opírat o velkou tradici, dlouholeté dovednosti a zkušenosti v oblasti výroby nábytku. Její vize je úzce spjata s přírodou a slovenskými lesy, protože materiál, který používá, masivní dřevo, pochází přímo z ní. Proto jsem se při navrhování pro Javorinu snažil respektovat její základní hodnoty a hledal tak inspiraci právě ve slovenské kultuře. Do kolekce „Juro“ jsem se tedy, kromě vlastního stylu, snažil vdechnout i kousek poezie a slovenské tradice. Jak napovídá i samotný název, kolekce je tvarově a konstrukčně inspirovaná legendární postavou zbojníka Juraje Jánošíka. Přesněji tvarem jeho ikonického Terchovského, zaobleného klobouku. Prvním prvkem z této kolekce je jednoduchá, třínohá taburetka, jejíž identita je založena na propracovaném detailu spoje mezi masivní sedací částí s velkým, charakteristickým zaoblením a nohou která do ní elegantně zapadá. Zbytek kolekce je vybudován na podobném principu a stejném detailu.“

Kolekce HRIBY, design: studio VRTIŠKA • ŽÁK

Poetické stolky s jemným tvaroslovím z masivního dřeva a názvem Hriby jsou navržené ve dvou velikostech tak, aby fungovaly i v sestavě. Různé výšky a průměry „kloubouků a nohou“ umocňují diverzitu, jakou nalezneme v přírodě. Velký stolek má otočnou horní desku, takže pokud se váš oblíbený nápoj nachází zrovna na druhé straně stolku, můžete si jej snadno dopravit přímo pod ruku. Elegantním a praktickým detailem je jemná zvednutá hranka na kraji desky stolu. Název napovídá, odkud autoři čerpali svou inspiraci: „Když jsem byl poprvé ve Vysokých Tatrách, tamní scenérie mne zcela uchvátily. Ta koncentrace na jednom místě dodává Tatrám jedinečný ráz a charakter. Zároveň se tam člověk cítí více spjatý s přírodou a vše je tak nějak intenzivnější. Proto jsme se rozhodli hledat inspiraci právě v tatranské přírodě a nepřímo ji transformovat do produktů každodenního užití. Nechtěli jsme ovšem přímo citovat přírodu, snažili jsme se nalézt vhodnou stylizaci, která bude jasně deklarovat účel užití, ale zároveň v sobě ponese nejen zmíněnou poetiku, ale také pravdivý obraz o horském drsném životě,“ dodává k houbovým stolkům Roman Vrtiška. „Motivační pro nás byla návštěva v Javorině. Dlouho jsem neviděl takový zápal ve výrobě a profesionální přístup všech lidí v čele s Leo Čellárem, který je předsedou družstva a hybatelem současné Javoriny. Musím uznat, že velký podíl na samotném výsledku nese právě pan Čellár, protože nebýt jeho entuziazmu a nasazení, produkty by možná ani nevznikly,“ komentuje výrobu designér Vladimír Žák.

www.javorina.sk

Kategorie: Novinky
Tagy: designblok designový nábytek Javorina
Sdílejte článek

Diskuze