Tip na výlet: Šárovcova Lhota v Podkrkonoší

02. 08. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Krásné jarní dny nás přímo vybízejí k nejrůznějším venkovním aktivitám. Přemýšlíte, co se svými blízkými podniknete o víkendu? Udělejte si výlet do malebné vesničky Šárovcova Lhota v Podkrkonoší. Při návštěvě si prohlédnete malý zvon z […]

Krásné jarní dny nás přímo vybízejí k nejrůznějším venkovním aktivitám. Přemýšlíte, co se svými blízkými podniknete o víkendu? Udělejte si výlet do malebné vesničky Šárovcova Lhota v Podkrkonoší. Při návštěvě si prohlédnete malý zvon z konce sedmnáctého století, pozdravíte místního vodníka a navíc si uděláte i exkurzi do historické cihelny.

Šárovcova Lhota, vesnička s přibližně 200 stálými obyvateli, je jednou z mála obcí v zemi, která si zachovala starobylý ráz. V roce 2005 získala titul nejhezčí vesnice v Královehradeckém kraji a v roce 2008 uspěla i v soutěži Českých drah o nejhezčí nádraží. Vesnička se pyšní půvabnými roubenkami, kapličkou sv. Floriána, pomníkem sv. Panny Marie a malým zvonem z roku 1675. Návsí protéká říčka Javorka, kterou střeží vodník Šároveček. Nad obcí se hrdě tyčí čtyřicetimetrový komín, který patří devadesát let staré cihelně.

Kruhová cihelna v Šárovcově Lhotě je dnes naprostým unikátem. V minulosti patřila pod Velkostatek a panství Bělohradského hraběte Augusta Merveldta. Tato stavba je pozoruhodná nejen na pohled, ale i tím, jak rychle se ji podařilo realizovat. Výstavba totiž začala v květnu roku 1921 a během následujícího roku zde bylo vypáleno již více než půl milionu cihel.

DSCF8332

Před pár lety hrozilo, že by historická cihelna mohla být zbourána a kamenné zdivo i dřevěné trámy rozprodány jako stavební materiál. Před zničením ji ale naštěstí zachránil architekt Martin Pour, který zde postupně vytváří muzeum historie cihlářství a místních řemesel. „Tuto cihelnu jsem se rozhodl koupit a zachránit, protože mne učarovalo místo jako takové se svým nezapomenutelným „geniem loci“ i krásná industriální jednoduchost celého objektu cihelny. V neposlední řadě k tomu přispěla i podpora a vstřícnost místních obyvatel, kteří nechtěli, aby byl objekt zbourán jako mnoho obdobných staveb v okolí. Jak sami s oblibou říkají, my nemáme ani kostel ani věž, ale máme komín. To myslím, že dobře vypovídá o tom, jak místní obyvatelé cihelnu chápou – jako svoji dominantu obce i krajiny v Podchlumí,“ komentuje Martin Pour. Cihelnu také podporuje největší výrobce cihel, firma Wienerberger. Ta se začala na podpoře projektu podílet v roce 2011, kdy darovala zdící materiál na nezbytné opravy a vysprávky v areálu cihelny. Od té doby každoročně podporuje cihelnu finančními prostředky.

V autentických prostorách cihelny je nyní možné navštívit stálou drobnou expozici zaměřenou na historii cihlářství. K vidění je zde například ukázka sušení cihel za využití historických strojů nebo ruční výroba cihel v původních více než sto let starých dřevěných formách. Dále zde uvidíte kopie původních výkresů, ocelovou točnu pro cihlářské vozíky, dřevěné podložky pod ručně vyráběné cihly či stále provozuschopné dřevěné spouštědlo z roku 1926.

Na nádvoří cihelny se navíc postupně vrací i společenský život, který se tam v podobě trhů či jiných akcí v meziválečném období odehrával. V současnosti se zde konají nejrůznější akce pro celou rodinu.

Milan Pour usiluje o záchranu staré cihelny v Šárovcově Lhotě 

Zdaleka ne každá památka je na očích třeba tak jako Kuks a má naději na štědré dotace na obnovu. Řada menších či technických památek je téměř zapomenuta. Jeden takový unikát v Šárovcově Lhotě na Jičínsku už třetím rokem zachraňuje Martin Pour. Rozhodl se pro budoucí generace zachovat tamní kruhovou cihelnu. 

Šárovcova Lhota

Obec u Hořic v Podkrkonoší získala v roce 2005 titul nejhezčí vesnice roku v kraji a v roce 2008 uspěla v soutěži Českých drah o nejhezčí nádraží v republice. Teď má i pozoruhodnou starou cihelnu.

Zdroj: PR článek společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a.s.

Kategorie: Novinky
Tagy: cihelna
Sdílejte článek

Diskuze