V Česku startují inspekce nemovitostí

14. 05. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Při pořizování nemovitosti kupující již nemusí být důvěřivým rukojmím prodejců. V Česku se rozběhl projekt Bytecheck, který se specializuje výhradně na inspekce skutečného stavu nemovitostí. Pod heslem „Neplaťme za nemovitost, dokud neznáme její skutečný stav“ […]

Při pořizování nemovitosti kupující již nemusí být důvěřivým rukojmím prodejců. V Česku se rozběhl projekt Bytecheck, který se specializuje výhradně na inspekce skutečného stavu nemovitostí. Pod heslem „Neplaťme za nemovitost, dokud neznáme její skutečný stav“ si kupující mohou nechat prověřit, zda své peníze neinvestují do stavby, která má podstatně nižší hodnotu, než za kterou se jí chystají pořídit. Inspekce v přeneseném významu znamená předběžný stavebně-technický průzkum starších bytů a domů a provádění kontrol vad a nedodělků u novostaveb.

 

Pokud je pořizován ojetý vůz za stovky tisíc, často má kupující s sebou někoho, kdo ho prozkoumá a upozorní na možná rizika. Kdo však kupujícímu pomůže, jedná-li se o investici v řádu milionů? Bytecheck je v Česku ojedinělý projekt zaměřený výhradně na inspekci nemovitostí před jejich koupí. Funguje jako nezávislá strana v prodeji, která nemovitost prověří, upozorní na vady, nedodělky, poruchy a skryté vady. Odborná technická kontrola stavu nemovitosti kupujícímu ušetří čas a peníze, často pomůže snížit i nadsazenou cenu nemovitosti. Kromě kontroly starých staveb je nabízena také kontrola novostaveb – zájemce o nemovitost po provedení inspekce obdrží podrobný protokol s uvedenými vadami a jejich odstranění si pak specialisté osobně zkontrolují nebo budou asistovat u jednání o slevě z ceny.


 
Odborná inspekce nemovitosti majitelům pomůže rozptýlit obavy z nekalých praktik prodejců a druhá strana zpravidla nemovitost rychleji prodá, protože majitel mnohem přesněji zná, za co peníze utrácí. Řada budoucích vlastníků také vítá praktická doporučení týkající se budoucího užívání bytu. Před podpisem kupní smlouvy vidí majitelé byt zpravidla dvakrát či třikrát a ne všichni znají stavbařskou praxi tak, aby postihli všechny aspekty, které jejich budoucí bydlení ovlivňují. Nezkušený realitní makléř je často vybaví jen vágní informací, že technický stav nemovitosti je dobrý. Celkový pocit kupujícího z celé transakce je klíčovým pro její uskutečnění a dobrá informovanost budoucího majitele je s tím často spojena. Pokud jde o novostavby, jsou spokojení majitelé nově postavených bytů jejich nejlepší reklamou. To je zpravidla podmíněno odstraněním zásadních poporodních bolestí čerstvě postavených bytů. Jejich seznam dostane prodejce k odstranění a ve výsledku i on ušetří čas a peníze za vyřizování stížností obyvatel.

Asistence kupujícím není ve světě neobvyklá a u nás je zatím v začátcích. Společnosti poskytující služby v oblasti kontroly nemovitostí jsou například ve Spojeném království, v USA či Německu zcela běžnou součástí realitního trhu. Nejenže se s nimi počítá, ale realitní agentury je dokonce doporučují. Je zřejmé, že investice v řádech tisíců korun při takové investici, jakou je byt nebo dům, hraje zanedbatelnou roli. „U nás, kde se realitní trh teprve vyvíjí, jsou podobné služby na profesionální úrovni zatím raritou, přestože kontrola nemovitosti ušetří nemalé peníze za budoucí opravy. Po inspekci je kupující obeznámen s faktem, co jej čeká po nákupu nového bytu či domu. Ví například, že místo několika žárovek bude muset vyměnit celou elektroinstalaci. Bytecheck je forma prevence a snížení rizika pro majitele,“ upřesňuje Pavel Štáf, jednatel firmy.

Inspektoři z Bytechecku jsou odborníci s dlouholetými zkušenostmi z oboru stavebního inženýrství, architektury, soudního znalectví a oceňování staveb. Samotná kontrola nemovitosti probíhá s ohledem na znalost českého stavebního prostředí, českých norem a vyhlášek a s použitím profesionálního vybavení.

Více o inspekcích nemovitostí naleznete na stránkách www.bytecheck.cz.
Zdroj: Bytecheck s.r.o

Kategorie: Novinky
Tagy: nemovitosti
Sdílejte článek

Diskuze