Praktický pokojíček s vyvýšenou postelí. Foto: MT-nábytek.cz

Vybíráte postel pro děti? Myslete zvlášť na kluky a na holky

08. 12. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Jak ten čas letí, vaše mrně už vyrostlo z postýlky. Podívejte se na větší postele pro děti a vyberte mu to nejzdravější lůžko. Pro menší děti pořiďte postel s bočnicemi, u patrových postelí jsou pak mantinely nezbytné.

Zařizování ideálního spaní pro vaše potomky je práce na etapy. Pokojíček totiž musíte spolu s věkem dítěte měnit. Typicky se jedná zejména o postel, která bude jiná pro předškoláka, školáka a případně později pro studenta. Celý sortiment má desítky variant dětských postelí v různých provedeních a barvách. Základním požadavkem je postel s bočnicemi pro menší děti, u patrových postelí jsou pak mantinely naprosto nezbytné.

Nezapomeňte na vzdušnost prostoru

Mezi dětskými postelemi najdeme spoustu vzorů i rozměrů. Pro kluka je například super postel v podobě žlutého stavebního buldozeru, holky budou unešené z postele se skluzavkou, stylizovanou zahradou, případně domečkem s okenicemi. Úžasně vypadá postýlka, která je dokonalou kopií pohádkové chaloupky. Jednoduchou celodřevěnou postel o rozměrech 160 × 70 cm s bezpečnostním zábradlím a roštem pořídíte zhruba od 900 Kč.

Dětské postele s různými obrázkovými motivy jsou trendem. Foto: MT-nábytek.cz

Dětské postele s různými obrázkovými motivy jsou trendem. Foto: MT-nábytek.cz

Příliš velká postel je zpočátku zbytečná. Dětská lůžka seženete v délce již od 160 centimetrů. U některých typů zvětšíte postel sklopením jednoho nebo obou čel. Postel pro dítě vyberte alespoň o šířce 80 centimetrů, ideální výška postele je i s matrací od 45 do 55 cm. Při nákupu určitě nešetřete, i dítě má mít stejně kvalitní matraci jako dospělý.

Příliš měkká postel škodí dětské páteři, je pak náchylnější k růstovým vadám.

Před výběrem matrace se zaměřte na rošt. V obchodech jej najdete buď z pevných lamel, případně polohovatelný. Myslete na to, že příliš měkká postel vašim nejmenším škodí, nepodporuje správné postavení obratlů a dětská páteř je pak náchylnější k růstovým vadám. Dbejte na to, aby postel díky použitým materiálům zůstala také dostatečně provzdušněná.

Praktická dětská postel s dostatkem úložného prostoru nejen na hračky. Foto: MT-nábytek.cz

Praktická dětská postel s dostatkem úložného prostoru nejen na hračky. Foto: MT-nábytek.cz

Velice oblíbené jsou u dětí zvýšené postele se skluzavkou, se schůdky, nebo postel s horním spaním. Taková postel pro děti má obvykle různé textilní doplňky, které zajišťují bezpečnost a vytvoří i příjemné prostředí pro klidný spánek. Určitě nebude vadit ani klasické nízké jednolůžko, patrová postel nebo kombinace nízké a zvýšené varianty postelí.

Do pokojíčku patří spíše teplejší tóny a jemné barvy

Zapojte své děti do vybírání nábytku i barev. Třeba si budou chtít připomenout letní prázdniny a blankytně modrá, oblázkově šedá nebo mátová zelená jim navodí přesně tu veselou a klidnou atmosféru. Volte raději teplejší tóny, případně kombinaci dvou jemnějších barev. Nábytek dobře slaďte s dalšími doplňky, kobercem nebo tapetami.

Praktický pokojíček s vyvýšenou postelí. Foto: MT-nábytek.cz

Praktický pokojíček s vyvýšenou postelí. Foto: MT-nábytek.cz

Teenagerům zajistěte hlavně pohodlnou postel a dostatečný prostor. V tomto věku už mají vaši potomci své představy o životě a do dalšího zařizování jejich pokoje si zpravidla nenechají příliš mluvit. Středoškoláci ocení vybavené studentské pokoje, které seskládáte podle aktuální potřeby.

Studentský pokoj pro kluka nebo pro holku. Foto: MT-nábytek.cz

Studentský pokoj pro kluka nebo pro holku. Foto: MT-nábytek.cz

Ve studentském pokoji se už vůbec nemusíte řídit zažitým schématem klukům modrá a pro holky růžová. Pokoj pro studenta zařizujte s ohledem na převažující činnosti. Potřebují především pohodlnou postel, ale také vhodný stůl a židli i dostatek úložných prostor.

Zažitá barevná schémata, tedy modrá versus růžová už dnes neplatí

Vytvořit téměř ideální dětský a později studentský pokoj pro kluka i pro holku není jednoduché, ale vše můžete s trochou intuice a nadání zvládnout. V každém případě vždy myslete na bezpečnost a přesvědčte se hlavně o stabilitě koupeného nábytku. Netolerujte nikdy ostré rohy nebo hrany, zkontrolujte si také zdravotní nezávadnost použitých barev. Ať už svým malým nebo větším ratolestem pořídíte postele z masivu nebo lamina, věnujte jejich nákupu dostatečnou pozornost.

Pořídili jste svým dětem novou postel? Napište do komentáře pod článkem, podle čeho jste ji vybírali, čím se při nákupu řídíte a poraďte ostatním čtenářům.

Foto: MT-nábytek.cz
Autor: Jiří Macík

ZDROJ: PR článek společnosti Exiteria, a.s.

Kategorie: Nábytek Novinky
Tagy: deti máta postele výška zábradlí
Sdílejte článek

Diskuze