Pergola

Zahradní pergola Nejčastěji masivní okrasná stavba v zahradách a parcích nebo v městských sadech je pergola. Pergola je stále častěji i v předzahrádkách restaurací a ještě více je používaná jako okrasná dekorace relaxačních míst v soukromí a k soukromí. Pergola slouží především pro ochranu před sluncem, větrem, deštěm, k popínání rostlin, posezení nejvíce. Přístřešek pro auta, abychom neopomněli parkování. Pergoly – přístřešky známe volně stojící, samostatné, připojené k domu či zdi.
10 tipů na relax v zahradě
Dřevěné lehátko

10 tipů na relax v zahradě

Pro každého, kdo vlastní rodinný dům, představuje zahrada bonus v podobě minimálně dalších sto čtverečních metrů užitkové a pobytové plochy. Úžasné! Nechápejte je jako pracovnu, spíše jako malý soukromý ráj a oázu klidu.

Původní interiér starého městského domu se proměnil ve vzdušný domov
Design interiérů

Původní interiér starého městského domu se proměnil ve vzdušný domov

Přáním majitelů bylo vytvořit malý městský domek se dvěma ložnicemi, otevřeným obytným prostorem a horním patrem určeným k relaxaci − uvnitř i na terase. Aby tým architektů mohl všechna tato přání splnit, museli přidat ještě […]

Užijte si zahradu každý den v roce
Pergola

Užijte si zahradu každý den v roce

Nejen krásu měnící se okolní přírody lze po celý rok pozorovat z útulného a teplého prostředí zimní zahrady. Moderní konstrukce nadčasového designu zaručují příjemné klima, bezpečnost, komfortnější bydlení a z toho plynoucí přidanou hodnotu pro […]

Mětská zahrada vhodná k modernímu domu
Moderní zahrada

Mětská zahrada vhodná k modernímu domu

Zahrada, kterou vám představíme, byla vytvořena pro prestižní přehlídku světového zahradního designu a je určena do městského prostředí k modernímu domu s čistými liniemi. Vyniká elegancí, harmonií a promyšlenou skladbou rostlin. Ať už jste z města a chcete čerpat inspiraci, […]

Materiály pro výrobu pergol

PergolaPoužité materiály nejsou jen masivní trámy, dřevo, ale i kovové, plastové, hliníkové. K přístřeškům patří různá stínící technika, markýzi, žaluzie, plachty.

Stěny přístřešků pergoly nám vyřeší dřevěné mřížované stěny pro další ochranu soukromí, před sluncem, větrem, k popínání.

Pro výrobu pergol se nejvíce používá smrkové tvárné dřevo, musí být vyschlé a povrchově upravené. Životnost lze řešit exotickými dřevinami, ale zde je vyšší cena. Ukotvení je třeba volit odpovídající k tvrdosti podkladu. Kování a všechen spojovací materiál musí být pozinkovaný, aby nepodlehl korozi.

Konstrukce

Pergola - HOMEPodporu konstrukce lze vyřešit kovovými sloupky, které nesou střechu. Používají se i kamenné, betonové nebo zděné. Sloupky pergoly jsou oporou pro již zmíněné pnutí rostlin.

Listy obepnuté kolem sloupků a mřížových stěn, střech tvoří vytoužené zastínění, jakousi lehkou stříšku.

Využití

Záhradní pergolaPergola má také funkci architektonickou. Je to nejvhodnější spojení s přírodou. Součástí pergoly může být nejen zmíněné posezení, ale i krb, gril, letní kuchyň.

Zavěšené houpačky nám i dětem zpříjemní relaxaci.

Když pergolu osázíme a popneme růžemi, vistárií, kiwi, vínem stane se pergola voňavým a ovocným místem.

Pergola – zastřešení

Záhradní pergola - HOMEÚplné zastřešení pergoly řešíme plně pobitou konstrukcí s položením střešní krytiny nebo asfaltovými šindeli. V moderní architektuře se častěji používá zastřešení pergoly pomocí tvrzeného skla, které lze nahradit polykarbonátovou deskou.

Když nám u takového provedení stále chybí požadovaný stín a chybí zde koruna vysokého stromu, můžeme střechu vybavit rákosovou či bambusovou rohoží.

Při výběru střechy pamatujte na tíhu sněhu.