Zahradní pergola

Nejčastěji masivní okrasná stavba v zahradách a parcích nebo v městských sadech je pergola. Pergola je stále častěji i v předzahrádkách restaurací a ještě více je používaná jako okrasná dekorace relaxačních míst v soukromí a k soukromí. Pergola slouží především pro ochranu před sluncem, větrem, deštěm, k popínání rostlin, posezení nejvíce. Přístřešek pro auta, abychom neopomněli parkování.

Pergoly – přístřešky známe volně stojící, samostatné, připojené k domu či zdi.

Reklama
10 tipů na relax v zahradě

10 tipů na relax v zahradě

Pro každého, kdo vlastní rodinný dům, představuje zahrada bonus v podobě minimálně dalších sto čtverečních metrů užitkové a pobytové plochy. Úžasné! Nechápejte je jako pracovnu, spíše jako malý soukromý ráj a oázu klidu.

Užijte si zahradu každý den v roce

Užijte si zahradu každý den v roce

Nejen krásu měnící se okolní přírody lze po celý rok pozorovat z útulného a teplého prostředí zimní zahrady. Moderní konstrukce nadčasového designu zaručují příjemné klima, bezpečnost, komfortnější bydlení a z toho plynoucí přidanou hodnotu pro nemovitost. Stačí si jen správně vybrat! Z architektonického i uživatelského hlediska jsou bezesporu atraktivní hliníkové konstrukce, sestavené ideálně z tepelně

Mětská zahrada vhodná k modernímu domu

Mětská zahrada vhodná k modernímu domu

Zahrada, kterou vám představíme, byla vytvořena pro prestižní přehlídku světového zahradního designu a je určena do městského prostředí k modernímu domu s čistými liniemi. Vyniká elegancí, harmonií a promyšlenou skladbou rostlin. Ať už jste z města a chcete čerpat inspiraci, nebo z venkova a chcete se jen pokochat pohledem na povedený kousek, určitě vás nezklame.

Materiály pro výrobu pergol

PergolaPoužité materiály nejsou jen masivní trámy, dřevo, ale i kovové, plastové, hliníkové. K přístřeškům patří různá stínící technika, markýzi, žaluzie, plachty.

Stěny přístřešků pergoly nám vyřeší dřevěné mřížované stěny pro další ochranu soukromí, před sluncem, větrem, k popínání.

Pro výrobu pergol se nejvíce používá smrkové tvárné dřevo, musí být vyschlé a povrchově upravené. Životnost lze řešit exotickými dřevinami, ale zde je vyšší cena. Ukotvení je třeba volit odpovídající k tvrdosti podkladu. Kování a všechen spojovací materiál musí být pozinkovaný, aby nepodlehl korozi.

Konstrukce

Pergola - HOMEPodporu konstrukce lze vyřešit kovovými sloupky, které nesou střechu. Používají se i kamenné, betonové nebo zděné. Sloupky pergoly jsou oporou pro již zmíněné pnutí rostlin.

Listy obepnuté kolem sloupků a mřížových stěn, střech tvoří vytoužené zastínění, jakousi lehkou stříšku.

Využití

Záhradní pergolaPergola má také funkci architektonickou. Je to nejvhodnější spojení s přírodou. Součástí pergoly může být nejen zmíněné posezení, ale i krb, gril, letní kuchyň.

Zavěšené houpačky nám i dětem zpříjemní relaxaci.

Když pergolu osázíme a popneme růžemi, vistárií, kiwi, vínem stane se pergola voňavým a ovocným místem.

Pergola – zastřešení

Záhradní pergola - HOMEÚplné zastřešení pergoly řešíme plně pobitou konstrukcí s položením střešní krytiny nebo asfaltovými šindeli. V moderní architektuře se častěji používá zastřešení pergoly pomocí tvrzeného skla, které lze nahradit polykarbonátovou deskou.

Když nám u takového provedení stále chybí požadovaný stín a chybí zde koruna vysokého stromu, můžeme střechu vybavit rákosovou či bambusovou rohoží.

Při výběru střechy pamatujte na tíhu sněhu.