10 tipů na relax v zahradě

09. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Pro každého, kdo vlastní rodinný dům, představuje zahrada bonus v podobě minimálně dalších sto čtverečních metrů užitkové a pobytové plochy. Úžasné! Nechápejte je jako pracovnu, spíše jako malý soukromý ráj a oázu klidu. 1. Terasa […]

Pro každého, kdo vlastní rodinný dům, představuje zahrada bonus v podobě minimálně dalších sto čtverečních metrů užitkové a pobytové plochy. Úžasné! Nechápejte je jako pracovnu, spíše jako malý soukromý ráj a oázu klidu.

foto: Jysk

foto: Jysk

1. Terasa

Navzdory tomu, že v zahradě se počítá každý čtvereční centimetr zeleně, terasa se sezením musí být dostatečně velká, alespoň 4 × 4 m, aby se přes ni dalo procházet do zahrady bez odsouvání křesel.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

2. Nábytek

Nešetřete na sedačce nebo pohodlných křeslech. Nábytek z kvalitního dřeva je poměrně drahý, ale během letních měsíců obchodní řetězce nabízejí sezónní nábytek za téměř poloviční cenu. Když už toužíte po plastu, tak volte kousky zajímavé barvou a designem.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

3. Přistínění

Na jižně orientované terase je potřebné počítat s přistíněním téměř během celé sezóny. Kromě tradičního využití slunečníku, plachty, markýzy či pergoly nebo pevného zastřešení je řešením třeba také vysadit z jižní strany terasy strom.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

4. Na pohodu

Po celé ploše zahrady rozmístěte různé druhy sezení – lavice, lavičky, křesla, houpačky atd. Oživte je nátěrem nebo veselým polštářem, ty navodí atmosféru pohody v každém koutě zahrady.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

5. Pod pergolou

Už staří Řekové relaxovali pod korunami stromů. Pokud nemáte k dispozici strom, stačí jednoduchá kovová nebo dřevěná konstrukce – pergola, po níž se s oblibou šplhají výhonky bujné vistárie nebo popínavých růží. Zkusíte-li vinnou révu, možná se časem i dočkáte první lahvinky vlastní provenience.

Foto: Tilia Design

Foto: Tilia Design

6. Pravidlo dvou

I v zahradě platí pravidlo dvou oddělených prostorů na relax. Je jedno, zda je vybavíte křeslem, závěsnou sítí, nebo sedacím vakem. Důležité je, že máte kam utéct v čase „krize“, případně si dát sklenku oroseného piva či lahodného vína.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

7. Staré křeslo

Dědeček si rád zdříml přímo v zahrádce. „Práce není zajíc,“ říkával. Proto z půdy snesl staré křeslo a zašil se s ním do stínu pod švestku. Podle mě je to stále velmi dobrý nápad. Určitě ho oceníte.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

8. Zahradní kulinář

I když je zahradní přístřešek blízko domu, vybavte ho kromě grilu alespoň i malou pracovní plochou, varnou plotnou či menší chladničkou. Při obsluze hostů se toliko nenaskáčete a neuteče vám žádná vtipná historka.

foto: Jysk

foto: Jysk 

9. Přenosná lehátka

Barevná přenosná lehátka jsou nesmírně uklidňující kusy nábytku, které si můžete přenášet po zahradě podle libovůle – do stínu, na slunce, natočíte si je tak, aby se vám příjemně dřímalo či nesvítilo slunce do očí.

Foto: thinkstock.cz

Foto: thinkstock.cz

10. Přívod elektřiny

Dnešní způsob života je v každém okamžiku náročný na přísun informací. Proto je vhodné i zahradní prostory vybavit zásuvkami, do kterých si kromě sekačky můžete připojit laptop, nabíječku či rádio.

Dipl. Ing. Lucia Bullová, Tilia Design

Dipl. Ing. Lucia Bullová, Tilia Design

 

Dobrá rada

Doma máme k dispozici nejméně tři přenosná lehátka a vždy jsou na jiném konci zahrady. Miluji je, protože v zahradě navozují příjemnou atmosféru. Kupuji levnější variantu, aby mi nebylo líto každý druhý rok měnit barevný outfit naší zahrady.

Text a vizualizace: Ing. Lucia Bullová, Tilia Design
Foto: Tilia Design, thinkstock.cz, Jysk
Redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Bydlení Relax v zahradě
Tagy: Dřevěné lehátko Lehátka k bazénu Lehátko Opalovací lehátko Pergola Plastové lehátko Plážové lehátko Plážové lehátko skládací Polohovací lehátko rady a tipy Ratanové lehátko Relaxační lehátko Rozkládací lehátko Skládací lehátko terasa vistárie zahrada Zahradní houpačky Zahradní lavice Zahradní lehátko zahradní nábytek
Sdílejte článek

Diskuze