Polystyren

Polystyren je nejrozšířenější tepelně zpracovávaný plast, který se vyrábí polymerací, tj. zahříváním styrolu (destilovaná olejová kapalina izolovaná ze storaxu, pryskyřice z tureckého stromu) začíná zrození makromolekuly. Látky se jménem polystyren.
Zateplení, které dýchá – Baumit open
Novinky

Zateplení, které dýchá – Baumit open

Unikátní děrovaný polystyren open za stejnou cenu jako plný! Akce probíhá ve dnech od 1.4. do 30.6. 2014

Polystyren

polystyren - HOME bydleníHlavní látky pro výrobu polystyrenu jsou: styren a pentan a poprvé světlo světa polystyren spatřil v roce 1839, tehdy byl poprvé syntetizován a následně v roce 1931 začal být průmyslově vyráběn v Německu. Polystyren je umělá hmota, pevný a levný plast. Polystyren je jeden z nejvyužívanějších plastů vůbec. Vyrábí se čirý, ale i různě barevný.

Polystyren a jeho vlastnosti

Tento plast je především velmi hořlavý. Při vysokých teplotách nad 70°C  je karcinogenní a toxický. Nesnese organická rozpouštědla. Při stáří křehne.

Druhy polystyrenu

polystyren

  • Standardní polystyren.
  • Houževnatý polystyren, který je s přidáním kaučuku.

Oba druhy se vyrábí formou granulí.

  • Pěnový polystyren, tepelně zpracovaný a zpěňovaný.
  • Zpěňovatelný polystyren, který je mléčně zakalený pod tlakem lehkým uhlovodíkem.

Použití

polystyren na budověNejznámější je ve stavebnictví v deskovém provedení. Používá se k izolaci střech, podlah a zateplení.

DRCENÝ polystyren se přidává do betonu. Beton na podlahy s příměsí polystyrenu je lehký a má vynikající tepelné a izolační vlastnosti.

EXTRUDOVANÝ polystyren jsou desky se zdrsnělou stranou pro zlepšení přilnavosti lepidla s povrchem. Z obyčejného polystyrenu se vyrábí plexisklo, zkumavky, obaly a nádobí na jedno použití.