Rustikální kuchyně

Venkovský styl rustikální kuchyně Venkovský styl rustikální kuchyně není u nás neznámý. Za dob našich babiček byl tento typ rustikální kuchyně na výsluní. Domy nebyly velké, skládaly se z několika, zpravidla dvou, tří centrálních místností. Jednou z těchto nejdůležitějších místností byla právě kuchyň. Kuchyň tvořila jedna velká centrální místnost přizpůsobená pro vaření, stolování, spaní, která splňovala funkci obývacího prostoru, kde se setkávali všichni členové domácnosti a přicházely návštěvy.
Kuchyně – návrat do minulosti
Dlažba do kuchyně

Kuchyně – návrat do minulosti

Místo minimalistického designu a sterilně čistých ploch, někteří lidé opět zatoužili po atmosféře z dětství. A tak se o slovo hlásí rustikální kuchyně.

Rustikální kuchyně

Rustikální kuchyněPostupně, se zvyšováním komfortu, se změnily i požadavky na bydlení. Kuchyň se oddělila, vyčlenil se společenský prostor ve formě obývacího pokoje a přičlenily se další místnosti, které poskytovaly obyvatelům domu soukromí pro odpočinek, práci a spánek.

Dnes se vracíme k původnímu a spojujeme obývací pokoj s kuchyní. Návrat je očividný i v kuchyňském stylu, který se v současnosti prosazuje. Starý, klasický venkovský styl a rustikální kuchyně vytváří harmonické, útulné prostředí, vrací nás do starých časů. Je to styl, který nezevšední, a vyvolává vzpomínky na rodinu, domov, minulost, zážitky z dětství.

Staré ale dobré

rustikální kuchyně - HOMERustikální kuchyně upřednostňují lidi, kteří mají v oblibě romantiku, tradice a rádi vzpomínají na minulost. Rustikální kuchyně nemusí být finančně náročné a nedostupné. Při prvotním plánování si musíte uvědomit rozlohu kuchyně, její funkci, rozdělit si její jednotlivé části na skladovací, odkládací, mycí plochu a na plochu , která bude sloužit k vaření. Správné členění nám zefektivní její používání a nemusíme se potom cítit v kuchyni jako „ztracení“.

Pokud si takto rozplánujeme celou kuchyň a uvědomíme si, kolik místa chceme využívat, a co je naopak pro nás v dané místnosti nadbytečné, můžeme se potom soustředit na vzhled naší kuchyně. Finančně méně náročné je objevit některé kousky nábytku u babičky, zrekonstruovat je a vytvořit si tak kuchyň svých snů. Když nemáme k takovým krásným unikátům přístup, jednoduchou cestou je i projít místní trhy, bazary , kde určitě něco objevíme. Budeme-li mít oči otevřené, dokážeme vidět i ve zjevně nefunkčním a ošklivém kusu nábytku jeho potenciál a přínos. Takto objevíme základní kusy nábytku, které potom stačí už jen doplnit poličkami, dekoracemi a drobnými doplňky a kuchyň našich snů je hotová.

Charakteristika rustikální kuchyně

Rustikální kuchyně - HOME BydleníPředstavte si kuchyň, v níž klidně běží život. Pod pokličkou si bublá polévka. Po celé místnosti se rozlévá vůně horké kávy a čerstvého pečiva. Na stěně potichu tikají hodiny, které osvětluje paprsek poledního světla. Umíte si představit tu atmosféru? Cítíte ji? Rustikální kuchyně v sobě spojují originalitu prostřednictvím tradicí a pohody.

Jejím základním prvkem je dřevěná pracovní deska, obvykle barevně odlišená od barvy skříněk. Z materiálů jsou nejvíce používány ty přírodní, jako je dřevo a kámen. Podstatnou součást tvoří i keramické anebo kamenné obklady, které kopírují linie skříněk anebo je z nich obložená celá stěna.

Barvy pro rustikální kuchyně

Venkovní styl - rustikální kuchyněBarvy skříněk jsou různé, od bílé přes vanilkovou, modrou, až po tmavě hnědou. Často se využívá i patina, která dodá ten správný punc originality a jedinečnosti. Rustikální styl je ozdobnější než venkovský, a to se projevuje právě v dekoru kuchyňských skříněk v podobě ornamentů, které jsou možná pro některé až výstřední či „překombinované“. Středobodem a centrem je zděný ostrov s pracovní deskou, která může sloužit nejen k přípravě jídel, ale i k mytí. Staré cihly jsou nezaměnitelnou črtou této kuchyně. Vytvoří tu správnou atmosféru a mají nádech minulosti, která „si už něco pamatuje“.

V kuchyni mají samozřejmě místo i sporák, digestoř, myčka nádobí či chladnička. Dnes je na trhu množství druhů, z nichž je možné si vybrat ten správný, originální, tak trochu retro kousek.

Rustikální kuchyně prožívají svůj návrat. V našich podmínkách se může vrátit v podobě tradice našich babiček. Můžete taky použít nějaké prvky folklóru. Přizpůsobit si kuchyň své minulosti je jednoduchá a obohacující cesta, která nás přivede k naší podstatě. Vytvořme si srdci blízky ostrov vaření a zavzpomínejme si na staré časy.