energetický certifikát

S podlahovým vytápěním je rozložení teplot v prostoru optimální – u podlahy je příjemně teplo a rozdíl teplot mezi podlahou a stropem je minimální. Naše tělo totiž reaguje na změny teploty různě – nejodolnější je hlava, naopak velmi citlivá na teplotu jsou chodidla, kotníky a lýtka. www.fenix.cz
Vytápění

Čím topit v dobře zatepleném rodinném domě?

Při výběru vytápěcího systému se většinou hodně počítá – výška investice, provozní náklady, návratnost... Protože potřeba tepla na vytápění je v ultranízkoenergetických (UND) a energeticky pasivních domech (EPD) velmi nízká, tradiční výpočty v nich mají jiné výsledky než v minulosti. Navíc peníze nejsou jediným faktorem, který je třeba při výběru zvážit.

Foto: © Andrew Michler
Návštěvy domů

Pasivní domek v horách bez energeticky náročných materiálů

V Skalistých horách Colorada v nadmořské výšce 2 072 metrů se nachází malý nenápadný domek. Tomu, že stojí za povšimnutí, by mnozí jistě ani nevěřili, ale kromě příjemné vizáže a čistě přírodních recyklovatelných materiálů poskytuje i mnoho jiných výhod.

Nízkoenergetický bungalov stojí na nevelkém pozemku. Není nápadný, oko milovníka moderní architektury však zaujme na první pohled. FOTO XELLA
Návštěvy domů

Nízkoenergetický bungalov si manželé postavili svépomocí. Výsledek vás ohromí!

I když se svépomoc dnes moc nenosí, pokud zvolíte systém, který je jednoduchý, ale zároveň dostatečně přesný a ve své jednoduchosti sofistikovaný tak, že dokáže provést stavebníky celým procesem výstavby, výsledkem může být atraktivní a kvalitní stavba odpovídající vysokým nárokům investora.

foto isifa/shutterstock
Vytápění

Krb: topení estetické, ekonomické i ekologické

Co může být větší ozdobou interiéru než živý oheň? Proto už od pradávna byly krby oblíbené všude tam, kde bylo nutno topit. Nicméně dnes se z „pouhé“ funkce praktické a estetické staly krb či krbová kamna navíc součástí vybavení domu, jehož prostřednictvím lze i slušně ušetřit.

Nezvyklá kombinace: Pod cihlovou fasádou se skrývá dřevostavba!
Návštěvy domů

Nezvyklá kombinace: Pod cihlovou fasádou se skrývá dřevostavba!

Zvláštní spojení dřevěné konstrukce domu a cihlové obezdívky má své opodstatnění – dokáže totiž využít přednosti dřevostaveb i zděných domů. Základem je dřevěná sloupková konstrukce two-by-four, která dovoluje vytvářet různé dispozice a přizpůsobit dům danostem parcely i požadavkům budoucích obyvatelů.

Novinky

Isover SmartAPP nově pomůže i s akustikou

Již na konci roku 2014 byla digitálnímu světu představena aplikace pro mobilní zařízení Isover SmartAPP. Tato aplikace vyvinutá divizí Isover skupiny Saint-Gobain  je velmi užitečný nástroj nejenom pro odborníky ze stavebnictví, ale také pro běžné uživatele.

Stavba má téměř tradiční vzhled – fasáda s obkladem z dřevěných šablon připomíná v Anglii oblíbené neomítané zdivo, šikmá střecha ladí s okolní zástavbou.
NED a pasivní domy

Pasivní, aktivní, nulový dům. Víte, co přesne tyto pojmy znamenají?

Rozdíl mezi domy, které se mohou hlásit k těmto úctyhodným kategoriím, rozhodně není v pasivitě či aktivním přístupu a i nulový dům ve skutečnosti spotřebovává energii. Co přesně tedy tyto pojmy znamenají?

Stavební materiály

Provětrejte fasádu!

Výrobce LB Cemix uvádí na trh novou generaci fasádního zateplení, které si vedle skvělých tepelněizolačních schopností ponechává v unikátní míře prodyšnost. Zateplovací systém Cemix THERM DIFU je až 20x prodyšnější než běžný zateplovací systém s izolantem z polystyrenu. Je ideálním řešením pro problémové stavby se zbytkovou nebo zabudovanou vlhkostí, ale především také pro náročné zákazníky, kteří nechtějí obětovat úsporám energie vysoký komfort bydlení.

Velké zasklené plochy orientované na jih, co nejmenší na sever – to je optimální schéma pro dům, který má dosáhnut maximálních solárních zisků a minimalizovat tepelné ztráty okny. foto Inoutic
NED a pasivní domy

Co je důležité pro okno v pasivním domě

Důležité jsou samozřejmě jeho parametry. Tepelněizolační schopnost samotného okna však nestačí, na výsledku se podepíše i jeho osazení či stínění a určitě záleží na ceně.

Stavební materiály

Vše o montovaných domech

Montované domy se úsporností provozu, komfortem a kvalitou staly již rovnocennou alternativou ostatních typů budov. Vzhledem k procesu výroby jednotlivých částí jde o domy typové, komu nevadí menší míra kreativity; ocení jistě dvě nejdůležitější devízy – příznivou cenu a rychlost výstavby.