
Jak vybrat správné akvárium? Důležitý je materiál a umístění
Pozorování rybiček v akváriu, to je magie. Malí oploutvění tvorové si žijí ve svém vodním světě, září jasnými barvami, proplétají se mezi dekoracemi, které jim zařídíte... samozřejmě vyžadují jídlo a čistou vodu, ale nevyžadují žádnou interakci. Nemusíte je brát na procházku, nemusíte po nich neuklízet, nemusíte je umlčovat... Pro někoho ideální zvířecí mazlíček.
Akvárium tiše bublá, to a pozorování podmořského života příznivě působí na nervovou soustavu a pohodu. To je vědecky potvrzený fakt.
Podmínkou ale je, že musíte rybičkám zařídit co nejlepší domeček. Klasické kulaté malé mísy, kde se rybička může maximálně otočit, to dnes uvidíte tak nejvýše v kreslených vtipech. Opravdoví akvaristé vědí, že ryby potřebují v první řadě prostor.
Větší je lepší
Nikdo není omluven, dokonce ani akvaristé-začátečníci. Všichni, kdo chtějí chovat rybičky, by se měli poohlédnout po co největším akváriu. Tak 100 litrů je rozumné minimum – poskytuje to rybičkám stabilní prostředí, dobře se zde udržuje teplota a chemická rovnováha vody. Jestliže chcete chovat více ryb nebo více druhů, podívejte se po akváriích alespoň 150, 200 litrů velikých.
Nepodceňte ani umístění
Druhý důležitý faktor je umístění. Někteří majitelé se řídí jedním jednoduchým kritériem – umístění musí být takové, aby se na rybičky hezky a pohodlně koukalo. To je špatný přístup. Pro rybičky musíte najít umístění se stejnou pečlivostí, s jakou milovník pokojových rostlin hledá vhodné místo pro zvlášť náročné druhy. Důležité je zvážit:
– teplotu. Vyhněte se umístění blízko radiátorů, oken nebo klimatizací, které mohou způsobovat kolísání teploty vody.
– světlo. Přímé sluneční světlo podporuje růst řas. Umístěte akvárium mimo dosah přímého slunce nebo používejte závěsy či žaluzie.
– hluk a vibrace. Na randál jsou ryby citlivé. Proto určitě nepokládejte akvárium na stolek vedle televize nebo vedle reproduktorů, na nichž si rádi posloucháte svá oblíbená rocková alba.
– přístupnost. Samozřejmě musí být akvárium umístěné tak, abyste zde lehce mohli provádět krmení a vyměňovat vodu. Nezapomeňte ani na to, že akvárium se sto a více litry vody je těžké, takže musíte skleněný předmět umístit na takový kus nábytku, který jej unese.
Materiál: sklo, nebo akryl?
Ve zverimexech nejčastěji nabízí dva typy akvárií – ze skla a z akrylu. Každý má své výhody a nevýhody. Sklo je samozřejmě klasika, ale takové akvárium je těžší a křehčí. Také je ale odolné vůči poškrábání. To akrylová nádoba nemá tak odolný povrch, každý škrábanec nebo ošoupání je vidět. Avšak je lehčí a nemůže tak snadno prasknout.
Buďte obeznámeni s tím, co vaše ryby potřebují
Ryby sice nedokáží mluvit a ani negestikulují a nedělají grimasy, abyste pochopili, co jim schází. Ale to, co potřebují, snadno dohledáte na internetu. Musíte zvážit, jaká teplota je ideální pro jejich růst a prosperitu. A také to, kolik prostoru potřebují. Nemluvě o tom, s jakými jinými tvory v akváriu se snáší dobře a s jakými ne. Byla kdysi povídka Boříkových lapálií, kde Steklačův hrdina nachytal v řece dravé ryby a aby udělal svému otci, nadšenému akvaristovi, radost, vpustil rybky do akvária ke krásným rybičkám ze zverimexu. Zakrátko našli oba chovatelé v akváriu řadu rybích kostřiček.
Snažte se, aby k podobným Boříkovým lapáliím u vás nedošlo.
Nezapomeňte na doplňky
Do akvária potřebujete:
- Filtr: Udržuje vodu čistou a zajišťuje biologickou rovnováhu.
- Ohřívač: Nutný pro tropické ryby k udržení stabilní teploty.
- Osvětlení: Podporuje růst rostlin a zvýrazňuje barvy ryb.
- Substrát: Písek nebo štěrk na dně akvária.
- Dekorace a úkryty: Poskytují rybám úkryt a snižují stres.
Text: Marek Konvalinka
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME