Jaké české sklo a porcelán hýbe světem

24. 06. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

České sklo a porcelán patří mezi nejúspěšnější vývozní artikly České republiky. Je věhlasné díky vysoké estetické i řemeslné úrovně, která pramenní z dlouhé  výrobní tradice u nás. Už od poloviny devatenáctého století výrobci spolupracují s […]

České sklo a porcelán patří mezi nejúspěšnější vývozní artikly České republiky. Je věhlasné díky vysoké estetické i řemeslné úrovně, která pramenní z dlouhé  výrobní tradice u nás. Už od poloviny devatenáctého století výrobci spolupracují s akademickými umělci a vznikají tak jedinečné výrobky. Kdo u nás patří mezi špičku současné výroby skla a porcelánu? A které jejich výrobky stojí za povšimnutí?

 

Porcelánový nápojový set

Nápojový broušený křišťálový soubor od Františka Víznera, který vyrábí firma Bomma  Hi-Tech Crystal.

Skleněný nápojový soubor Vicenza

 Skleněný nápojový soubor Vicenza podle návrhu Jiřího Pelcla vyrábí firma Crystalex v Novém Boru. Sériově vyráběné sklo začalo konkurovat ruční výrobě v druhé půli dvacátého století.

Masivní skleněná váza Yoko

 Masivní skleněná váza Yoko od designéra Martina Faita je ukázkou tvorby z olovnatého křišťálu, která má v Čechách tradici už od 19. století. Vyrábí firma Crystalite.   

Nápojový soubor

Nápojový soubor od dobře známého designového studia Olgoj Chorchoj nese roztomilý název Mr. Egg.

Sklo odolné proti teplu

 Sklo odolné proti teplu se začalo v Čechách vyrábět začátkem třicátých let minulého století. Téměř každý měl doma legendární čajovou konvici Kavalier od Adolfa Matury. Na jeho tradici navazují Martin Žampach a Matěj Chabera se svým setem KON na čaj a kávu a stohovatelnými sklenicemi SIT.

Váza s názvem Trendy

 Pod jménem Moser si mnozí vybaví hlavně luxusní broušené skleničky. Ke 150. výročí značky si ale Moser nadělil pěkně odvážnou vázu s názvem Trendy od legendy českého designu Reného Roubíčka.

Souprava Triplex Bohemia od Jiřího Pelcla

 Dubí poblíž Teplic je známé výrobou českého cibuláku už od roku 1885. Můžete si pořídit zhruba 660 různých kusů porcelánu s  charakteristickým modrým vzorem.  Firma Český porcelán Dubí se ale snaží oživit svou nabídku i o zcela jiné technologie a designy. Příkladem je  souprava Triplex Bohemia od Jiřího Pelcla.

Labuť od designéra Jaroslava Ježka

 Závod Royal Dux vyrábí Labuť od designéra Jaroslava Ježka, který se podílel na fenomenálním úspěchu českých designérů na mezinárodní výstavě EXPO v roce 1958.

-vb-
zdroj: Česká centra 
foto: Kristina Hrabětová

 

Kategorie: Dekor
Tagy: dekorace porcelan sklo
Sdílejte článek

Diskuze