Škola barev IV: Teplé barvy – červená a růžová

18. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Ženy, na rozdíl od mužů, velmi citlivě rozeznávají všechny odstíny červené. Je to pozůstatek hluboce zakořeněného biologického instinktu, kdy ženy byly sběračkami plodů a podle jejich barvy rozeznávaly stupeň zralosti. Někteří muži nedokážou rozeznat červenou barvu plodů od zeleného listoví. Je to tím, že obě barvy jsou ve velmi podobném spektrálním vlnění.

Teplé barvy jsou obecně v červené části barevného spektra s přechodem do žluté. Psychicky působí vesele, lehce, povzbudivě. Ve světlých pastelových odstínech oživují a rozšiřují místnosti. Na většinu lidí působí velmi pozitivně díky svému prvotně plusovému energetickému náboji. Proto se hodí do prostorů s malým slunečním svitem orientovaným na sever, které potřebujeme pocitově zahřát. Hlavně ženy velmi citlivě vnímají nedostatek teplaa jsou vynalézavé v používání teplých odstínů nejen v interiéru, ale i v módě. To má sekundárně vliv i na mužské pokolení. Je zajímavé, že při testu atraktivity žen se ukázalo, že stejná žena oblečená v červených odstínech byla pro muže o několik bodů atraktivnější než když použila outfit jakékoli jiné barevnosti. Teplé barvy vytvářejí přátelské a povzbudivé prostředí, zvláště v sytějších odstínech. Proto jsou vhodné do vstupních prostor, které vytvářejí přechod z venku do obytných místností. Jsou otevřené, komunikativní a jakoby objímající a jdou nám naproti, čímž ve vstupní hale vytvoří přívětivou uvítací atmosféru.

Červená
Rozeznáváme mnoho odstínů červené barvy, které jsou inspirované přírodou nejen barvou květů mnoha rostlin, ale i jejich plodů – takové jsou odstíny vlčího máku, korálová, rajčatová či malinová, vínová a burgundská červeň, rubínová, bordó, purpurová a další s nádechem do červenooranžova.
Červená působí aktivujícím, dynamickým až agresivním dojmem. Je oblíbenou barvou choleriků, kteří jsou extrovertní, temperamentní, netrpěliví, vášniví a výrazně bezprostřední. Ve společnosti jsou rádi středem pozornosti, a to je i vlastnost červené barvy. Ta jako symbol krve a srdce nemá ve světě barev konkurenci. Na lidský organismus má takový účinek, že dokáže zrychlit tep, dech a zvýšit krevní tlak. Stejný účinek má i na zvířata a krásný příklad využití těchto vlastností je ve španělské aréně při tanci s býky. Proto je potřeba její uplatnění v obytném prostoru velmi dobře vážit. Zvláště pokud byt nebo dům obývají povahově odlišné osobnosti. Kardinálská a královská červeň spolu se zlatem byly vždy symbolem síly a schopnosti ovládat a vlastnit.
Naopak se červené odstíny často a s oblibou používají v hotelových pokojích, kde působí luxusně a podnětně. Při krátkodobém pobytu takový interiér téměř každého člověka nabije pozitivní energií.

Syté červené odstíny jsou ve velkých plochách naprosto nevhodné do prostorů, kde hledáme klid, relaxaci a odpočinek. V drobných detailech a doplňcích ji však můžeme použít i v ložnici, protože správným způsobem podněcuje emoce a vášně. Jedna stěna dětského nebo obytného pokoje nadchne a vnese hřejivý pocit. Velmi krásně působí na koupelnovém textilu v neutrální bílo-šedé koupelně doplněné chromem. Ve větší míře ji uplatňujeme v místnostech, kde se má něco dít. Slouží k vybíjení přebytečné energie, podněcuje kontakty a udržování přátelských vztahů. Jde převážně o vinárny, bary a společenské salonky, které se nacházejí v suterénních prostorech.

Světle růžová a červená výmalba této hotelové ložnice působí extravagantně a moderně. Pop artový motiv v záhlaví postele je dnes, ve 21. století, už klasikou, kterou s otevřeností přijímá každý návštěvník. Sytě červená výmalba ložnice designového hotelu působí inspirativně stejně jako malířsky pojatá dekorace záhlaví postele. V interiéru, který není určený pro každodenní užití, je taková extravagance na místě. Dekorační drobnosti v červeném provedení jsou velmi oblíbené. Stejně jako žena v červeném je přitažlivější, tak i květina v červené váze vypadá nádherně.
Nejlépe se červené odstíny vyjímají na textilních dekoracích. V obytném prostoru se červená dobře uplatní na podlaze například jako převládající barva tradičně vázaných vlněných koberců. Působí stabilním, útulným a zabydleným dojmem. V kombinaci s ostatními příbuznými barvami, jako jsou oranžová, žlutá a hnědá, působí vyváženě. Naopak v kombinaci s nepestrými světlými až pastelovými odstíny působí zářivě a dominantně. Dekorativismus má své místo v podobě květinových motivů v kombinaci se zelenou. V moderním interiéru je velmi oblíbená na solitérních designových kouscích nábytku nebo na dekorech ve stylu orientu. I v dnešní době se na textiliích používá královská červeň, zejména chceme-li navodit atmosféru zámeckého stylu. Je to vzpomínka na těžké samety v barvě zaschlé krve, které používají i současní architekti. Takový samet má mačkanou nebo plisovanou úpravu a v ultra moderním interiéru vytvoří zajímavé napětí a zateplí mnohdy prvoplánově studený a přísný prostor.
Plná červená až červenohnědá barva zaschlé krve ve stejném poměru k režné béžové by na první pohled mohla působit klasickým až zámeckým stylem. Pokud ji chceme posunout do současného interiéru, stačí ji doplnit ostřejšími barvami, jako je růžová magenta a zelené jablko.
Růžová
Růžová je barva velmi blízká červené. Vzniká smícháním různých odstínů červené s větším množstvím bílé. Řadí se k pastelovým barvám. Má opět mnoho podob od starorůžové, lososové, světle růžové, ledově růžové a meruňkové až k syté zvané magenta, která byla v nedávné minulosti velmi módní. Je to sladká a neodolatelně ženská a dívčí barva, která hrála prim v historické době rokoka. Vyjadřuje nevinnost, něhu a lásku. Nasadit si růžové brýle neznamená jen být bláhový, ale vidět svět a okolnosti pozitivnějšíma očima a cítit srdcem. To je hlavně ženská vlastnost, a proto se muži na přemíru růžové za jakýchkoli okolností dívají s despektem. Když se ale s jarem po dlouhé zimě objeví růžová v květech jabloní a třešní, tak se na ten krásný kontrast barev s potěšením zahledí i mužské oko. Snad každá maminka čerstvě narozené holčičky sáhne po nějakém růžovém odstínu při řešení šatníku malé princezny, ale i při dekorování jejího pokojíčku. V interiéru působí jemně svěže a romanticky, zvláště je-li doplněna sněhově bílou. Snadno se kombinuje s dalšími pastelovými barvami, jako je světlá levandulová, vanilková, lehoučká jarní zelená a blankytně modrá. V pokojíku pro větší slečnu se její sladkost může potlačit tmavě hnědým nábytkem nebo i použitím kovaného nábytku ze surového železa organických tvarů. Jako teplá barva jemného odstínu evokuje něhu a měkkost.
Formátový koberec se strukturou vysokého vlasu se hebkostí dotykově ztotožňuje s jemným odstínem růžové. Převažující růžová na dekorativní tapetě je správnou volbou do interiéru mladých lidí, kteří jsou stále otevření k pozitivnímu vnímání světa skrze růžové brýle. Dekor zároveň působí meditativně jako mandala. Do koupelny v moderním duchu s použitím šedého mramoru a leštěného chromu se hodí nejen koupelnový textil v teplých odstínech, ale i živá energie růžových květů jako dekorace. Zvláště pokud máme to štěstí, že si v koupelně můžeme dovolit okno.
I když je to barva ne každým jednoznačně přijímaná, má své nezastupitelné místo v bytovém textilu právě pro svoji hebkost. Proto i koberce s převahou růžové mají často vyšší a jemný vlas. Velmi populární a vždy použitelné jsou vzory třešňových květů na tmavě hnědém nebo černém pozadí. Jedná se o styl japonského dekorativismu. I do moderního obytného prostoru si můžeme dovolit jednu stěnu otapetovanou elegantním dekorem v růžové. I v tomto případě inspirace z přírody nezklame.
Barevná kompozice dívčího pokojíku s převažující růžovou výmalbou se dobře doplní s dalšími pastelovými odstíny vanilkové a pistáciové. Podlaha a nábytek středně až tmavě hnědého dřeva vyváží prvoplánově sladkou barevnost.
TEXT: Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Andrea Mičková
Kategorie: Dekor
Tagy: barvy dekorace design řez jabloní
Sdílejte článek

Diskuze