Škola barev VI: Symbolika barev

Škola barev VI: Symbolika barev

25. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

V mnoha kulturách jsou barvy spojeny s konkrétními božstvy nebo jemnými energiemi. Každá barva je svojí podstatou propojena s jiným prvkem z pěti základních elementů (voda – dřevo – oheň – země – kov). Běžná západní kultura význam barev v tomto směru dost zanedbala. Naštěstí se čím dál více lidí začíná přesvědčovat, že energetické vyzařování barev má při zařizování interiéru reálný význam pro náš fyzický a emocionální život.

Postupně jsme si představili všechny odstíny barev a jako poslední nám zbývá fialová. Když se řekne fialová, tak nejeden z nás minimálně znepokojeně pozvedne obočí. Je to velmi silná barva; vzniká spojením dvou opačných pólů, dvou kontrastních energetických faktorů. Na jedné straně klidnou modrou a na straně druhé pohonnou silou červené. Tento fakt dává fialové nejmystičtější a nejduchovnější význam. Pomáhá při meditaci a může mít až hypnotické účinky. Běžný Evropan takovou symboliku barev nemá rozumově zpracovanou, ale naše tělo ji vnímá. Východní národy mají energetickou sílu barev velmi dobře odpozorovanou a dokážou ji využívat při zařizování životního prostoru. Podívejme se proto nyní na důležité vlastnosti základních barev, tak jak je po staletí využívá feng-šuej a porovnejme je s naším podvědomým vnímáním.

Modrá barva spolu s černou přináleží severní straně a elementu vody. Rozvíjí kariéru, povolání a cestování. Modrá symbolizuje moře a nebe, což má spojitost se svobodou. Zároveň značí konzervativismus, povinnosti, a tím přináší úspěch při jednání na úřadech. Černá je trochu tajemná a smutná, přesto je dost oblíbenou barvou, protože nám pomáhá neztratit se v neklidném světě. V interiéru bychom na severní straně měli umístit psací stůl, telefon nebo počítač.

Hnědá a zemitá okrová přináleží severovýchodní straně a elementu země. Rozvíjí moudrost a meditaci. Je to barva trpělivých, pokorných a vzdělaných lidí, kteří stojí pevně nohama na zemi a umí dobře hospodařit s penězi. Zemité odstíny okrové jsou symbolem vysoké inteligence, podporují myšlení, povzbuzují nervy a oživují paměť. V interiéru by se na této straně měly umísťovat knihovny, kartotéky, studovna či kancelář.
Podle podobného barevného receptu je vytvořeno i toto interiérové zákoutí. Pro usazení kompozice je použita tmavě hnědá na sedacím nábytku a stojací lampě. Fialová v sobě obsahuje červenou a ta je doplňkovou barvou k zelené. Příroda nás inspiruje k vytvoření výbušné komplementární kompozice. Vstupní hala v sytém odstínu šeříkové barvy spolu se stejným kobercem na sněhově bílé podlaze ukazuje, jak se tyto dvě barvy krásně doplňují.
Všechny tóny zelené patří elementu dřeva. Tmavší odstíny patří k východu a světlejší k jihovýchodu. Východ rozvíjí zdraví, spokojenost a vychází z moudrosti našich předků. Jihovýchod má význam pro prosperitu, peníze a bohatství vůbec. Symbolikou zelené barvy je klid, rovnováha a naděje. Pomáhá regeneraci, načerpání nových sil a je velmi motivující. Proto bychom ve východním a jihovýchodním směru měli umísťovat jídelny, kuchyně a obývací pokoj s množstvím rostlin nebo vstupem do zahrady.
Červená přísluší jižní straně a elementu ohně. Rozvíjí v nás touhu po slávě a úspěchu. Je to stimulující barva, která oživuje a dává nám odvahu pro směřování za vytyčeným cílem. V interiéru jsou na jižní straně ideální obývací pokoje nebo aktivní denní pracovna s množstvím vyznamenání nebo jiných odznaků pracovních úspěchů.
Čtecí koutek působí naopak hřejivějším pocitem pohodlí díky zlatému slunci na tmavě fialové stěně a křeslu v mnoha odstínech červenofialové barvy. Asijský ornament na této tapetě je vytvořen tiskem barvou s měděným leskem. Výsledný efekt je velmi silný a v interiéru by se měl použít jako výjimečný artefakt. Významnou roli přisoudili v posledních letech fialové a vínové také designéři textilu. Pro ty, kdo se nebojí barev, je to ideální prostor pro častější přeměnu interiéru.
Žlutá a oranžová náležejí jihozápadní straně a elementu země. Rozvíjejí dobré mezilidské vztahy a podporují manželství. Žlutá barva povzbuzuje nervovou soustavu, oživuje paměť, a tím rozvíjí moudrost a inteligenci. Oranžová barva je symbolem optimismu, mládí a radosti ze života. Vzbuzuje zvědavost, touhu po dobrodružství a sociální vazby. V interiéru ideální místo pro ložnice, ale i obývací pokoje s množstvím osobních předmětů z rodinného života.
Fialová a růžová přináležejí západní straně a elementu kovu. Naplňují svým významem budoucnost, děti a rodinné zázemí. Fialová je mystická barva plná duchovna a srdečnosti. Harmonicky spojuje oba prvky kruhu jin a jang. Růžová zase symbolizuje něhu, jemnost, čistotu a jistou nezralost spojenou s otevřeností přijímat nové. Ideální místo pro umístění dětského pokoje s množstvím hraček a krásných rodinných fotografií.
Designová koupelna snoubí klasiku s modernou. Tmavě vínová roletka na okně má charakter obrazu na světloučce fialové stěně. Detail mozaiky a sprchové podomítkové baterie ukazuje, k jaké dokonalé čistotě barev a tvarů lze dojít.
Bílá, stříbrná a zlatá přináležejí severozápadní straně a elementu kovu. Rozvíjejí přátelství, prospěch a komunikaci. Bílá je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti. Stříbrná představuje hojnost, romantiku a naději. Zlatá symbolizuje bohatství, idealismus a univerzální lásku zastoupenou velkorysostí a šlechetností. V interiéru je tento směr vhodný pro pracovnu, kde se duševně tvoří a rozvíjí komunikace s okolím a přáteli.
Fialová
Této barvě patří přívlastek výjimečná, protože je kolem nás v přírodě k vidění velmi zřídka. Rozeznáváme mnohé odstíny fialové od světlé modrofialové nebo světlé červenofialové s nádechem do růžové, šeříkové, šedofialové k plnějším tónům levandulové, fialkové, švestkové, ostružinové a ametystové. Pokud má navrch modrá, výsledný modrofialový odstín působí chladněji, vážně a má meditativní charakter. Díky větší příměsi červené se naopak stává dynamičtější a slavnostnější barvou. Fialová v interiéru je spojovaná s nekonvenčností, odvahou a extravagancí svých obyvatel. Obecně použití této barvy dodá interiéru punc noblesy, výjimečnosti a atraktivity. Není proto překvapující, že v posledních módních vlnách byla designéry hojně využívána. Velmi světlá levandulová vytváří krásné a křehké kombinace s pastelovými odstíny vanilkové, meruňkové nebo zelenkavé. Působí jemně, žensky a hodí se do pokoje dospívající slečny s romantickou duší. Tmavší fialová tvoří příjemné kombinace s bílou, světlou holubičí šedou a všemi barvami kovů. Žlutozlatá nejlépe vyzdvihne krásu a meditační sílu fialové.
Další povrchy chromu, broušeného nerezu, stříbra a niklu stejně jako červenohnědá surového, jakoby zrezlého železa, vytvářejí v interiéru silné kombinace. Tohoto efektního kontrastu využívají v poslední době hlavně návrháři dekoračních tapet. I velmi silný odstín fialové se jemně naruší dekorem s kovovými lesky a ve velkorysých obytných prostorech taková jedna stěna působí jako výjimečný artefakt. Jemná a světlá fialová spolu s leskem stříbra je ideální relaxační kombinace do ložnice, pokud je doplněná ještě lehkou smetanovou barvou pro zateplení prostoru. Vínové odstíny fialové se stále častěji používají na kusových kobercích s orientálním dekorem. Vytváří dojem luxusu, útulnosti a prostor přirozeně uzemní. U dalších bytových doplňků mají fialové a vínové barvy široké pole působnosti. Nejsilněji však působí na skleněných předmětech, jako jsou kalíšky nasvíčky. Živé světlo, které prochází transparentní plochou fialové, působí doslova magicky. Už Leonardo da Vinci se nechával inspirovat při pobytu v chrámu, do kterého přes fialkové vitráže proudilo světlo. Naše katedrála sv. Víta má také tuto silnou atmosféru inspirativního fialového světla.

Fialkové odstíny se zvláště dobře uplatní v kompozici
vytvořené podle receptu tón v tónu. Doplňkový odstín barvy bílé kávy a moderní limetkové zelené jsou osvěžením a odlehčením.

TEXT: Mgr. Lenka Mašková, interiérová návrhářka

FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Andrea Mičková
Kategorie: Dekor
Tagy: barvy dekorace design
Sdílejte článek

Diskuze