Vánoce podle stylů: Třpytivé či prosté?

30. 11. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Nevím jak ve vás, ale ve mně Vánoce nevyvolávají mdloby, ale naopak stále to příjemné mrazení, jako v dětských letech. Rozsvícený stromeček, útulno, klid, malí se těší na dárky a velcí na jejich radost. Prostě tradice, kterou nepotřebuji radikálně měnit, spíše jen pro radost obměňovat.

Kouzlo Vánoc tkví právě v lesku, třpytkách a spoustě světélek. Tradičními symboly Vánoc jsou kromě ozdobeného stromečku adventní věnec, jmelí zavěšené u stropu, betlém, koledy, neměla by chybět ani vánoční hvězda, zvěstující nad Betlémem narození Ježíška. Konkrétní výzdoba závisí na osobním vkusu a rodinných zvyklostech každého z nás.

img_1499

Na skle ručně malované

Základními vánočními barvami jsou červená, zlatá a zelená – symboly rudé Ježíšovy krve, zlatá z darů, které přinesli tři králové do Betléma, a zelená zastupuje věčnost života. Ale protože máme rádi změnu a také chceme uplatnit svou kreativitu, snažíme se tyto tradice každý rok ozvláštnit, oživit či naopak připomenout doby dávno minulé, kdy byl z našeho pohledu, jak říká slogan, „svět ještě v pořádku“.

Přečtěte si také:
Inspirujte se! Adventní dekorace tradiční i netradiční

Velmi důležité je zdobení vánočního stromku. Někdo jej ladí do rustikálního stylu se slaměnými a dřevěnými ozdobami, jiný do tradičního s jablíčky, ořechy ve staniolu a s textilními mašličkami, jiní chtějí, aby se stromek ztrácel v třpytivých řetězech a svíčkách. A často zdobíme stromek zcela „nestylově“, tak, jak jsme byli zvyklí v dětství. Možná i proto se vrací zájem o skleněné, ručně zdobené ozdoby, jejichž jemná krása až vyráží dech. Nabídka je dnes však velmi široká a i v tomto sortimentu můžeme vybírat různé tvary ozdob v jednotném výtvarném stylu.

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Foto: Glassor

Vánoce podle stylů

Nejdůležitější je však sladění materiálů, vánočních dekorací a barev s celkovým stylem interiéru. A může to být i naopak – Vánoce mohou dokonce být impulsem pro zcela zásadní změnu zařízení bytu či domu.

img_1643

Moderní styl

Ti, kdo ctí Vánoce, ale chtějí si je užít trochu netradičně, mohou si stromek, dekorace i byt vyzdobit v nezvyklých barevných kombinacích a s doplňky, které bychom s těmito svátky původně třeba ani nespojovali. Inspiraci můžeme, ale nemusíme hledat v aktuálních trendech. Barvami letošních Vánoc jsou pastelové romantické odstíny, jimž vládne starorůžová, doplněná bílou, stříbrnou či zlatou v dekoracích a zdobných prvcích. Tato kombinace se bude líbit těm, kteří mají rádi příjemnou nostalgii časů našich babiček či prababiček. Kdo by tyto odstíny považoval za příliš jemné či by chtěl příbytek vyladit do luxusní elegance, může sáhnout po fialové s růžovými podtóny či po hnědé, případně, pokud to zařízení interiéru dovolí, i po černo-bílé. Tmavší barvy dobře doplní křišťálové ozdoby či dekorace s kovovým nádechem.

Přečtěte si také:
Vánoční nápady za babku. Inspirujte se!

img_9366-1000

img_8792

imgp5508-1000

img_5584-1000

Tradiční styl

Tradiční Vánoce jsou bílé se ztichlou přírodou, brzkým stmíváním a křupajícím sněhem pod nohama. Tradiční výzdoba domu je pak v duchu tradice laděna do červené, zelené a zlaté. Stačí vyleštit červená jablíčka, vybrat slaměné ozdoby a vše doplnit červenými mašličkami. Ti, kterým se ve spíše teplém prosinci stýská přece jen po sněhu a ledu, ale nechtějí na svátky odjíždět na hory, mohou vytvořit bílou romantiku pomocí bíle třpytivých ozdob jakoby ojíněných mrazem.

img_9373-1000

img_9534-1000

imgp5493-1000

_mg_8362

Retro styl

Retro styl může pro každého znamenat období trochu jiné, takové „old-school“ Vánoce mohou mít proto mnoho různých podob. Výzdoba bytu ve znamení charlestonu či rock’n’rollu, případně barevný a veselý svět pop artu, který je letos „in“? Obecně to mohou být také skleněné ozdoby v podobě figurek, hub, domečků ze 60. a 70. let a podobně, ovšem pro některé může být retro i čokoládová vánoční kolekce.

img_9574-1000

img_4873-2-1000

img_9478-1000

img_9729-1000

Venkovský styl

Venkovský, jinak rustikální styl si nejlépe rozumí s přírodními materiály, které se dobře kombinují s barvami jako je červená, modrá, zelená, ale také hnědá či hnědofialová s neutrálnější bílou a zlatou. Základem je souznění s přírodou – ozdoby mohou být dřevěné, porcelánové či háčkované, chybět by neměly perníčky a stuhy z juty či kafasu. Stejně mohou být nazdobeny větve chvojí, naaranžované s větvičkami mahonu či šípků… Jestliže ve stejném duchu zabalíme i dárky, získá štědrý večer zcela osobité kouzlo. Venkovský styl s francouzským nádechem vytvoříme využitím textilií i doplňků v bílo-modrých variacích.

Přečtěte si také:
12 tipů jak pozvednout váš domov do sváteční nálady

dscf0245

img_4849-2-1000

imgp7638-1000

imgp5497-1000

imgp5526a-1000imgp7641-1000

Text: Dana D. Daňková
Foto: Autorka, Ammi, Glassor

Kategorie: Dekor Trendy
Tagy: dekor ořechy Vánoce
Sdílejte článek

Diskuze