Jak si vyrobit hodiny ze starých desek

25. 01. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Rustikální styl oslavuje velký návrat, a to nejen v chatách či chalupách. Vydejte se i vy po stopách starých předmětů, z nichž mohou vzniknout krásné interiérové doplňky. Neopakovatelný unikát jsou i dřevěné hodiny s nepravidelnou kresbou a nerovným povrchem.

náročnost: **
čas: 2 hodiny
lidé: 1
období: celoročně

KONTROLNÍ SEZNAM

MATERIÁL
• staré desky
• šrouby
• hodinový strojek s ručičkami
5 × 5 cm, délka vteřinové ručičky 8 cm
• lepicí pistole s náplní
s plastovými patronami
• akrylová barva
černá
• štětec
• gumová razítka
souprava gumových razítek s krabičkou na uložení
• razítkový polštářek

NÁŘADÍ A POMŮCKY
• stolní pila
• tavná pistole
• hoblovačka
• tvrdý papír
• ocelový kartáč
• svěrky, provázek
• kleště, kladivo
• tužka, metr
• pásová bruska
• truhlářské dláto
• přímočará pila
• Forstnerův vrták
• vrták do dřeva
Ø 10 mm
• akumulátorový šroubovák

POSTUP

1. STARÉ HŘEBÍKY Ze starých desek vytáhneme staré rezavé hřebíky, šrouby, které by nám mohly při čištění desek překážet. Díry po nich nejsou chybou, ale předností.

1. STARÉ HŘEBÍKY
Ze starých desek vytáhneme staré rezavé hřebíky, šrouby, které by nám mohly při čištění desek překážet. Díry po nich nejsou chybou, ale předností.

2. HOBLOVÁNÍ Staré desky, které se časem zohýbaly, z jedné strany zhoblujeme do roviny, z druhé strany jen jemně začistíme jejich povrch hoblováním.

2. HOBLOVÁNÍ
Staré desky, které se časem zohýbaly, z jedné strany zhoblujeme do roviny, z druhé strany jen jemně začistíme jejich povrch hoblováním.

3. ČIŠTĚNÍ Ocelovým kartáčem odstraníme zbytky špíny, která se na méně ohoblovaných částech desky může nacházet. Jde především o hlínu, prach či mech.

3. ČIŠTĚNÍ
Ocelovým kartáčem odstraníme zbytky špíny, která se na méně ohoblovaných částech desky může nacházet. Jde především o hlínu, prach či mech.

4. PODKLAD Z odpadového materiálu, například větší desky, překližky či dřevotřísky vytvoříme podklad. Desku si zmenšíme, aby se nám s ní lépe manipulovalo.

4. PODKLAD
Z odpadového materiálu, například větší desky, překližky či dřevotřísky vytvoříme podklad. Desku si zmenšíme, aby se nám s ní lépe manipulovalo.

5. ZKRACOVÁNÍ Staré desky krátíme na menší části. Vybereme si takové, které jsou zajímavé barvou, nerovným povrchem, nebo i takové, kde se nacházejí boule.

5. ZKRACOVÁNÍ
Staré desky krátíme na menší části. Vybereme si takové, které jsou zajímavé barvou, nerovným povrchem, nebo i takové, kde se nacházejí boule.

6. ŘEZÁNÍ Při průměru hodin 30 cm je dobré širší desky zúžit. Díky tomu budou hodiny z několika různých destiček, což jim dodá potřebný efekt a šmrnc.

6. ŘEZÁNÍ
Při průměru hodin 30 cm je dobré širší desky zúžit. Díky tomu budou hodiny z několika různých destiček, což jim dodá potřebný efekt a šmrnc.

7. UKLÁDÁNÍ Opracované desky uložíme na podkladovou desku. V místě hodinového strojku uložíme celou desku, aby se nezasekávaly ručičky o přečnívající spoje.

7. UKLÁDÁNÍ
Opracované desky uložíme na podkladovou desku. V místě hodinového strojku uložíme celou desku, aby se nezasekávaly ručičky o přečnívající spoje.

8. LEPENÍ Desky lepíme tavnou pistolí. Pokud jsou větší a těžší, k podkladu je ze zadní strany přichytíme šrouby. Při velikosti hodin 30 cm přilepíme desky s délkou 32 cm.

8. LEPENÍ
Desky lepíme tavnou pistolí. Pokud jsou větší a těžší, k podkladu je ze zadní strany přichytíme šrouby. Při velikosti hodin 30 cm přilepíme desky s délkou 32 cm.

9. MĚŘENÍ Odměříme si střed slepených hodin a vyvrtáme v něm díru, která projde přes staré desky i podklad pod nimi.

9. MĚŘENÍ
Odměříme si střed slepených hodin a vyvrtáme v něm díru, která projde přes staré desky i podklad pod nimi.

10. KRUH Z opačné strany do středové díry vložíme šroub, zachytíme o něj provázek s délkou 15 cm (poloměr hodin) a upevníme na něj tužku. Jedním tahem vytvoříme kruh.

10. KRUH
Z opačné strany do středové díry vložíme šroub, zachytíme o něj provázek s délkou 15 cm (poloměr hodin) a upevníme na něj tužku. Jedním tahem vytvoříme kruh.

11. PILOVÁNÍ Šroub a provázek s tužkou odstraníme. Desku upevníme ke stolu svěrkami a přímočarou pilou vyřežeme kruh.

11. PILOVÁNÍ
Šroub a provázek s tužkou odstraníme. Desku upevníme ke stolu svěrkami a přímočarou pilou vyřežeme kruh.

12. ZAROVNÁVÁNÍ Pokud se nepodařilo vyříznout rovný kruh nebo se na okrajích nacházejí třísky, kruh upevníme a pásovou bruskou zarovnáme a začistíme okraje.

12. ZAROVNÁVÁNÍ
Pokud se nepodařilo vyříznout rovný kruh nebo se na okrajích nacházejí třísky, kruh upevníme a pásovou bruskou zarovnáme a začistíme okraje.

13. DÍRA Hodinový strojek si obkreslíme a Forstnerovým vrtákem vyvrtáme z rubové strany čtyři překrývající se díry do takové hloubky, aby se strojek skryl uvnitř hodin.

13. DÍRA
Hodinový strojek si obkreslíme a Forstnerovým vrtákem vyvrtáme z rubové strany čtyři překrývající se díry do takové hloubky, aby se strojek skryl uvnitř hodin.

14. DLÁTEM Dotvoříme otvor na strojek. Je potřebné, aby tloušťka dna byla menší, než je délka hřídele, na němž jsou ručičky hodin.

14. DLÁTEM
Dotvoříme otvor na strojek. Je potřebné, aby tloušťka dna byla menší, než je délka hřídele, na němž jsou ručičky hodin.

15. VRTÁNÍ Středovou díru zvětšíme tak, aby se nám do ní vešel hřídel z motorku hodin, který drží hodinové ručičky. V našem případě to byl vrták s průměrem 10 mm.

15. VRTÁNÍ
Středovou díru zvětšíme tak, aby se nám do ní vešel hřídel z motorku hodin, který drží hodinové ručičky. V našem případě to byl vrták s průměrem 10 mm.

16. HODINOVÝ STROJEK Hodinový strojek vložíme do otvoru a upevníme ho podle přibaleného postupu. Z přední strany namontujeme hodinové ručičky. Také jsou součástí balení.

16. HODINOVÝ STROJEK
Hodinový strojek vložíme do otvoru a upevníme ho podle přibaleného postupu. Z přední strany namontujeme hodinové ručičky. Také jsou součástí balení.

17. MALOVÁNÍ Do tvrdšího papíru vystřihneme předkreslená nebo předtištěná čísla a černou akrylovou barvou je vymalujeme.

17. MALOVÁNÍ
Do tvrdšího papíru vystřihneme předkreslená nebo předtištěná čísla a černou akrylovou barvou je vymalujeme.

18. RAZÍTKOVÁNÍ Abychom originalitu hodin ještě více zvýraznili, na jejich dekorování použijeme gumová razítka, která Panta Rhei nabízí v různých designech.

18. RAZÍTKOVÁNÍ
Abychom originalitu hodin ještě více zvýraznili, na jejich dekorování použijeme gumová razítka, která Panta Rhei nabízí v různých designech.

19. BATERIE Do hodin vložíme baterii, nastavíme čas a zavěsíme je na stěnu. Závěsný háček je v balení strojku. Nebo hodiny nechte položené na stole či na zemi.

19. BATERIE
Do hodin vložíme baterii, nastavíme čas a zavěsíme je na stěnu. Závěsný háček je v balení strojku. Nebo hodiny nechte položené na stole či na zemi.

Foto Dano Veselský

HOTOVO Foto Dano Veselský

NEROVNOMĚRNÉ ZABARVENÍ
Získáte ho částečným přehoblováním starých zvrásnělých a ohnutých desek. Podle toho, jak je deska prohnutá, budou plochy tmavší nebo světlejší. Konečnému výsledku to přidá na originalitě.

TEXT Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto Lucia Pristachová Hô-Chí, Dano Veselský
Zdroj Vše o bydlení Stavíme bydlení, 2/2014, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Hand Made
Tagy: handmade hodiny lepení dřeva
Sdílejte článek

Diskuze

  • Děkuji za pěkný článek. Jen jsem si nevěděl rady s délkou hřídelky hodinového strojku.

    Joe