10 nápadů a tipů pro eko-domácnost

14. 11. 2013
Diskuze (2)
Sdílet

Není náhodou, že slova ekonomický a ekologický začínají stejně. Chovat se ohleduplně k životnímu prostředí nemusí být jen záležitostí ušlechtilé filozofie, ale ve většině případů jde i o pragmatický životní styl. Že takové chování se […]

Není náhodou, že slova ekonomický a ekologický začínají stejně. Chovat se ohleduplně k životnímu prostředí nemusí být jen záležitostí ušlechtilé filozofie, ale ve většině případů jde i o pragmatický životní styl. Že takové chování se vám vyplatí, byť někdy se vám vynaložené úsilí vrátí nepřímo, vás přesvědčíme na následujících třech stranách.

Vylaďte si topení

S dobře fungujícím topným systémem můžete během zimy ušetřit významnou částku na energiích. Ať topíte plynem či tuhými palivy, před topnou sezónou byste měli pečlivě zkontrolovat kotel. Pozornost věnujte i odvodu spalin a bezchybné funkci přikládacího mechanismu. Hlavně v případě plynových kotlů platí, že by je měl každoročně zkontrolovat autorizovaný servis. Pokud topíte tuhými palivy, věnujte se také stavu komínu. Zanesený komín může vést i k požáru. Pečlivě také prohlédněte všechny radiátory a ošetřete případná místa drobné koroze. Zkontrolujte činnost ventilů a vadné kusy vyměňte. Těsně před začátkem topné sezóny všechny radiátory odvzdušněte. Na stěnu za nimi instalujte reflexní fólii, která bude teplo lépe odrážet do místnosti, a pokud je to možné, zvažte jejich nátěr tmavou barvou. Velký potenciál úspor skýtá také kvalitní regulace otopného systému. Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a pohodlnou denní i noční teplotu. 

foto: Panasonic

foto: Panasonic

Nenáročný světlonoš

Zvažte, kde v domácnosti by se vám vyplatilo investovat do výměny světelných zdrojů za technologii LED. Nejde o malou investici, ale díky řadě výhod by se vám měla brzy vrátit. Například zdroj Panasonic Nostalgic Clear emituje díky unikátním technologiím rozptylu světla a tepelného záření stejně jasné světlo jako klasická 40W žárovka-Edisonka. Ve srovnání s ní se může pochlubit energetickou úsporou okolo 84 procent s životností cca 40 000 hodin, tedy vydrží přibližně čtyřicetkrát déle. Navíc LED žárovky mají oproti obyčejným žárovkám a úsporným zářivkám mnohem vyšší mechanickou odolnost proti nárazům a vibracím, takže nedojde tak snadno k jejich poškození či rozbití. 

foto: Primalex

foto: Primalex

Bílá je praktická

Na osvětlení se dá hodně ušetřit, vybírejte proto pouze kvalitní světelné zdroje. Napadlo vás také, že množství spotřebované energie můžete ovlivnit nejen výběrem světelného zdroje, ale i barvou stěn, podlahy a stropu? Bílá odráží více než 80 procent světla, tmavozelená 15 procent a černá jen 9 procent světla. Není ale bílá jako bílá, stojí za to používat ty nejsvětlejší (označené např. „polar“), ač jsou dražší. Pokud jsou členy vaší domácnosti i malé děti či domácí mazlíčci a hrozí drobné nehody, vyplatí se poohlédnout po těch, které disponují omyvatelným povrchem (např. Primalex Fortissimo Clean) a natřít jimi ty nejexponovanější plochy. Zůstanou tak déle bílé. 

foto: Hornbach

foto: Hornbach

Nižší teplotou k úsporám i ke zdraví

Víte, že v obytných místnostech vám postačí teplota 20–21 °C? Při vyšších teplotách zbytečně rozmazlujete svoje tělo (které je pak náchylnější k virovým infekcím), ale i mrháte teplem − ve skutečnosti jde o zlozvyk. V jiných zemích tak rozšířený není, např. v Anglii se obvyklé zimní teploty v obydlích pohybují kolem 17 °C. Zvýšení teploty o 1 °C znamená zvýšení spotřeby energie asi o 6 %. Přinejmenším v ložnici nemá teplota přesahovat 16–19 °C, stejně jako v místnostech, kudy jen procházíme nebo kde pracujeme (předsíň, pracovna). A jak správně větrat v chladných obdobích (tedy pokud nemáte rekuperační soustavu)? Krátce, ale vydatně − otevřete všechna okna tak, aby se rychle vyměnil všechen vzduch, ale neochladily se stěny. 

foto: Samela

foto: Samela

Páni, to jsou věci!

Pisoár v koupelně se může jevit jako zbytečná zhýralost, ale věděli jste, že tak můžete ušetřit několik litrů vody při každém spláchnutí? Například moderní domácí pisoár Joly využije při každém spláchnutí pouhý litr vody, a to při zachování všech hygienických parametrů. Běžné WC nádržky splachují 3–6 litry vody, starší dokonce 10 l. Pokud ve vaší domácnosti mužský „element“ převažuje, úspory budou nezanedbatelné. Pisoár je navíc vybaven pohodlným radarovým splachováním, takže se nemusíte o nic starat. Dobu, za jakou se po použití pisoár sám spláchne, si dokonce můžete nastavit. 

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Nekrmte sinice

Možná si říkáte, co má vaše domácnost společného s těmihle tvorečky, kteří vám už nejednou v létě překazili koupání. Pro sinice je totiž životně důležitým prvkem fosfor, který ve velké míře proniká do povrchových vod právě z našich domácností. Většina čističek ho totiž z odpadních vod neodstraňuje, a tak se dostává až k těmto bakteriím, které produkují látky toxické nejen pro vodní živočichy, ale i pro člověka. Podstatným zdrojem fosforu jsou fosfáty v pracích a mycích prostředcích. Běžné prací prášky jich už sice smí obsahovat jen minimum, ale v tabletách do myček bude jejich obsah regulován nejspíše až v roce 2015. Fosfor obsahují také hnojiva. Vybírejte proto pečlivě, s nákupem vám poradí třeba Ekologický institut Veronica, www.veronica.cz. 

foto: Lush

foto: Lush

Nevyhazujte zbytečně za chemii

To, že plýtvání není „eko“, je asi jasné. Ne vždy jsme si však takového plýtvání vědomi. Používáte-li konvenční chemické prostředky, zamyslete se nad frekvencí jejich užívání. Mnoho nečistot odstraníte jen za pomoci navlhčeného hadru nebo utěrky z mikrovlákna. Také na běžnou dezinfekci kuchyňských ploch − pracovní desky, interiéru lednice − postačí obyčejný ocet. Pokud ho smícháte v podílu jedna ku jedné s vodou, vznikne také levná aviváž – osvěží barvy a neutralizuje pachy. Citronová šťáva zase funguje jako přírodní bělidlo. Místo sprejových osvěžovačů na toaletě vyzkoušejte vonné svíčky, tyčinky nebo kadidla. Pro rychlé praní v ruce zase poslouží klasické jádrové mýdlo. Do ucpaného odpadu můžete místo běžných „dryjáků“ nasypat jedlou sodu, zalít octem, ucpat hadrem a vyčkat, dokud reakce (syčení, bublání) neproběhne. Poté zalijte horkou vodou, kterou můžete preventivně použít na výlevky jednou týdně. 

foto: Gorenje

foto: Gorenje

Levné zásoby na zimu

Sušička potravin představuje poměrně jednoduchý, a přitom efektivní způsob, jak ušetřit na výdajích za jídlo. Můžete v ní usušit „úlovky“ z letních a podzimních toulek přírodou nebo z vlastní zahrady. Sušení je jedním z nejstarších a nejjednodušších způsobů konzervace. Šetrnou dehydratací, odstraněním vody a vlhkosti, zůstává zachována výživová hodnota potravin, příjemně se koncentruje a zvýrazní chuť, zmenší se velikost i váha každého kousku, takže skladování je nenáročné na prostor i spotřebu energie. V sušičce můžete sušit houby, kousky ovoce, zeleniny nebo bylinek, a některé modely se dokonce pomocí praktického příslušenství umí změnit v jogurtovače. 

foto: Fler

foto: Fler

Vdechněte věcem nový život

Pro mnohé z nás recyklace končí tím, že odnesou plasty a papír do separovaného odpadu. Ale recyklace může být i velká zábava, kterou navíc ušetříte. Starý kus nábytku, který už jiní nepotřebují, si můžete opravit vlastníma rukama a vytvořit si tak nenapodobitelný originál. Anebo můžete dát věcem úplně nový život a vyrobit si úplně nový kousek ze starého haraburdí, kterému tak vdechnete nový život. Opotřebovaný a industriální vzhled je dnes in, takže na tom můžete vydělat nejen ekonomicky, ale i společensky. A nikomu nemusíte říkat, že ta komoda s dírami po červotoči kdysi takové zvířátko opravdu hostila, než jste ji snesli z půdy u prarodičů. Značkové prodejny prodávají podobné kousky za tisíce…

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

Hezky česky. A zdravě

Farmářské trhy, podpora lokálních produktů, ekologické farmaření a produkce biopotravin. To vše je stále se rozšiřujícím trendem posledních let. A to je možná důvod, proč mnoho lidí tyto pojmy spíše děsí, než aby je přesvědčily. Řada z nich má totiž pocit, že všechny tyto potraviny jsou zbytečně drahé bez jakéhokoli vedlejšího efektu. A v některých případech to bohužel může být i pravda. Ale nákupem domácích potravin, ideálně ještě vypěstovaných s ohledem na životní prostředí, podporujete místní ekonomiku, možná dokonce dáváte práci lidem z vašeho bezprostředního okolí. Navíc se vám vyšší náklady vrátí v podobě chutné zdravé stravy, bez chemických přísad, a také zdravějšího životního prostředí. Najděte si svého farmáře nebo trhy na www.nalok.cz. 

Text: Dominika Záveská
Foto: archiv firem
Odborná spolupráce: Enbra
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Trendy
Tagy: červotoč domacnost ekologicky Od partnerů Regulace topení sušení bylinek topeni
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak LED zarovky v celem byte se rozhodne nevyplati! Kdyz budete chtit 20W usporku nahradit stejne svitivou LED bude jeji spotreba take 20W minimalne 18W, ale cena NEKOLIKANSOBNE vetsi , proste LED je dobre nekam ke potrebujete svetlo ekvivalentu 15W zarovky kedkoliv vic se nevyplati!!!

  • Přesně jak píšete – rozhodně není ekologické plýtvat, a to ať už kosmetikou nebo třeba jídlem či energiemi. Za mě je lepší koupit radši menší balení něčeho, co opravdu využiju, případně to aspoň nějakou dobu vydrží a nejlíp, aby to bylo i kvalitní 🙂 Ohledně kosmetiky se snažím používat tu přírodní a jídlo kupuju někdy bio, někdy máme třeba zeleninu ze zahrady 🙂

    Vanessa