Zdroj: Hornbach

Inovujte interiér trendy tapetami. Jaký typ pro vás bude ten pravý?

09. 12. 2020 Sdílet

Tapety jsou opět v módě a dokonale dokážou proměnit jakýkoliv interiér. Na trhu je nepřeberné množství druhů s nejrůznějšími motivy. Pokud nejste zastánci čistě jednobarevných stěn anebo si chcete jednoduše zařídit interiér v určitém stylu, budou pro vás tapety tou správnou volbou. Jaký typ vybrat a jak na jejich lepení?

Pro úspěšnou proměnu interiéru pomocí tapet je důležitý jejich správný výběr a k tomu kvalitní lepidlo a perfektní příprava podkladu. Práce s tapetami ale není tak složitá, jak se může zdát. „Tapety se prodávají v rolích, aby bylo možné je snadno instalovat. Pokud se vám dílo nepovede nebo se vám nakonec nebude líbit, tapety také můžete snadno strhnout. Nemusíte se proto bát, že se vám vybraný vzor třeba snadno okouká,“ říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

tapety

Zdroj: Hornbach

Výběr správné tapety

Různé typy tapet mají různé vlastnosti. Ty budou rozhodující při výběru těch pravých pro vás. Mohou být například omyvatelné, vhodné do místností se zvýšenou vlhkostí a podobně.

Lepeni-vliesovych-tapet

Zdroj: Hornbach

• Vliesové tapety

Možná tento druh tapet znáte pod názvem flísové tapety. Na trhu nejsou příliš dlouho, ale už teď se těší velké oblibě. Mají totiž mnoho benefitů. Jsou prodyšné. To znamená, že stěna, na které jsou nalepené, nezplesniví. Pyšní se vysokou pevností, jejich barva se ani po čase nezmění a poskytují výbornou tepelnou i zvukovou izolaci. Jsou velmi univerzální a můžete je umístit do každé místnosti. Jejich lepení je navíc velmi snadné.

•Vinylové tapety

Vinylové tapety se vyrábí tak, že se nanese vinylová vrstva na papírový podklad. To, do jaké míry je tapeta kvalitní, závisí právě na vinylové vrstvě. Platí zde jednoduchá rovnice: čím více vrstev, tím je tapeta kvalitnější. A jaké přinášejí výhody? Jsou odolné a dají se dobře omývat. Poskytují také částečnou izolaci tepla. Bez problémů je nalepíte na různé podklady, jako je například omítka, beton, sádrokarton nebo umakart. Šikovně zakryjí různé nerovnosti a prasklinky na zdi. „Ačkoliv jsou vinylové tapety stálice na trhu, přináší s sebou také drobnou nevýhodu v podobě neprodyšnosti. Nehodí se tedy na zdi, které občas vlhnou,“ doplňuje Tadeáš Tenkl z Hornbachu.

• Papírové tapety

Papírové tapety se vyrábí buď jednovrstvé, nebo dvojvrstvé, těm se také říká duplexní a jsou kvalitnější. „Seznam výhod u papírových tapet není příliš dlouhý jako u ostatních druhů, ale jsou o poznání levnější. Můžete je navíc použít do každého interiéru. Mezi hlavní nevýhody naopak patří omezená omyvatelnost a nižší odolnost proti oděru,“ popisuje Tadeáš Tenkl.

Pomucky-pro-tapetovani

Zdroj: Hornbach

Připravte se na lepení tapet

K lepení tapet budete potřebovat minimálně pravítko, metr, olovnice, vodováha, nůžky, nůž, váleček a kvalitní lepidlo. Začněte tím, že v celém interiéru vypnete proud a odmontujete vypínače i zásuvky. „Důležitá je dobrá příprava povrchu. Pokud jsou na něm staré tapety, šetrně je odstraňte. Snadno si poradíte s vliesovými tapetami. Na ostatní můžete použít například také odstraňovač tapet,“ radí Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

Stěna, kterou se rozhodnete tapetovat, by měla být v prvé řadě rovná. Jen dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepení. Olupující omítka seškrábejte, veškeré praskliny zatmelte a zahlaďte nerovnosti. Na drsné povrchy naneste penetraci.

tapety

Zdroj: Hornbach

Začněte lepit

Připravte si jednotlivé pruhy tapet a ke každému dílu přidejte zhruba 10 cm, konečnou délku zarovnáte nakonec. Tapetu si rozložte na rovný povrch a rovnoměrně rozetřete lepidlo. Vyčkejte, než se lepidlo nasákne. Pomocí olovnice si vyměřte a tužkou si na stěnu nakreslete první svislou čáru. Využijte pravítko. Tapetu po nalepení ihned uhlaďte. Pomůže vám s tím hadřík. Zbavte se všech vzduchových bublin. Přečnívající okraje tapety zastřihněte. Než nalepíte další tapetu, zkontrolujte, zda na sebe navazují vzory. Rozstřihněte otvory pro vypínače, proud musí být stále vypnutý.

Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety i na stěnu. V případě tapet z vinylu se lepidlo nanáší jen na tapetu, při lepení vliesových se nanese pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe (na sraz). Vzniklé vzduchové bubliny vytlačujte od středu do stran.

Více informací najdete na: www.hornbach.cz

Přidejte se k nám na Facebooku – www.facebook.com/HornbachCZ

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Design interiérů Trendy
Tagy: Od partnerů papírové tapety vinylové tapety vliesové tapety
Sdílejte článek