Vánoční výzdoba

S vánočními svátky se pojí celá řada tradic, které vycházejí z pohanské mytologie a křesťanského náboženství. Dnes mnohdy ani neznáme původ těchto tradic, přesto Vánocům dodávají zajímavé a symbolické kouzlo. Stejně jako k těmto svátkům patří balení vánočních dárků, tak i vánoční výzdoba a tak si každý rok připravujeme vánoční dekorace pro celý interiér domu.
Ty pravé Vánoce
Dekor

Ty pravé Vánoce

Češi vánoční tradice milují. Skoro každý touží po nazdobené domácnosti a neváhají utratit nemalé peníze za vánoční výzdobu.

Vánoční stromeček z palet
Hand Made

Vánoční stromeček z palet

Ozdobený dřevěný stromeček je vkusnou vánoční dekorací. Může doplňovat nebo i nahradit ten tradiční – v případě, že si nepotrpíte na klasický vzhled. Pokud ho navíc upevníte na stěnu, nehrozí žádné pády. Nemalou výhodou je, že zabere jen minimum místa.

Tipy na vánoční dárky z redakce HOME
Houpací lehátko

Tipy na vánoční dárky z redakce HOME

Protože jsme přemýšleli, jak netradičně přistoupit k vánočnímu číslu, rozhodli jsme se pro vás nachystat náš osobní seznam dárků. Věci krásné i praktické, které se nám líbí − takové, které si plánujeme koupit, i ty, které si asi nikdy nekoupíme. Vychytávky, které nás zaujaly, nápady, které nás pobavily…

Dekor

Tip nejen na vánoční dekoraci

Třpytky jsou neodmyslitelnou součástí Vánoc apohádkové zimní krajiny. Toužíte-li po jedinečné atmosféře iusebe doma, oceníte spárovací hmotu Kerapoxy Design střpytivým efektem od společnosti Mapei.

Vánoční výzdoba

Vánoční výzdoba se neorientuje pouze na interiér, ale mnohdy i na venkovní terasu, kde s oblibou zdobíme vánoční stromy nebo na okenní parapety, které doplňují aranžované nádoby. Abychom se těšili nejen na Vánoce samotné, ale také na tvorbu vánoční výzdoby, je dobré si opět připomenout podstatu některých, pro nás už zcela automatických, dekorací.

Vánoční výzdoba obsahuje i tyto dekorace:

Věnce

Tyto prvky se pojí s koloběhem života. Na vánoční svátky se používá vánoční výzdoba, jako jsou dveřní a adventní věnce pokládané na jídelní stůl. Nejčastěji se vyrábí ze stálezelených větví jedle, borovice, tisu, zeravu či jalovce. Dobře se kombinují také s opadavými výhony svídy nebo s břízou, která dodá věnci zajímavou vzdušnost.

Girlanda

Symbol životní síly zdobí především vstupy u hlavní haly domu nebo je s oblibou používáme jako dekoraci oken. V českých domácnostech nepatří mezi nejčastější doplňky vánoční výzdoby, spíše se používají jako vánoční výzdoba pro různé firemní vánoční večírky nebo kancelářské prostory. Hlavním materiálem pro výrobu jsou stálezelené větve stejného sortimentu, který bývá použit i pro výrobu věnců.

Svícen

Vánoční svátky bez svíček a svícnů si už ani neumíme představit. Světlo svíčky symbolizuje božské světlo a přináší naději v lepší časy. Kromě ústředního motivu svíčky bývá použita nádoba nebo podložka, která tvoří základ celého svícnu. Dalšími prvky svícnu bývají stálezelené větvičky jehličnanů, plody ovoce, suché plody, šišky, bukvice, větvičky opadavých listnáčů a popínavek a různý floristický materiál, kterému vévodí stuhy různého provedení.

Vánoční strom

Nejdůležitější vánoční výzdoba je zcela určitě vánoční strom. Symbolizuje ochranu a jeho provedení se během dlouhých let značně změnilo. Zatímco v dobách dávno minulých ho zdobilo sušené ovoce a ořechy, dnes se stává spíše módní záležitostí, která se každý rok mění v závislosti na floristických trendech. Mezi tradiční ozdoby českých vánočních stromů patří slaměné ozdoby, skleněné koule nebo čokoládové cukroví.

Dnešní vánoční výzdoba

V ostatních letech se čím dál tím častěji objevují ozdoby z nebarveného čirého skla, dýhové dřevěné nebo látkové ozdoby. Vánoční strom, girlandy i věnce se často zdobí sladkým pečivem. Kromě klasického cukroví je oblíbená vánoční výzdoba v podobě také zdobených perníků.

Vánoční výzdoba podléhá stejně jako všechny vánoční dekorace módním trendům, pro které jsou každý rok typické odlišné barvy. Již od dávných dob k Vánocům neodmyslitelně patří zelená, červená, fialová, zlatá a stříbrná barva. Stejně jako všechny prvky vánočních dekorací se i barvy pojí se symbolikou, dodávající Vánocům zajímavou a neopakovatelnou atmosféru, která nás pak provází po celý život.