4 věci, které je dobré vědět o prořezávání dřevin
Přiměřený a správně načasovaný řez dřevin, stromů i keřů, je důležitý pro jejich zdravý a bohatý růst. U řady druhů má totiž vedle estetického hlediska (udržení pěkného tvaru) i praktický význam − pomáhá předcházet nežádoucím chorobám a podporuje tvorbu květů a plodů.
4 věci, které je dobré vědět o prořezávání dřevin
1 Správný řez
Řez se má vést asi 6 mm nad zdravým pupenem. Povedete-li ho příliš blízko, hrozí, že ho poškodíte. Je-li příliš daleko, nadbytečná část stonku nad pupenem uschne a stane se branou pro infekci. Řez je třeba vést vždy těsně nad postranním výhonem. Tak mízu usměrníte do živé části. Zanecháte-li příliš velký čípek, může se na něm vytvořit nevzhledný obrost, nebo – pokud odumře – se stane cestou pro šíření chorob do zdravé rostliny.
2 Odřezávání větví
Velké větve nikdy neodřezávejte jediným řezem. Mnohem bezpečnější (i pro strom) je odřezávat větev po přiměřeně dlouhých částech, dokud vám nezbude asi 30–50 cm dlouhý pahýl. Když odřezáváte ten, měli byste se pokusit zabránit zatržení kůry na kmeni – první řez u větevního kroužku veďte zdola asi do jedné třetiny a seshora pahýl dořízněte. Jakékoli nerovnosti na řezné ploše začistěte ostrým nožem.
3 Přirozený vzhled
Pokud nechcete strom tvarovat jako umělecký objekt, jako u tvarovaných dřevin nebo živého plotu, zkracujte všechny větve stromu či keře stejnoměrně. Strom tak bude vypadat přirozeněji a zvýší to i jeho odolnost proti větru. Vysoký štíhlý strom, který v průběhu času či vlivem nedostatečné péče ztratil tvar, obnovte tak, že konce větví seříznete za pupenem směřujícím dovnitř do koruny. Nové výhony pak budou růst spíš směrem ke kmeni než ven. Takový řez opakujte jednou za dva roky a strom brzy získá svůj tvar.
4 Zachycování ořezaných větví
Než začnete řezat strom, keř nebo živý plot, dejte pod ně plachtu. Opadané ořezané větve pak snáz seberete. Při stříhání vysokých živých plotů a stromů blízko záhonů a nižších keřů zabraňte tomu, aby na ně větve padaly a zůstaly na nich viset. I přes ně proto přehoďte plachtu nebo třeba staré prostěradlo.
Proč řezat
ANO
Nově vysazené dřeviny – řez přispívá k vytvoření pěkné koruny v průběhu příštích let.
Ovocné dřeviny – řez poslouží k udržení charakteru stromu, pro povzbuzení bohaté a pravidelné plodnosti.
Živé ploty – řez je nutný pro udržení požadované výšky a šířky, k zajištění stálé hustoty plotu.
Keře – řez slouží k udržení požadované velikosti, jako prevence šíření infekcí a pro povzbuzení kvetení, tvorbu plodů, listů nebo stonků.
Stromy − řez se používá k odstranění nemocných a odumřelých větví, k prosvětlení čí tvorbě nebo údržbě siluet, příp. k zahlazení škod způsobených větrem nebo chorobou.
NE
Jehličnany – jedle, borovice a většina dalších jehličnanů (na rozdíl od opadavých stromů a keřů) nesnáší řez příliš dobře. Jsou-li hluboko seřezány, nejsou často schopny vytvořit nové zdravé výhony. Výjimkou je tis − snese i silný a hluboký řez.
Druhy řezu
Výchovný řez
Dělejte ho jen na nově vysazených a mladých ovocných stromcích. Jeho úkolem je dát jim vhodný tvar a přivést je co nejrychleji do fáze plodnosti.
Udržovací řez
Vykonává se pro vyšší plodnost během života stromu.
Omlazovací řez
Je vhodný při projevech stárnutí (příliš husté koruny, usychající větve). Jeho posláním je tvorba nových výhonů s tzv. plodonosným obrostem, které ještě přinesou nějaký čas kvalitní ovoce.
Vhodná doba
Nejlepším obdobím k řezání stromů je začátek vegetační sezony, tedy březen nebo duben (záleží na oblasti, resp. nadmořské výšce). V tomto období začíná ve stromech proudit míza a řezné rány se hojí rychleji. Výjimkou jsou stromy s intenzivním mízním tokem (břízy, javory, třešně, ořešáky…) – pro jejich řez je vhodnější konec léta, kdy tok mízy naopak slábne.
Gardena Comfort, zahradní nůžky pro stříhání květin, mladých výhonků a čerstvého dřeva, 490 Kč
Fiskars Quantum, nůžky s břity z precizně vybroušené špičkové oceli s antifrikčním povrchem, převodový mechanismus PowerGear™ maximalizující střižný výkon, 1 350 Kč
Pracovní rukavice, odolné, prodyšná syntetická kůže s větracími otvory, vhodné pro tvrdší práce, kde potřebujete používat i jemnou motoriku, prodává OBI, 249 Kč
LUX 3574126, nůžky na větve, s kovadlinkou Profi, hmotnost 1,68 kg, prodává OBI, 899 Kč
Fiskars L86, teleskopické nůžky na silné větve, nože z karbonové oceli s protiskluzovým povrchem, nastavitelné aretační zarážky na držadlech pro snadné a rychlé prodloužení (665−915mm), 1 490 Kč
Fiskars Xtract™, zasouvací pilka pro řezání čerstvého dřeva a větví, účinný řez tahem s nepatrnou námahou, zasunutí do držadla pro snadné přenášení a uskladnění, ve 3 velikostech, od 720 Kč
Bosch Keo Aku, multifunkční zahradní pilka pro, Li-Ion akumulátor o napětí 10,8 V, 30 až 190 řezů na jedno nabití, doba nabíjení 3 hod, hmotnost 1,05 kg, na větve o průměru až 80 mm, 2 699 Kč
APS2010 Li, akumulátorový prořezávač větví, jedno nabití až půl hodiny, malý řezný kotouč pro rychlý a přesný řez, hmotnost 0,96 kg, max. průměr větve 20−30 mm, prodává Mountfield, 1 880 Kč
EAS 750, elektrický prořezávač s teleskopickou násadou pro řezání větví až do výšky 4,5 metru, lišta Oregon o délce 17,5 cm, příkon 750 W, hmotnost 3,4 kg, prodává Mountfield, 2 190 Kč
TEXT DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.