5 + 1 tip, jak vybrat vánoční stromek bez zbytečných nervů
Živý vánoční stromek je tradičním symbolem Vánoc. Navodí správnou atmosféru a přináší do domova vůni přírody. Nechte se inspirovat praktickými tipy, jak vybrat vánoční stromek bez zbytečných nervů a jak ho správně skladovat, aby vydržel až do Vánoc svěží a zelený.
1. Dokonale rostlý strom
Při výběru vánočního stromku je důležité zvolit správný druh. U živého stromku má totiž každý druh jiné vlastnosti. Smrk patří mezi nejlevnější stromy, ale brzy opadává. Borovice má dlouhé jehličky, ale její větve nejsou tak husté. Koruna borovice může být velmi řídká, stromek se může naklánět ke straně nebo z jednoho pohledu je holý. Mezi nejkrásnější vánoční stromky patří jedle, jsou neopadavé, symetrické a rovné.
„Největší zájem je o dánské jedle Nordmann Gold, mají krásný pravidelný tvar a bohaté jehličí, které tolik nepíchá. Jedle jsou odolnější vůči teplotním změnám, proto vydrží déle a v místnosti skoro neopadávají,“ říká Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v Hornbachu, a dodává: „V porovnání se smrčkem nebo borovicí je ale jedle o něco dražší, 110 – 150 cm vysokou dánskou jedli můžete v Hornbachu pořídit za 299 Kč.“
2. Pěstování bez zátěže pro přírodu
U živých vánočních stromků je důležité znát původ. Jedle NORDMANN Gold® pocházejí z dánských plantáží. Jsou pěstované v blízkosti fjordů a díky vlhkosti neprosychají. Stromky jsou sytě zelené, husté, krásně rovné a symetrické. Větvoví je pravidelné a husté, jehličí neopadává. „Při pěstování nebyly použité žádné chemie zatěžující přírodu. Naopak, lesní plochy jsou cíleně zachovány pro další růst,“ vysvětluje odborník z Hornbachu.
3. Správná velikost pro každého
Velikost stromku se měří od podlahy po horní špičku. „Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Živé stromky v Hornbachu nabízíme v různých velikostech od 110 do 270 cm. Ty umělé dokonce už od 90 cm do 300 cm,“ říká Daniel Brychta z Hornbachu.
4. Kvalita, která vydrží
Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánocemi, ale musí být vypěstovaný jako dánská jedle, aby vydržel i delší skladování. Důležité je živý strom uchovávat v chladném a tmavším místě. Doma je ideální uložit ho do sklepa nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. „Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, postavte a připevněte ho do stojanu se zásobníkem vody, díky tomu zůstane déle zelený a čerstvý,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.
5. Koupě stromku on-line
Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až pár dní před Vánocemi. Jestli se bojíte, že vám na nákup stromku ve vánočním shonu nezbyde čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů nebo do prodejny Hornbach dle vašeho výběru. „Řezané vánoční stromky jsou v on-line prodeji už nyní, na konci listopadu, a za stejnou cenu jako v prodejnách. V ceně je navíc zahrnuto i frézování kmene pro jednodušší vložení do stojanu,“ říká Daniel Brychta z Hornbachu.
+ Tip Hornbachu na dopravu zdarma
V klidu domova si můžete on-line porovnat všechny živé stromky, ten správný koupit a nechat pohodlně doručit domů zdarma. „Abychom naše zákazníky potěšili i letos, opět jim exkluzivně nabízíme na všechny řezané vánoční stromky koupené on-line dopravu zdarma. Odpadne vám tak starost s nákupem a složitou přepravou a ušetříte čas i námahu,“ radí Daniel Brychta z Hornbachu.
ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH