5 kroků ke krásnému a zdravému trávníku – Krok čtvrtý − SEČENÍ

13. 05. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Sečení se stává každoročním koloritem zahrádkářských kolonií a v podstatě všech usedlostí obklopených zahradami. Vrčení motoru sekačky, vůně trávy a skvěle sestřižený pažit – to vše máme spojené se sekačkami, traktůrky anebo vyžínači. Podívejme se […]

Sečení se stává každoročním koloritem zahrádkářských kolonií a v podstatě všech usedlostí obklopených zahradami. Vrčení motoru sekačky, vůně trávy a skvěle sestřižený pažit – to vše máme spojené se sekačkami, traktůrky anebo vyžínači. Podívejme se na tyto pomocníky zblízka.

Otázky a odpovědi

 

Jaké existují typy sekaček a jakou si vybrat?

 

• Elektrické sekačky. Své využití nalézají na zahradách o malých rozměrech. Po celou dobu sečení za sebou totiž taháte elektrický kabel, který má omezenou délku. Výhodou naopak je nízká hlučnost (což přispívá k lepším sousedským vztahům), nízká hmotnost a malé nároky na údržbu – odpadá starost o svíčku či pohonné hmoty.

• Benzinové sekačky. Hodí se především pro vlastníky rozlehlejších a odlehlejších zahrad. Poradí si hravě i s vyšší hustou trávou a díky kovovému šasi jsou i odolnější a stabilnější při sečení. Přítomnost pohonných hmot a kovových prvků vyžaduje svědomitější údržbu – čištění palivových filtrů, servis zapalovací svíčky, odstranění zbytků trávy z útrob kovového podvozku atd. Sečení velkých ploch usnadní sekačky s pojezdem – motor pohání nejen žací nůž, ale i zadní nápravu stroje a umožňuje tak snadný pohyb vpřed.

 Akumulátorové sekačky. Jsou méně běžným typem sekačky, který představuje kompromis mezi oběma druhy, je stroj poháněný elektrickým akumulátorem. Můžete se s ní bez příliš hlučného vrčení motoru pustit i do rozlehlejších zahrad bez elektrického proudu. Lithium-iontové akumulační články zaručují životnost okolo 1 500 nabíjecích cyklů, přičemž neztrácejí samovolně kapacitu – nemusíte tak před každým použitím stroj po delší odstávce znovu nabíjet. Množství posekané trávy na jedno nabití se odvíjí od její hustoty – zpravidla 100 až 300 m².

(foto: Mountfield)

(foto: Mountfield)

Elektrické sekačky ocení majitelé malých pozemků. Neobtěžují hlukem a zápachem, jsou však nemotorné díky kabelu. Jejich praktičtější variantou jsou sekačky napájené akumulátorem.

(foto: Briggs & Stratton)

(foto: Briggs & Stratton)

Benzinové sekačky jsou zpravidla větší, každopádně výkonnější (lépe si poradí s vyšší hustou trávou), odolnější, ale také hlučnější a náročnější na údržbu. Jsou nejčastější volbou mezi majiteli středně velkých pozemků u rodinných domů i chat.

Kdy se vyplatí pořídit si zahradní traktůrek a jak vybírat?

 

• Pořízení zahradního traktůrku se vyplatí ve chvíli, kdy travnatá část zahrady zabírá plochu větší než 1 500m². Čemu bychom měli věnovat pozornost, znázorňuje následující tabulka:

obr1

(foto: Mountfield)

(foto: Mountfield)

Zahradní traktor je multifunkční zařízení, tomu také odpovídá cena. Když už se rozhodnete pro jeho koupi, zvláště jste-li majiteli většího pozemku, který pravidelně obhospodařujete, oceníte i jeho další příslušenství. S jeho pomocí se traktor promění v nástroj pro sběr listí nebo odklízení sněhu.

Pro koho je určená robotická sekačka?

 

Plně automatická sekačka je vhodná pro ty, jež chtějí pravidelně pečovat o trávník anglického typu. Ideální jsou pro ni malé a středně velké pozemky s pravidelným tvarem a rovným terénem o maximálním sklonu 27 stupňů.

(foto: Robomow)

(foto: Robomow)

Výhodou robotických sekaček je samostatnost, nevýhodou vyšší pořizovací cena. Svůj smysl mají hlavně u rodinných domů, kde je nutná pravidelná údržba trávníku. Ocení je zejména pracovně vytížení lidé nebo ti, pro něž je práce se sekačkou ze zdravotních důvodů nevhodná.

Jaká je ideální výška sečení?

 

• Všeobecně se doporučuje sekat trávník na 3 až 6 centimetrů. Záleží ale jednak na travní směsi, tak i na ročním období a klimatických podmínkách. Za sucha necháváme trávník raději delší, aby tak snadno neproschl.

Jak posekat špatně dostupné plochy?

 

• Pro řešení tohoto problému, kdy je travnatý terén příliš členitý, strmý nebo ho zkrátka (např. kvůli stromům) nezvládneme posekat ani sekačkou, se nabízejí dvě možnosti: vyžínače anebo křovinořezy. Na běžných zahradách spíše využijeme vyžínače, jejichž nejrozšířenějším typem jsou elektrické. Hodí se především pro dosečení zbytků trávy v okolí staveb či stromů. Manipulace s nimi není nikterak namáhavá, neboť váha se pohybuje v rozmezí 2,5 kg až 5 kg a k běžné výbavě patří kruhová či jinak tvarově uzpůsobená rukojeť a otočná vyžínací hlava. Dobrým pomocníkem při práci jsou i zařízení na udržování vzdálenosti, která chrání kůru stromu a rostliny před přeseknutím žací strunou. Alternativu elektrických vyžínačů představují benzinové (těžší, výkonnější) a akumulátorové (lehký, tichý).

(foto: OBI)

(foto: OBI)

Elektrické nebo akumulátorové vyžínače se hodí především pro dosečení zbytků trávy v okolí staveb, plotů, zpevněných ploch či stromů.

Čím bych se měl řídit při výběru křovinořezu?

 

• O pořízení křovinořezu by měl přemýšlet ten, kdo se na své zahradě potýká s houževnatým porostem (kopřivy, buřina, přerostlý plevel, křoviska). Hlavním kritériem při výběru vhodného křovinořezu je jejich výkon pohybující se v rozmezí 0,95kW – 2,4 kW. Rozhodující může být i typ žacího ústrojí – struna (tráva, malá buřina), pilový kotouč (22 až 80 zubů, dřevnaté křoviny, malé stromky do průměru 5cm), dvojcípí, trojcípí či čtyřcípý vyžínací nůž (vysoká nepoddajná tráva, křoviska, mlází). Chceme-li s křovinořezy pracovat bezpečně a efektivně, měli bychom si pořídit nejen ochranné brýle a pracovní rukavice, ale i nosné popruhy na záda, díky nimž se váha přístroje (až okolo 10kg) rovnoměrně rozloží.

Co by křovinořezu nemělo chybět?

 

• Nosný zádový/ramenní systém
• Antivibrační systém
• Otevírání palivové nádrže bez nutnosti použití nářadí
• Klapka pro zimní provoz
• Kryt žací hlavy
• Multifunkční rukojeť

(foto: OBI)

(foto: OBI)

Pokud se na zahradě potýkáte s houževnatým porostem (kopřivy, buřina, přerostlý plevel, křoviska) a sekáte párkrát do roka, je pro vás křovinořez správnou volbou. Pamatujte, že čím vyšší výkon, tím lépe. Nevýhodou výkonných typů však bývá vyšší hmotnost, a tudíž i komplikovanější manipulace.

(foto: OBI)

(foto: OBI)

Tip odborníka:
„Před sečením zkontrolujte, zda je žací nůž dostatečně nabroušen. Tupý nůž trávu vytrhává a způsobuje, že konce listů zbělají – zasychají. Rovněž nesekejte za přílišného vlhka – mokrá tráva zanáší žací prostor sekačky a vytváří na trávníku chuchvalce,“ doporučuje Karel Rubeš z hobbymarketu OBI Praha Prosek.

text: red
zdroj: OBI
foto: archiv firem

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Motorové sekačky návrh zahrady Od partnerů rady a tipy sečení sekačka Sekačka na trávu travnik Vyžínač
Sdílejte článek

Diskuze

  • Máte prosím někdo zkušenost s touto robotickou sekačkou? Děkuji!

    eva