5 tipů na balkónovou zeleninu
Nad nekvalitní zeleninou bez chuti si v obchodech zoufá snad každý. Kdo může, radši si pěstuje zeleninu na vlastní zahradě. Zahrada ale už dávno není podmínkou. Se samozavlažovacími truhlíky můžete dneska sklidit pěknou úrodu šťavnaté zeleniny i na balkóně. Pokud jste ještě s vlastním pěstováním nezačali, právě teď je nejlepší čas zasadit sazeničky. Neúspěchu se bát nemusíte. K dostání jsou totiž i speciální mini odrůdy oblíbené zeleniny, které jsou speciálně určené pro pěstování na balkónech!
Mini rajčata
Mini rajčata, která jsou známé taky jako cherry nebo koktejlová rajčátka, jsou cenná především pro blahodárný vliv obsaženého lykopénu. Ten působí preventivně proti rakovině, prospívá srdci i cévám a účinkuje tak na nemoci často související s věkem. Rajčatům svědčí slunce, takže nemusíte mít strach, že vám na přímém slunci rychle uschnou. Rajčátka můžete mít i na okně a na terasu nebo balkón je umístit až když se dostatečně oteplí.
Mini paprika
Paprika je důležitým zdrojem vitamínů A, B, C, D a E. Je například zajímavé, že obsahem vitamínu C předčí i pomeranč. Papriky obsahují velké množství živin a přitom málo kalorií, takže jsou doporučovány v rámci dietního režimu. Mini papriky jsou o něco sladší a chuťově výraznější než velké papriky, navíc neobsahují semínka, takže jsou vhodné jako svačina nenáročná na přípravu.
Feferonka Hot-Pep-Cheyenne
Pikantní odrůda, která je bohatá na vitamín C a karoten. Díky obsahu kapsaicinu je dobrá na nachlazení, tlumí bolesti hlavy a zad a zlepšuje trávení. Aby se feferonkám dařilo, musíte jim zajistit dostatek světla a tepla. Tyto chilli papričky nejen skvěle chutnají, ale navíc potěší jasně oranžovými květy.
Mini okurky
Okurky jsou ohromně bohaté na minerální látky a jsou vhodné pro osoby trpící dnou či revmatismem. Více jak 96 procent okurky je jenom voda, proto je ideální pro zařazení do dietního jídelníčku. Okurky je potřeba chránit před větrem a k tomu, aby se žluté květy proměnily v chutné okurky, potřebuje rostlina hodně světla.
Baby Lilek
Lilek obsahuje hodně antioxidantů a látek, které napomáhají k odbourávání cholesterolu. Je zdrojem sodíku a kyseliny listové předchází vzniku volných radikálů v těle. Lilek je nutné pěstovat v telých oblastech, nebo případně ve sklepníku. Dejte si pozor na příliš měkké lilky. Takový plod už je přezrálý a nevhodný ke konzumaci.
-vb-
Zdroj a foto: hornbach.cz