7 detailů, které oživí zahradu
Zdá se vám vaše zahrada i navzdory pozornosti, kterou jí neustále věnujete, málo zajímavá? Možná jí chybí okouzlující zákoutí a detaily, které jí dodají skutečné kouzlo. I zdánlivá maličkost situovaná dál od vstupní části dokáže divy. Nabízíme vám několik inspirací.
Galerie výjimečných
V každé zahradě se najdou rostliny se zajímavým příběhem, které jsou svým způsobem vzácné a výjimečné. Pokud to umožňují rozměry dané rostliny, je dobré ji umístit do popředí a pochlubit se její krásou. Mohou to být i miniaturní druhy – ty je vhodné soustředit na podstavce nebo jiným způsobem zvednout do úrovně pohledu. Takové rostliny by měly být vždy na reprezentativním místě, v městské zahradě je například vhodné vytvořit si minigalerii. Zvýrazněných rostlin by však nemělo být moc – spíše jedna či dvě zastoupené několika exempláři. Ideálním adeptem na takovéto experimentování je například netřesk, který nabízí skutečně výjimečné druhy a kultivary a zároveň je pěstitelsky nenáročný.
Více barev do záhonů
Záhony by neměly chybět v žádné zahradě. Měly by být celoročně přitažlivé, proměnlivé a barevné. Barevnost do nich vnesou kvetoucí rostliny, případně ty s pestřejšími listy. Někdy se však pestrý kvetoucí záhon nedá v zahradě jen tak snadno vytvořit. Příčinou může být štěrkovitá nebo podmáčená půda. Mnoha krásných rostlin se však nemusíte hned vzdát – postačí, když si je vysadíte do barevných vegetačních nádob, které ladí s barvou květu, a rozmístíte je v zahradě. V nádobách budou dobře prospívat hortenzie (v polostínu), rododendrony, mnohé trvalky, bylinky, okrasné trávy i letničky. Jelikož jde o vizuálně silný prvek, není dobré to s množstvím nádob přehánět.
S nádechem nostalgie
Mnohé (hlavně starší) zahrady mají obrovské charisma, vládne v nich klid a někdy jsou jakoby zahalené rouškou tajemna. Takovýto prostor se vysloveně nabízí na dotvoření různých zákoutí a detailů, které zahradu zatraktivní. Někdy stačí opravdu málo. Můžete si vybrat zátiší se starými plastikami, případně najít nepoužívané kameninové nádoby a ty osadit kvetoucími letničkami. Není nutné realizovat se ve velkém – stačí jen náznak a malé oživení starých předmětů. Na dotváření takovýchto zákoutí jsou vhodné také kapraďorosty, kopretiny nebo fuchsie. Půvabné zákoutí vytvoří ve staré zahradě i prvky s patinou, mech, výhonky břečťanu nebo přísavníku, šišky či kůra.
Hodnota ukrytá v plastice
Trend umisťování uměleckých skulpturálních prvků a doplňků do exteriéru je v současnosti velmi populární. Zahrada díky nim získá vyšší hodnotu, bude působit reprezentativně i blahodárně na psychiku člověka. Platí, že do maličké zahrady či atria není vhodné rozměrné ani příliš nápadné dílo, ve velké zahradě či na velkém dvoře zase zanikne malá plastika. Pokud nejde o detailně vypracované dílo, je lepší soustředit ho na rozlehlejší plochy, například na trávník (do plochy vysypané štěrkem či pískem). Do detailů vypracované prvky umístěte na vhodné podstavce. Plastika by v prostoru nikdy neměla dominovat, ale pouze ho dotvářet. Tradiční zahrady si žádají realistická díla, v moderních najde uplatnění také abstrakce.
Osvěžující pramen
Voda vnáší do zahrady život, osvěžuje ji, pomáhá vytvářet vhodné mikroklimatické podmínky pro mnohé rostliny a zároveň ji obohacuje o opravdu příjemné zvukové efekty. Vodní prvek v zahradě vůbec nemusí být výrazný. Přitažlivá může být i méně nápadná tůňka s umělým pramenem či vodním přepadem, doplněná vlhkomilnými rostlinami vysazenými v jejím blízkém okolí. Uplatnění nachází například ve svažité zahradě. Netradiční vodní prvek umístěte dále od domu, ideálně na místo, kde můžete přidat menší lavičku. Dá se umístit do moderní městské, ale i venkovské zahrady – od toho se potom odvíjí jeho konkrétní podoba.
Zajímavé a precizně rozmístěné detaily nabádají, aby se zahrada neustále zkoumala a trávil se v ní příjemný čas.
Nahodilé dekorace
Zajímavou možností oživení zahrady jsou různé dekorační koule, které najdou uplatnění hlavně na záhonech s nižšími déle kvetoucími trvalkami. Dekorační koule jsou dostupné v různých velikostech i barvách a vyrábějí se z rozmanitých materiálů. Koule můžete jednoduše hodit do záhonu a nechat je tam, kde se přirozeně zastaví, klidně tam může vzniknout menší skupinka. Je to sice jen drobnost, ale zároveň další svěží prvek, který dokáže zahradu změnit a zatraktivnit. Trendy jsou například i koule z proutí – vyniknou především ve venkovských zahradách s pestrou výsadbou.
Romantika s lucernou
V létě se zahrada stává rozšířeným obytným prostorem domu a pobyt v ní se často prodlužuje až do pozdních večerních hodin. Posezení na osvětlené terase je samozřejmě příjemné, pro tento účel se skvěle hodí lucerny. Světélkující lucerny jsou půvabné nejen v létě, ale také na podzim, vždy navodí příjemnou (romantickou) atmosféru. Styl, velikost a barevnost zahradních luceren je potřeba přizpůsobit dané zahradě, přičemž platí, že s množstvím se to nemá přehánět. Určitě se vyhněte míchání různých typů a materiálů, raději si zvolte jeden typ a ten využijte na několika místech. Vyplatí se investovat do kvalitnějších luceren, můžete si je přivézt i jako suvenýr z letní dovolené.
TEXT A FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis HOME 7-8/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.