Barevné břízy
Bříza černá Betula nigra Bříza černá pochází z Ameriky a poznáte ji podle hojně se odlupující kůry odstávající od kmene. To je vidět hlavně v zimě, kdy stromy nemají listy. Pěstují se i zahradní kultivary […]
Bříza černá
Betula nigra
Bříza černá pochází z Ameriky a poznáte ji podle hojně se odlupující kůry odstávající od kmene. To je vidět hlavně v zimě, kdy stromy nemají listy. Pěstují se i zahradní kultivary s převislou korunu a například odrůda ´Summer Cascade´ svým tvarem připomíná deštník.
Tipy pro pěstování: Dřevina původně roste na podmáčených půdách v okolí bažin. Ovšem není náročná a dařit se jí bude i v sušší půdě. Potřebuje hodně světla.
Bříza trpasličí
Betula nana
Tento druh ze severní Evropy roste jako rozložitý keř vysoký jen 50 až 120 centimetrů s mnoha tenkými větvičkami. Má drobné okrouhlé vroubkované listy, které se na podzim vybarvují do pro břízy netypické červené barvy. Odstín kůry je hnědý až šedočerný.
Tipy pro pěstování: Potřebuje kyselou humózní půdu, hodí se nejlépe do velkých vřesovišť nebo vedle balvanů. Oproti jiným druhům snese i polostín.
Bříza Jacquemontova
Betula jacquemontii, syn. B. utilis
Bříza Jacquemontova pochází z oblasti Himaláje a někdy se tedy také označuje jako himalájská. Zaujme hladkou, čistě bílou kůrou kmenů. Aby borka pěkně vynikla,vysaďte kolem ní jarní cibuloviny, hajní rostliny nebo na podzim kvetoucí ocúny či bramboříky.
Tipy pro pěstování: Bříza himalájská není na pěstování náročná, nejlépe se jí daří v mírně vlhké lehčí půdě s vyšším podílem písku, má ráda přímé slunce nebo polostín.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shuttestock