Bazén v zahradě
Před pouhými dvaceti lety bylo jenom pomyšlení na to, že by si člověk pořídil bazén, docela bláhové. Doba se ale změnila, takže dnes už je možné spatřit tyrkysová oka bazénů na tisících českých zahrad. Zatímco […]
Před pouhými dvaceti lety bylo jenom pomyšlení na to, že by si člověk pořídil bazén, docela bláhové. Doba se ale změnila, takže dnes už je možné spatřit tyrkysová oka bazénů na tisících českých zahrad. Zatímco ještě před deseti lety byla hlavním důvodem pro pořízení si bazénu prestiž majitele, nyní jsou tím hlavním důvodem zejména děti.
Bazény jsou díky stále se zvyšující životní úrovni mnohem dostupnější a dnes už není problémem koupit moderní bazén s výbavou v ceně jednoho průměrného platu. Vybrat si bazén podle svého vkusu i peněženky není žádný problém. Nabídka na českém trhu je opravdu široká. Od těch nejjednodušších až po ty skutečně luxusní, které nestojí statisíce, ale miliony.
Plánujte s předstihem
„Bazén si u domu stavíme na desítky let. Proto je při jeho výběru potřeba pečlivě si promyslet, kde bude umístěn, jak velký jej chceme, a samozřejmě i to, kolik jsme do něj ochotni investovat,“ říká Jiří Dobeš z Mountfieldu s tím, že je rozumné své záměry také dopředu konzultovat s prodejcem bazénu a v ideálním případě i se zahradním architektem.
Hlavní nápor koupěchtivých je stále ještě v létě, avšak prodejci čím dál tím více prodávají bazény i před sezónou, kdy jsou na ně poskytovány největší slevy a kdy se i díky bezproblémovým instalacím a např. vyhřívání vody tepelným čerpadlem může majitel bazénu koupat už hned na jaře. I když se to může v těchto dnech (článek vznikal v době letošních mrazivých rekordů) zdát poněkud troufalé, není na škodu naplánovat už teď případnou bazénovou investici, která by umožnila připravit bazén třeba i do Velikonoc.
Jádro struktury stěn keramických bazénů Compass tvoří silná keramická vrstva, která dodává bazénu jedinečnou pevnost a slouží také jako skvělá tepelná izolace. FOTO: Mountfield
Běžné typy rodinných bazénů
Fóliové bazény se silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem vrstvy + zpevněná vnitřní fólie s UV filtrem s možností její snadné pozdější výměny. Oblíbenost těchto bazénů je dána především příznivým poměrem mezi pořizovací cenou a jejich užitnou hodnotou. |
Levné, ale nevydrží
Na samém začátku bazénového sortimentu stojí obyčejné samonosné nadzemní bazény, například gumové bazény s nafukovacím prstencem a bazény s pevnou konstrukcí. Jde o levné jednoduché bazény, jejichž stavbu můžete při určité dávce šikovnosti zvládnout svépomocí, i když zkušenosti mnohých jejich majitelů říkají, že je lépe i montáž těchto jednoduchých bazénů s pevnou konstrukcí svěřit odborníkům. Snadno se totiž může stát, že vnitřní fólii bazénu nenapnete tak, jak se má, načež se zkrabatí, snadno protrhne a voda z bazénu zaplaví zahradu. Tyto bazény mají velmi omezenou životnost a jsou náchylné k protržení i při běžném provozu; na zahradě navíc nepůsobí jejich modré válce nikterak hezky.
Od evoluce…
Nepočítáme-li zmíněné gumové nafukovací bazény z hobbymarketů a hypermarketů, dominují dnes českému trhu dva typy bazénů – rodinné bazény (sklolaminátové, kompozitní, fóliové nebo keramické bazény) a nadzemní typy bazénů, které lze tzv. zapustit do země.
Často užívaným typem jsou ocelové montované bazény s povrchovou úpravou žárového zinkování a antikorozním nástřikem. Zevnitř je bazén potažen fólií svařenou ultrazvukem; fólie by měla být stálobarevná, odolná vůči UV záření i proti mrazu. Montáž tohoto typu bazénu není náročná, i proto patří mezi nejoblíbenější a cenově zajímavá řešení.
Na zahradách najdete ve stále omezenější míře i betonové bazény a stejně tak i bazény vyráběné metodou tzv. ztraceného bednění. Oproti trendu posledních let (sklolaminátovým bazénům) jsou tyto typy bazénů výrazně náročnější na výstavbu, a tudíž ne zrovna levné. Stále se také můžeme setkat i s betonovými bazény, které jsou mimořádně trvanlivé, žel náročné na výstavbu, což se promítá i do jejich ceny. Betonový bazén obvykle není ponechán v původním stavu, vnitřní stěny mají zvláštní povrchovou úpravu – nátěr, PVC fólii nebo keramický obklad. Pod fólii či obklad lze namontovat tepelnou izolaci.
Nadzemní bazény jsou díky své jednoduchosti a cenové dostupnosti přímo odpovědné za prudký vzrůst obliby zahradních bazénů u nás. Jejich výhodou je, že je lze ponechat na terénu nebo zapustit do země. Na snímku typ Azuro. FOTO: Mountfield | Sklolaminátové bazény Calypso jsou z vnější strany opatřeny silnou vrstvou polyuretanového nástřiku, což dodává bazénům vynikající tepelněizolační vlastnosti. FOTO: Mountfield |
Filtrace vody Obvykle se používá kartušová anebo písková filtrace. Z bazénu čerpá vodu a zbavenou různých mechanických nečistot ji zase vrací zpět. Při volbě správné filtrace hraje nejdůležitější roli její filtrační kapacita, tedy kolik kubíků vody dokáže za jednu hodinu přefiltrovat. K pískové filtraci se připojuje i vysavač nečistot, tepelné čerpadlo nebo solární ohřev vody. |
Poměrně rozšířená je i kombinace více metod, např. tzv. technologie ztraceného bednění, kdy se připravené plastové dílce zalévají betonem a vyztužují armaturou. Beton tedy tvoří výplň stěn bazénu, povrch vnitřních stěn se pak svařuje na místě. Dílce se vyrábí z polypropylenu s kompozitními plastovými materiály na vstřikovacích lisech.
Speciální kategorií jsou nerezové bazény. Jejich výhodou je dlouhá životnost i efektní provedení. Technologie jejich výstavby připomíná metodu ztraceného bednění – tedy montuje (svařuje) se přímo na místě z připravených dílů, zdi jsou vyztuženy tak, aby odolaly tlaku okolní zeminy i vody uvnitř. Běžně se nerezové bazény dělají jako zabudované do terénu.
Na trhu jsou i bazény s přelivovou vlnou, ty ale najdete spíše v interiérech. Jejich cena, na naše poměry často až extrémně vysoká (v řádu mnoha stovek tisíc korun), brání jejich masovému šíření po českých zahradách.
…k revoluci
Nutno dodat, že opravdu masivní rozvoj českého bazénového průmyslu způsobily před pár lety již zmíněné nadzemní bazény. Je možné, že laik takový bazén na první pohled nerozezná od bazénu zapuštěného – je totiž unikátní tím, že jej lze úplně nebo částečně zapustit do země, anebo jej ponechat jen na povrchu. Možnost zapuštění vítají především majitelé svažitých zahrad, kteří dříve kvůli nezpůsobilosti terénu nemohli na pořízení jakéhokoliv bazénu ani pomyslet. Venkovní stěny takovýchto bazénů mají líbivý dekor, který imituje dřevo. Jak upozorňuje Jiří Dobeš z Mountfieldu, je výhodné si takový bazén pořídit už ve výbavě, tedy se vším, co je k jeho provozu potřeba. Taková výbava obsahuje jak bazén, tak pískovou filtraci, pevné schůdky, skimmer a dopravu včetně odborné montáže a také některý ze systémů ohřevu vody – tepelné čerpadlo či solární ohřev.
Kompozitní bazény Fort Wayne umožňují širokou tvarovou a rozměrovou variabilitu. Jednou z výhod tohoto typu bazénů je dvojúrovňové řešení dna s mělčinou pro děti. FOTO: Mountfield | Přenosné zastřešení se využívá nejčastěji u bazénů postavených na povrchu, ale lze je použít i pro bazény zapuštěné do země. Sází zejména na příznivou cenu. FOTO: Mountfield |
Protiproudy Plavecký protiproud je zařízení, které umožňuje dobře si zaplavat i v menším bazénu. K dostání jsou protiproudy závěsné i zabudované. Nejznámější závěsné protiproudy Azuro Jet nebo Badu Jet jsou určeny i pro dodatečnou montáž na stávající bazén. |
Pro nadzemní bazén mluví zejména jeho pořizovací cena a skutečnost, že – pokud chcete zůstat nad zemí – vyžaduje jen minimální stavební úpravy, třeba zarovnání terénu. Bazén se postaví z dodaných dílců a naplní vodou.
Pro některé zájemce o tento typ bazénu (Azuro) může být jistou nevýhodou omezení, že nelze ušít takovýto bazén na míru vašim specifickým požadavkům, takže s tímto bazénem skokana-akrobata doma na zahradě nejspíš nevychováte. Na míru si naopak můžete tzv. ušít třeba kompozitní bazény (např. u Mountfieldu jde o typ Fort Wayne). Obecně lze ale říci, že nabídka tvarových i hloubkových variací je tak široká, že dokáže uspokojit velkou většinu zákazníků uvažujících o investici do zahradního bazénu (zejména pro nejmenší členy rodiny).
První ve vodě
Pokud chceme venkovní bazén využívat po co nejdelší období (třeba už od zmíněných Velikonoc až do časného podzimu), je důležité zamyslet se i nad případným zastřešením a ohřevem vody.
Zastřešení se obecně dělí na posuvné a přenosné. Záleží jen na vás, kterému z nich dáte přednost.
Přenosné zastřešení se využívá nejčastěji u bazénů postavených na povrchu, ale lze je použít i pro bazény zapuštěné do země a může být ideálním řešením třeba pro bazén na chalupě. „K výhodám přenosného zastřešení patří rychlá montáž a demontáž – konstrukci postavíte, přehodíte přes ni plachtu, kterou ke konstrukci snadno přichytíte, patky konstrukce pak ukotvíte do země. Nejsou zapotřebí žádné složité stavební úpravy,“ popisuje Michal Dluhoš, specialista na zastřešení bazénového prodejce Mountfield.
Bazény typu Azuro lze ponechat na terénu nebo zapustit do země. FOTO: Mountfield | Posuvné zastřešení se skládá z jednotlivých segmentů, které se pohybují na kolejničkách vyrobených z odolné hliníkové slitiny. FOTO: Mountfield |
Posuvné zastřešení představuje sice finančně náročnější řešení, ale jeho služby, energetické úspory, čistota vody, ale i bezpečnost, vzhled a tvarové možnosti jsou na jiné úrovni než u přenosných typů. Posuvné zastřešení se skládá z jednotlivých segmentů, které se pohybují na kolejničkách vyrobených z odolné hliníkové slitiny.
Dalším plusem tohoto typu zastřešení je fakt, že jeho velikost může mít v podstatě libovolný rozměr a splnit svůj úkol nad bazény různých tvarů. Segmenty o standardní maximální délce 2,1 m se řadí za sebou do délky 4,2 m, 6,3 m atd. „Tyto jednotlivé díly lze atypicky upravit, část jich může být např. v pochozí výšce, zbytek může být nízký. Šíře posuvného zastřešení rovněž není omezená, vyrábí se do rozměru až 7 m, větší bazény už jsou již spíše záležitostí zimních zahrad apod.,“ dodává Michal Dluhoš.
Ohřev jako bonus
Nejjednodušším řešením jsou solární ohřevy, které využívají energii slunečního svitu – toho se nám dostává průměrně 1 400–1 700 hodin v roce. Z 1 m2 solárního panelu lze získat cca 1 100 kWh ročně. Výhodou solárního ohřevu je, že zvýší teplotu vody ve venkovním bazénu až o 6 ˚C a bez nároku na zdroje energie prodlouží koupací sezónu o několik měsíců.
Tepelné čerpadlo zaručí plynulejší hospodaření s teplou vodou. Důležité je ale najít na zahradě i místo pro nepříliš estetickou krabici. FOTO: Mountfield
Nevýhodou solárních panelů je závislost na slunečním svitu. Ne každé léto v České republice je od rána do večera slunečné, a proto prodejci z dlouhodobého hlediska doporučují investovat do tepelného čerpadla. Tato zařízení, speciálně vyvinutá pro ohřev bazénové vody, odebírají teplo z okolního vzduchu nezávisle na tom, zda je slunečno, nebo pod mrakem. Jde tedy o zařízení, která nejsou závislá na výkyvech počasí a která dobře fungují již od venkovní teploty kolem 12 °C. „Jejich velikou předností je, že pracují, i když nesvítí slunce. Z okolního vzduchu umí získat zdarma až 81 % tepelné energie, tedy čtyřikrát víc energie, než kterou spotřebují na svůj provoz.
Nezbytné maličkosti ■ Síťka na teleskopické tyči ulehčí sběr mechanických nečistot ze dna i z hladiny. ■ Plovák na chlor k plynulému dávkování bazénové chemie. ■ Bazénový teploměr pro kontrolu teploty vody. ■ Kartáč na očistu stěn bazénu. |
TEXT: Lukáš Novotný, odborná spolupráce Jiří Dobeš a Michal Dluhoš, Mountfield FOTO: Mountfield
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.