Červenec v zahradě

22. 07. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Z vaší zahrady se právě stává sezónní obývací pokoj. Udělejte vše pro to, abyste se v ní cítili co nejlépe. Můžete do ní vnést více barev či vůní, případně nějaký netradiční ozdobný prvek, například dřevinu, […]

Z vaší zahrady se právě stává sezónní obývací pokoj. Udělejte vše pro to, abyste se v ní cítili co nejlépe. Můžete do ní vnést více barev či vůní, případně nějaký netradiční ozdobný prvek, například dřevinu, jakou sousedé určitě nemají.

 

Paráda nejen na rok
Znáte dvouleté rostliny? Macešky, pomněnky, sedmikrásky, zvonečky či topolovky (na obrázku)? Pokud vás okouzlily, je doba k jejich vysetí, aby do podzimu vytvořily bohaté trsy listů a na jaře, případně příští léto, rozkvetly. Můžete je zakomponovat do květinových záhonů, nižší druhy vysadit do nádob nebo některé použít k aranžování. Topolovka růžová (Althaea rosea) patří mezi velikány – dorůstá do výšky až dvou metrů. Nejvíce vynikne ve venkovských zahradách, u dřevěných plotů či barevných zdí. Ve Středozemí a východní Asii, odkud pochází, roste jako trvalka. I v našich podmínkách vydrží na jednom místě několik let. Topolovka snese slunce i polostín. V sušších půdách vyžaduje pravidelnou zálivku, jinak bude trpět chorobami.

Posviťte si na stromy
A nejen na ně… Nezapomeňte, že světlo může spolu s rostlinami vytvořit kouzelné efekty. Zahradními svítidly můžete například nasvítit cihlovou stěnu porostlou břečťanem nebo stříhané živé ploty, skupinu okrasných trav či koruny solitérních stromů (zespodu). Malá svítidla mohou být zcela nenápadná, skrytá v zeleni. Jejich čas přijde až po setmění.

Bonsaje v zahradě

Bonsaje lze pěstovat i venku, nejen v interiéru. Samozřejmě vyniknou především v zahradách s japonským stylem. Bonsaje umísťujte na lavice a stolky (nejlépe kamenné) na sloupcích. Budete-li je chtít pozorovat z lavičky, měly by být umístěny ve výšce očí sedícího dospělého člověka. Harmonického efektu docílíte tehdy, když takovéto kompozici vytvoříte pěkné pozadí (porost bambusů, stříhané dřeviny, japonské javory, skupinku okrasných trav atd.). Nezapomínejte, že bonsaje si potrpí na každodenní zálivku, hlavně během horkého léta (podle potřeby je zalévejte i dvakrát až třikrát denně). Jednou týdně jim dopřejte výživu taktéž ve formě zálivky. Vděčné budou i za rosení listů.

Nekvetou vám andělské trumpety?
Obrovské, 15 až 45 cm dlouhé, nádherně barevné a voňavé květy durmanu (Datura) jsou v zahradách a na terasách prakticky nepřehlédnutelné. Andělské trumpety, jak zní jejich lidový název, se pěstují ve vegetačních nádobách. Ne vždy však bohatě kvetou. Příčinou může být nesprávné stanoviště nebo přezimování na světle a v teple. Durmany potřebují před větrem chráněné polostinné místo, ideální je takové, kde svítí ranní či večerní slunce. Nevyhnutelná je i dostatečně velká nádoba a kvalitní humózní zemina určená pro balkonové letničky (s hnojivem, které uvolňuje živiny postupně).

Během horkých dní je vydatně zalévejte, jednou týdně přihnojte a občas je osprchujte vlažnou vodou. Když budete chtít durman stříhat, nezapomeňte, že má dvě odlišné části – kvetoucí a nekvetoucí. V kvetoucí části jsou listy asymetrické (ty ponechte bez zásahu) a v nekvetoucí symetrické. V létě odstraňujte žloutnoucí listy a odkvetlé květy (rostlina vytvoří více dalších). Ztratí-li rostlina sem tam pár zelených listů, nemějte jí to za zlé – je to přirozené.

Rozveselte záhony
Budete-li do okenních květináčů vysazovat letničky, nezapomeňte si vysadit i pár takových, které umístíte do zahrady. Tímto způsobem můžete zpestřit záhony, v nichž možná právě nic nekvete, případně budou zajímavým společníkem jiných kvetoucích letniček. K tomuto účelu si vyberte sytě barevný květináč (může být i větší) s odtokovým otvorem na dně. A co si do něj můžete vysadit? Na sluníčko petúnie (na obrázku), aksamitníky, nestařce, gazánie, osteospermum nebo muškáty; do polostínu netýkavky, okrasný tabák, begónie či fuchsie. Výsadbě dopřejte během celého léta pravidelnou péči – zálivku, přihnojování a odstraňování odkvetlých květů.

Hra se zvonečky
Právě v tomto období kvetou zvonečky. Mnohé jsou vhodné i pro vytvoření dekorace do bytů (například zvonek klubkatý či zvonek prostřední). V interiérech působí svěže a vnášejí příjemné ochlazení. Do aranžmá vyberte jen pevné stonky s mírně rozkvetlými květy, ideální je řezat je brzy ráno. Květy zvonků se pěkně doplňují nejen se zelenými klasy pšenice, ale i s okrasnými trávami. Méně působivé je jejich kombinování s jinými květy, vedle nichž jejich jedinečnost zaniká.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: bonsaj durman fuchsie gazánie muškáty návrh zahrady přezimování rady a tipy rosení oken
Sdílejte článek

Diskuze