Chcete si vypěstovat mátu? Poradíme vám jak na to i když nemáte zahradu!
Typická pro tuto odolnou a téměř nezničitelnou bylinku je intenzivní vůně. Mátu využijete, jestli máte rádi bylinkové čaje, svěží lístky vám poslouží i ke zdobení a dochucení dezertů nebo do osvěžujících letních nápojů či ovocných salátů. Vyzkoušet však můžete i některé netradiční recepty. Máta roste rychle a její pěstování není složité.
Výsadba
Máta (Mentha) je nenáročná, trvalá a hustě olistěná teplomilná rostlina s bohatým kořenovým systémem. Patří k nejpěstovanějším bylinkám, přičemž je známých několik druhů a mnoho odrůd. Vysadit si ji můžete brzy na jaře, v tomto období si ji též můžete rozmnožit pomocí kořenových odřezků. Rostlině vyčleňte dostatek místa, prostřednictvím oddenků se totiž rychle šíří do svého okolí a může být až invazivní.
Výsadba: 3–9
Rozmnožování: 3–4
Sběr: 5–10
Výška a šířka: 100 × 40 cm
Spon výsadby: mezi rostlinami je třeba dodržet odstup 100 cm
V těsné blízkosti máty proto nepěstujte jiné bylinky, okrasné ani užitkové rostliny. Vyhovuje jí světlý polostín, na živiny bohatá a vlhká, ne však zmáčená půda. Poroste i na slunečných místech, ale potřebuje zde mít trvale vlhkou půdu. Pěstovat ji můžete i ve větších květináčích s humózním a vlhkým substrátem.
Péče
Máta příliš pozornosti nevyžaduje. Průběžně byste ji však měli omezit v růstu nebo zmladit příliš rozrostlé trsy. Platí to i pro jedince, které pěstujete v květináčích. V létě tato bylinka rozkvete, květy jsou lákadlem pro včely a další užitečný hmyz, proto je neodstraňujte.
Po odkvetení mátu těsně nad půdou ostříhejte. Zakrátko vyžene množství nových výhonků se svěžími listy. Během sušších letních dnů jí dopřejte doplňkovou zálivku, půda by měla být stále mírně vlhká. Sucho toleruje jen krátce. Rostliny, které máte vysazené v květináčích, přihnojte hnojivem na bylinky.
Sběr
Nejvíce aromatické jsou čerstvé listy. Sbírejte je jednotlivě, podle potřeby, od jara do pozdního podzimu. Odstřihávat však můžete i asi 20 cm dlouhé mladé výhonky, rostlina rychle vytvoří další a pěkně se zahustí. Jednotlivé listy nebo olistěné stonky co nejrychleji po sběru zpracujte, můžete je například sušit.
Uskladnění a využití
Nasbírané listy máty můžete konzervovat mrazením. Listy umyjte, nadrobno nasekejte, vložte do kelímků a co nejrychleji do mrazáku. Pokud upřednostníte sušení, sušte v teplé a dostatečně vzdušné místnosti. Suché listy uskladněte ve vzduchotěsných nádobách.
Máta se dá využít tradičním i netradičním způsobem. Poslouží například i k dochucení omáček, polévek, zmrzlin, čokoládových dezertů a pudinků, jemně okoření maso, ryby a různé nádivky. Ve formě čajů uleví při trávicích potížích, podporuje vylučování trávicích šťáv a chuť k jídlu.
Choroby a škůdci
Na stoncích nebo listech se může vyskytnout rez mátová. Jde o projev nevhodných pěstitelských podmínek. Vznik bílých skvrn zase způsobuje septorióza. Rostliny, které pěstujete v květináčích, zase mohou napadnout mšice.
TOP TIP: Zkuste pěstovat různé odrůdy máty, které se navzájem odlišují vůní listů.
ODRŮDY
‘Banana’
Nízce rostoucí odrůda se světle zelenými listy, vůní připomíná banány. Hodí se na dekorování sladkých jídel.
‘Chocolate’
Tato odrůda se příliš nerozrůstá, má tmavší listy a ve vůni jsou jemné tóny hořké čokolády.
‘Lime’
Neinvazivní odrůda máty s výraznější limetkovou příchutí. Hodí se do ovocných salátů.
‘White Grape’
Má nižší vzrůst, neobsahuje mentol a vůní připomíná spíš bílé hroznové víno.
Text: Redakce Gardeners’ world
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis jaro v zahradě