Zdroj: istock

Co je to vermikulit a jak vám může pomoci při pěstování

18. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Zajímají-li vás zahrádkářská témata, určitě jste se už setkali se slovíčkem vermikulit. Za poslední roky se dostává do popředí především kvůli tomu, že je to přírodní materiál, který má při pěstování rostlin a jejich zdraví velký význam. Na co se používá a co byste měli o něm vědět?

Vermikulit je vlastně minerál (křemičitan hořečnatohlinitoželezitý), který se těží v různých zemích světa. Název je odvozen z latinského slova „vermiculare“, což znamená „chovat červy“ a anglické přípony „ite“, tedy minerál nebo hornina. Proč červy? Když vermikulit zahřejete na velmi vysoké teploty, rozpíná ​​se do dlouhých pramenů, které připomínají malé červy.

Vermikulitový minerál ze zemské kůry

Zdroj: istock

Jedinečné vlastnosti vermikulitu

Vermikulit má hned několik výjimečných vlastností: je lehký, netoxický a sterilní. Jeho stav se časem nezhoršuje, což ho předurčuje k použití ve stavebnictví, automobilovém průmyslu a k balení výrobků. Pro použití v zahradách a zemědělství se prodává ve formě lehkých absorpčních hnědozlatých vloček, které mají neutrální pH. Seženete ho v zahradnických potřebách nebo online.  

Přečtěte si také:
Jak využít sodu bikarbonu v zahradě? Budete překvapeni, kolik možností nabízí

Provzdušňuje půdu a udržuje potřebnou vlhkost i živiny

Další obdivuhodnou vlastností tohoto přírodního materiálu je, že při kontaktu s vodou dokáže absorbovat trojnásobek až čtyřnásobek své hmotnosti a přitahuje živiny potřebné pro rostliny: draslík, hořčík a vápník. Díky těmto vlastnostem je výborným pomocníkem při množení a zalévaní rostlin, které potřebují vlhkou půdu. Používá se též jako protihrudkující prostředek ve hnojivech.

Klíčící tráva a vermikulit

Zdroj: istock

Vermikulit tedy zadržuje vodu a živiny (které postupně uvolňuje), ale vedle toho zároveň pomáhá provzdušňovat půdu. Proto je vhodný prioritně na setí a množení rostlin, ale můžete ho přidat i do kompostu. 

Náš tip: Na trhu najdete různé druhy vermikulitových vloček. Na výsev osiva používejte nejjemnější vločky a na péči o vyrostlé rostliny větší velikosti.

Vermikulit na výsev osiva

Do stoprocentního vermikulitu můžete vysévat semena všech velikostí. Nebo použijte směs vermikulitu a kompostu v poměru jedna ku jedné. Pokud semínka sejete jen do výsevného kompostu, osivo po zasetí zakryjte vermikulitem. Udrží kompost vlhký a zabrání vzniku a šíření chorob způsobených nadměrnou vlhkostí. Semínka a malé rostlinky též chrání před změnami teploty a vlhkosti ve skleníku.

Přečtěte si také:
Rostliny na okenních parapetech: Kterým druhům se daří nejvíce a jak je pěstovat

Vermikulit na výsadbu sazenic

K sázení předpěstovaných rostlin je vhodná směs, která obsahuje asi třicet procent vermikulitu. Takto upravenou zeminu ocení i odřezky.

Exfoliovaný perlit a vermikulit textura

Zdroj: istock

Vermikulit a pokojové rostliny

Protože vermikulit zadržuje vodu a potom ji postupně uvolňuje jako houba, je vynikající i do kompostu pro pokojové rostliny, které potřebují vlhkost. Vermikulitu trvá dlouho, než vyschne, a tak nám ušetří každodenní zalévání. Kompost bude též provzdušněný. Ideální směs pro pěstování pokojových rostlin vyžadujících vlhkost je z kompostu a vermikulitu v poměru jedna ku jedné.

Vermikulit, nebo perlit?

Perlit je expandovaná vulkanická hornina, která vypadá jako polystyrenový granulát. I když pomáhá zadržovat vodu, primárně se používá k provzdušnění kompostu. Je vhodný, když potřebujete vytvořit vzdušný a průchodný kompost pro rostliny, které potřebují dobrou drenáž. Patří k nim především sukulenty. Dá se použít i na provzdušnění kompostu pro sazenice.

Komponenty pro zalévání půdy - vermikulit a perlit

Zdroj: istock

Vermikulit je lepší na zadržování vody a živin. Tedy oceníme ho při pěstování rostlin, které potřebují pro růst více vlhkosti. Navíc chrání sazenice před chorobami z nadměrné vlhkosti. Dobrým trikem je použít vermikulit a perlit spolu – vmícháním malého množství perlitu zabezpečíte, aby se ke kořenům dostalo hodně kyslíku, vermikulit zase udrží potřebnou vlhkost.

Přečtěte si také:
Nevylévejte vodu, ve které jste vařili brambory! Má své využití v zahradě

Je použití vermikulitu bezpečné?

Ano. Na celém světě se těží podle přísných průmyslových protokolů. Jako u každého zahradnického média, i při manipulaci s vermikulitem je nejlepší nosit rukavice. Skladujte ho na chladném a suchém místě, daleko od prostředků na ničení plevele a jiných zahradních chemikálií.

Sabína Zavarská

Foto: Istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: pěstování rostlin rady a tipy sazenice složení půdy vermikulit zahradní půda
Sdílejte článek

Diskuze