Duben v zahradě
Na jaře jsou zahrady opět barevnější a voňavější. Nádherné květiny však lze obdivovat i na balkonech a terasách. Vysadit si květináče kvetoucími prvosenkami, cibulovinami a dvouletými rostlinami není složité ani finančně náročné. Teď je ta správná příležitost realizovat všechny […]
Na jaře jsou zahrady opět barevnější a voňavější. Nádherné květiny však lze obdivovat i na balkonech a terasách. Vysadit si květináče kvetoucími prvosenkami, cibulovinami a dvouletými rostlinami není složité ani finančně náročné. Teď je ta správná příležitost realizovat všechny svoje nápady.
Zelená střecha
Zajímavou výsadbou můžeme oživit i střechu nářaďovny či garáže. Jarní dny jsou k tomu ideální. Hodí se plošná forma nenáročných trvalek sukulentního charakteru – rozchodníků, lomikámenů, skalniček nebo nízkých suchomilné trav. Správného efektu dosáhnete důkladnou přípravou základů. Důležitá je hydroizolační, separační, drenážní a nakonec filtrační vrstva. Výška pěstitelského substrátu je 6 až 20 cm. Před zazelenáním je rozumné, aby střechu prohlédl statik. Na malé střešní zahrady jsou vhodné střechy s velmi nízkým sklonem. Je-li úhel sklonu větší, zabezpečte, aby se zemina s rostlinami nesplavovala. Kromě jiných předností pomáhá zelená střecha zachytávat škodlivé vzdušné elementy a prach. Působí esteticky a přirozeně.
Azalkám vyhovuje chlad
Oblíbenými pokojovými rostlinami jsou azalky. Dají se koupit v široké paletě barev – od bílé, růžové až po červenou a bordó. Rostliny pocházejí z horských oblastí, a proto se jim v suchých bytech příliš nedaří. Bohatě kvetoucí nízké a kompaktně rostoucí dřeviny potřebují spíše vlhčí vzduch, dostatek světla a chlad a měly by být v chladnější místnosti. Substrát v květináči udržujeme stále mírně vlhký, nikdy by neměl úplně vyschnout. Při splnění těchto podmínek vás azalky odmění zdravým vzrůstem, dlouhověkostí a krásnými květy.
Přivítejte jaro pryskyřníky
Pryskyřníky (Ranunculus) jsou méně známé, ale velmi pěkné řezané květiny. Plné květy či spíše malé hlávky vynikají rozmanitostí barev. Nádherné jsou žluté a oranžové odstíny, které vyniknou v efektních velikonočních aranžmá. Před samotným aranžováním na několik hodin ponořte stonky až po květy do studené vody, aby se prodloužila životnost těchto půvabných, energicky působících květin. Aranžujte je samostatně nebo spolu s květy jarních cibulovin.
Koniklec – klenot velikonoční zahrady
K nejkrásnějším jarním trvalkám patří koniklec (Pulsatilla). Známe asi třicet druhů, které se vyznačují zvonkovitými bílými nebo fialovými květy, pod nimiž je efektní prstenec drobných lístků. Koniklec vynikne na okraji záhonů, ve skalkách i v nádobách. Dopřejte mu slunečné místo nebo polostín. Má rád vlhčí štěrkovitou půdu. Tato nenáročná dlouhověká rostlina se stříbřitými listy kvete brzy zjara a každý rok přináší víc květů.
Jak vybírat květináče
Každá rostlina vynikne v přiměřeně velkém a vkusném květináči. Výběr tvarů, materiálů a velikostí je široký. Terakotové se hodí do venkovského prostředí i do měst. Kovové či plastové nádoby přísných geometrických tvarů vyniknou spíše ve městech. Proutěné nádoby (vystlané fólií) jsou nejkrásnější na vesnici, podobně jako drátěné a dřevěné (impregnované). Pro městské zahrady jsou ideální i kameninové květináče. Štíhlé a vysoké květináče na větrných místech se při pádu rozbíjejí. Stabilnější jsou květináče se širokým dnem. Rovněž platí, že nádoby se širšími stěnami mají vyšší životnost a zemina v nich zůstává dlouho vlhká. Výhodné je investovat do větších mrazuvzdorných nádob, hlavně pokud je jejich přesouvání problematické.
TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.