Zidky_4.jpg

Gravitační zídky

26. 01. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Postavit zahradní či opěrnou zídku vyžaduje dost času, práce i peněz. Existuje ale konstrukční řešení, které vás podobných výdajů ušetří. Samostatně stojící nasucho postavené zdi nebo stěny, které působí proti tlaku zeminy pouze vlastní vahou, […]

Postavit zahradní či opěrnou zídku vyžaduje dost času, práce i peněz. Existuje ale konstrukční řešení, které vás podobných výdajů ušetří.

V přírodní zahradě nejvíc vynikne historií prověřená a osvědčená suchá zídka.

Samostatně stojící nasucho postavené zdi nebo stěny, které působí proti tlaku zeminy pouze vlastní vahou, se označují jako gravitační. Typická je pro ně poměrně velká hmotnost, čemuž odpovídají i jejich rozměry. K těmto stavbám se řadí například suchá zídka nebo konstrukce z gabionů. Kromě nich ale současný trh nabízí i kompletní systémy betonových prvků, z nichž lze rychle a bez výraznějšího vlivu na okolí sestavit terasové zdi nebo okrasné stěny.

Betonové bloky

K nejčastějším realizacím pomocí systému betonových bloků patří opěrné zídky. Jejich výstavba je bez malty, betonu či stavebního lepidla, jednotlivé bloky se totiž spojují pomocí různých kotevních prvků. Výrobci nabízejí bloky rozličných velikostí, barev a povrchů. Některé umožňují postavit zdi pouze rovné, jiné i stěny ustupující či zakřivené do oblouku. A co je nejdůležitější – se stavbou si poradí i kutil nebo zahrádkář. Základem stavby je pouze zhutněný výkop vyplněný štěrkem, na který se rovnou kladou betonové bloky.

Rozkvetlé svahovky

Zídka ze svahových tvarovek se vyznačuje rychlou výstavbou a nulovou údržbou.

Jednoduchým řešením pro stavbu zídky mohou být i stavebnicové vegetační tvárnice, nazývané také svahové tvarovky, různých tvarů, rozměrů a barev. Jelikož jsou z betonu, vynikají pevností a odolností vůči počasí a opět nevyžadují žádné spojovací prvky. Ke stavbě není třeba zvláštní zručnost, jednotlivé tvarovky se jednoduše poskládají vedle sebe do vrstev přímo nad sebou nebo s určitým odskokem podle svahu, vyplní se půdou, případně osázejí rostlinami. Stavět z nich lze zdi rovné, do oblouku, opěrné, a to vše rychle a bez problémů.

Originální gabiony

Rovněž z gabionů menších rozměrů se mohou vytvářet samostatné i opěrné zídky a terasovitě zpevňovat svah v zahradě. Objem stavby se ale musí s ohledem na statiku přesně propočítat. Gabiony se dnes vyrábějí z antikoroz ně upraveného drátu a mají životnost až 50 let. Vzniklá klec ve tvaru krychle nebo kvádru se plní kameny, použit může být ale i drcený beton nebo jiný recyklovaný materiál.

Kameny na sucho

Podpírat svah nebo volně stát může i suchá zídka. Pěkná je například při obrubě vyvýšených záhonů. Při její stavbě je ale nutné kameny pečlivě vybírat a dbát, aby na sebe svislé spáry mezi nimi nenavazovaly. Důležitá je provázanost, tj. pokládání kotevních kamenů neboli vazáků napříč zdí, kolmo na běhouny, tedy kameny skládané podélně. Zídka se přitom kvůli stabilitě musí ke svahu mírně 1 naklánět přibližně o 10 až 20º.

FOTO: AUTOR A ARCHIV FIREM BETON BROŽ, CS BETON A DITON

Gravitační zídky

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kámen zídka
Sdílejte článek

Diskuze