Inspirace_1.jpg

Inspirace asijskou kulturou

09. 11. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Asijské zahrady jsou mistrnými díly zahradníků, kteří se nechávají vést přírodou samotnou a velice citlivě dokážou pracovat s rostlinami a jednotlivými materiály, z nichž vytvoří jeden harmonický celek se smyslem pro detail. Díla inspirovaná východním […]

Asijské zahrady jsou mistrnými díly zahradníků, kteří se nechávají vést přírodou samotnou a velice citlivě dokážou pracovat s rostlinami a jednotlivými materiály, z nichž vytvoří jeden harmonický celek se smyslem pro detail. Díla inspirovaná východním uměním začínají vznikat i v českém prostředí.

Asijská zahrada zaujme především svou nezaměnitelnou atmosférou.

Asijská zahrada zaujme především svou
nezaměnitelnou atmosférou.

Uvažujete-li o zahradě v asijském stylu, měla by se tato koncepce promítnout do celého prostoru, a navíc být umocněná i východní kulturou, jinak vysněného výsledku nedosáhnete. Vytvořit takovou zahradu v českém prostředí není jednoduché a ne vždy se to také povede. Mnohdy spíše vznikají pouze zákoutí inspirovaná tímto stylem než detailně zpracované celky. Umění asijských zahradníků totiž musí člověk zažít doslova na vlastní kůži a vyžaduje dlouhou dobu studia, ideálně podpořenou cestováním v této oblasti. Východní filozofie se tady promítá úplně do všeho, co je pro tento styl typické, navíc se výrazně propojuje s přírodou, která je důležitým zdrojem inspirací při vzniku zahrady. Jednotlivé prvky na sebe musí logicky navazovat a navzájem se prolínat. Je nutné zcela zapomenout na fakta, která platí při zakládání českých zahrad, a smířit se s tím, že asijské vznikají dlouhá léta, než se stanou opravdovým dílem.

Mnohé z tradičních bambusů přečkají i tuzemskou zimu.

Mnohé z tradičních bambusů
přečkají i tuzemskou zimu.

Materiály
Asijské zahrady jsou typické použitím čistě přírodních materiálů – dřeva, kamene a bambusu. Dokážete s nimi doslova zázraky, protože právě v jednoduchosti je krása, což je podstata celého asijského stylu. Výborně se tady uplatňuje i kámen ve všech možných podobách, ať jde o solitérní či skupinové ostrohranné kameny, ptačí pítka nebo mulčovací materiál. Dřevo se hodí na výrobu terasy, zahradního nábytku nebo asijských dekoračních prvků, které prostor funkčně i esteticky doplňují.

Údržba a její náročnost
Údržba se vždy odvíjí od složitosti založené výsadby, proto nelze jednoznačně určit stupeň náročnosti. Asijské zahrady jsou ovšem typické minimalismem a jednoduchostí konceptu, která spočívá ve střídmém použití o to zajímavějšího rostlinného materiálu. Náročnější bývá snad jen pravidelné tvarování některých dřevin, mezi něž patří tradiční zahradní bonsaje, které seženete i u českých specializovaných prodejců. V pojetí zahrady je kladen důraz na detailní zpracování, proto věnujte pravidelné péči větší pozornost. Dozor potřebují také vodní prvky, které jsou pro tento zahradní styl poměrně důležité.

český název latinský název poznámka
šácholan Soulangeův Magnolia x soulangeana opadavá listnatá dřevina
šácholan hvězdovitý Magnolia stellata opadavá listnatá dřevina
pajehličník přeslenatý Sciadopitys verticillata stálezelený jehličnan
borovice kleč Pinus mugo stálezelený jehličnan
pieris japonská Pieris japonica stálezelený keř
hortenzie stromečkovitá Hydrangea arborescens opadavý listnatý keř
listoklasec černý Phyllostachys nigra stálezelený bambus
javor kapadocký Acer cappadocicum opadavá listnatá dřevina
pěnišníky Rhododendron hybridum stálezelené keře
višeň chloupkatá Prunus subhirtella opadavý strom

Doporučené rostliny
V asijské zahradě se nepoužívá příliš pestrý sortiment rostlin, o to zajímavější je ale výběr jednotlivých druhů. Najdete zde bohatý sortiment jehličnanů, ze kterých lze dlouhodobým tvarování vytvořit monumentální zahradní bonsaje. Dobře se uplatní například jalovce (Juniperus sp.) nebo borovice (Pinus sp.). Typický je také sortiment asijských javorů, jim vévodí javor dlanitolistý (Acer palmatum) v mnoha krásných kultivarech. Zajímavou atmosféru do zahrady také vnášejí stálezelené bambusy, které vybírejte s ohledem na jejich výslednou velikost a typ růstu. Rozlišují se druhy trsnaté a výběžkaté, které se někdy poměrně nekontrolovatelně rozrůstají a vyžadují více prostoru. Pro vytvoření půdopokryvného efektu se výborně hodí nízké kultivary mateřídoušek (Thymus praecox ´Minor´) nebo svěže zelený úrazník šídlovitý (Sagina subulata) dostupný také ve zlatolistém kultivaru Aurea. Z kvetoucích dřevin lze s úspěchem využít celou řadu vřesovištních rostlin, jako jsou pěnišníky (Rhododendron sp.), azalky (Azalea sp.) nebo třeba hortenzie (Hydrangea sp.)

Návrh výsadby inspirované asijským stylem ve svahu

Návrh výsadby
inspirované asijským
stylem ve svahu

Ukázková výsadba
Navržená asijská zahrada je typická použitím různě zelených odstínů v kombinaci se stálezelenými i opadavými keři a půdopokryvnými trvalkami a okrasnými travinami. Doplňuje ji skupina ostrohranných kamenů. Stejný materiál, jen v jemné frakci, se používá na mulčování půdního povrchu, který tak bude plnit důležitou funkci především do doby, než půdu zcela pokryjí kostřavy medvědí (Festuca scoparia) a úrazník šídlovitý (Sagina subulata). Dominantou výsadby se stala tvarovaná borovice drobnokvětá (Pinus parviflora). Stálezelený efekt výsadbě dopřává také dvojice zimostrázů vždyzelených (Buxus sempervirens), které se skvěle doplňují s hortenzií velkolistou (Hydrangea macrophylla) a hortenzií latnatou (Hydrangea paniculata).

Osazovací plán

Osazovací plán

český název latinský název poznámka
1 borovice drobnokvětá Pinus parviflora stálezelený jehličnan
2 hortenzie latnatá Hydrangea paniculata opadavý listnatý keř
3 hortenzie velkolistá Hydrangea macrophylla opadavý listnatý keř
4 zimostráz vždyzelený Buxus sempervirens stálezelený listnatý keř
5 kostřava medvědí Festuca scoparia trsnatá okrasná tráva
6 úrazník šídlovitý Sagina subulata půdopokryvná trvalka

FOTO: AUTORKA A SHUTTERSTOCK

Inspirace asijskou kulturou

Kategorie: Zahrada
Tagy: architektura Asie bonsaj Flóra na zahradě Japonsko jezírko kámen pítko voda
Sdílejte článek

Diskuze