Jablka_1.jpg

Jablka a hrušky pro letní pochutnání

24. 07. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Křehká letní jablka a hrušky šťavnaté tak, že vám při kousnutí teče šťáva po bradě… To nemusí být jen vzpomínky na prázdniny u babičky, takové ovoce můžete sklízet i na vlastní zahradě. Vyberte si s […]

Křehká letní jablka a hrušky šťavnaté tak, že vám při kousnutí teče šťáva po bradě… To nemusí být jen vzpomínky na prázdniny u babičky, takové ovoce můžete sklízet i na vlastní zahradě. Vyberte si s námi vhodné odrůdy.

Letní jablka a hrušky se sklízejí ve srovnání s odrůdami určenými pro dlouhodobé skladování velice brzy – jejich vegetační doba je kratší až o tři měsíce.

Letní jablka a hrušky se sklízejí ve
srovnání s odrůdami určenými pro
dlouhodobé skladování velice brzy –
jejich vegetační doba je kratší až o tři
měsíce.

Už jsme si v obchodech tak zvykli na téměř nepřetržitý přísun všech možných ovocných druhů, že pomalu nevnímáme, jestli jde o ovoce sezonní nebo skladované. V kuchyni se neřídíme tím, co roste a plodí na zahradě, co je k mání na trhu na náměstí nebo co nám sousedka podá v misce přes plot, ale jen svou chutí. A to je ten lepší případ. Častější je situace, že kupujeme a vaříme to, co je „v akci“. Zahrada nám ale nabízí výjimečnou možnost návratu k sezonnosti a sklizni vlastního ovoce, právě zralého a čerstvého.

Specifika pěstování

Letní jablka a hrušky se sklízejí ve srovnání s odrůdami určenými pro dlouhodobé skladování velice brzy – jejich vegetační doba je kratší až o tři měsíce. Potřebují proto živiny a hlavně dostatečnou zálivku už na přelomu jara a léta, za sucha narostou plody drobné a růstový deficit už nedoženou. Tyto odrůdy se také daleko méně ošetřují chemickými prostředky proti nemocem a škůdcům, protože ochranná lhůta přípravků je dost dlouhá. Omezeně se provádí i postřik proti hořké pihovitosti. Do popředí se tedy dostávají hlavně ekologické prostředky, jako jsou lepicí pásy a lepové desky, na které se můžete spolehnout v boji proti obalečům a pilatkám. Při pěstování těchto odrůd si také hýčkejte každou sýkorku, která vám pomůže s housenkami. Sladké a šťavnaté ovoce láká ve velké míře i vosy, snažte se je proto nalákat do lapačů na různé sladké směsi, kterým dají přednost před ovocem.

Letní jablka

Sladké a šťavnaté ovoce láká ve velké míře i vosy.

Sladké a šťavnaté ovoce láká ve velké míře i vosy.

‚Průsvitné letní‘ – i když je tato odrůda u nás synonymem letního jablka, pochází z Ruska. Dozrává už v polovině července, není vhodná k transportu a hodí se pro zahrádkáře do všech oblastí.

‚Julia‘ – tato česká odrůda je dost odolná vůči strupovitosti, potřebuje vždy letní řez a sklízí se na konci července. Lze ji i transportovat.

‚Discovery‘ – kanadská odrůda potřebuje úrodnou půdu dobře zásobenou mikroprvky, je odolná proti houbovým chorobám a dozrává na počátku srpna. Plody vydrží transport.

‚Nela‘ – krásné plody české odrůdy se sklízejí v srpnu. Stromek se lehce tvaruje, nepotřebuje speciální řez a hodí se do všech oblastí.

‚Delicia‘ – česká odrůda s pěknými velkými plody s červeným líčkem dozrává v srpnu, je ale náročnější na chemickou ochranu, protože je citlivá k napadení houbovými chorobami.

První hrušky

‚Alice‘ – česká odrůda dozrává už od poloviny července, potřebuje však vlhčí propustné půdy s dostatkem živin.

‚Červencová‘ – francouzská odrůda z 19. století se hodí jen pro teplé a úrodné půdy, dozrává na konci července. Výborně se hodí pro malopěstitele.

‚Clappova‘ – tato klasická letní odrůda původem z USA dozrává na přelomu prázdnin. Hodí se nejen do nejteplejších, ale i středních poloh. Ve vyšších polohách trpí strupovitostí.

‚Radana‘ – česká odrůda patří k méně náročným na půdu i polohu, potřebuje ale pravidelný řez. Dozrává ve druhé polovině srpna.

‚Williamsova‘ – anglická odrůda pocházející už z 18. století potřebuje teplé polohy se záhřevnou hlubokou půdou. Výborně se hodí pro drobné pěstitele. Dozrává na konci prázdnin.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jablka a hrušky pro letní pochutnání

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě hrušky hrušně jablka jabloně ovoce
Sdílejte článek

Diskuze