Jak do své zahrady vnést anglický styl
Pokud jste si zamilovali anglický styl zahrad, poradíme vám, jak si do své zahrady vnést trochu té inspirace a využít několik zajímavých triků, které utvářejí podstatu tohoto stylu.
Angličany si povětšinou spojujeme s úžasně bohatou historií, dobrým čajem a s opravdu kvalitní zahradní tvorbou. Díky poslední dovednosti se Anglie dostala již v minulosti na vrchol světové zahradní architektury, což dokazuje nespočet historických i moderních zahrad, kterými je země doslova poseta. Možná, že se Angličané zahradníky opravdu již rodí, ale do karet jim rozhodně hrají výhodné klimatické podmínky, díky kterým zde všechno bujně roste.
Pokud jste někdy cestovali po Anglii a navštívili jste některé z veřejných i soukromých zahrad, určitě na vás tento zážitek zanechal hluboké dojmy. Možná se v myšlenkách stále vracíte k bujně rostoucím trvalkovým záhonům s pestrými květy nebo na nekonečné plochy trávníku střídající se s lesy, které neomezuje žádný plot ve výhledu na volnou krajinu.
Nekonečné prostory
Česká a anglická zahradní architektura se liší již v základních principech, které vycházejí ze zcela jiné kultury a smýšlení samotných obyvatel. Anglická zahradní tvorba na nás působí zajímavě vzdušným a nekonečným dojmem.
Dřívější generace zahradních architektů si dokázaly poradit s úžasně chytrým trikem, který zahradu opticky zvětšil napojením na volnou krajinu a zároveň zamezoval vstupu divoké zvěře do krajinářských úprav. Tímto šikovným řešením jsou ha-ha příkopy. Zatímco jsou tyto úpravy terénu řešeny ostrým svahem směrem k zahradě, do krajiny stoupají pozvolna a umožňují tak snadnému úniku zvěři, která do příkopu zabloudila. Absence oplocení nebude možná v českém prostředí ještě dlouhou dobu, jestli vůbec někdy, ale pokud chcete svou zahradu opticky zvětšit, propojte ji několika výhledy do okolí. Jestliže vás neobklopuje volná krajina se zemědělskou půdou a lesy, zaměřte výhledy na zajímavé prvky v okolí, kterými mohou být třeba historické budovy, kostel na horizontu nebo kaplička na kopci. Možností je opravdu mnoho.
Mistrovské použití rostlin
Na anglických zahradách obdivujeme neskutečně důmyslné kombinace rostlin ve výsadbách, které bývají často tematicky zaměřené. Mezi opravdové mistry tvorby květinových záhonů bezpochyby patřila Gertrude Jekyll, která byla původním povoláním malířkou. Právě její cit pro použití barev ji přivedl k tvorbě dokonalých trvalkových záhonů, kde rostliny postupně nakvétaly a tvořily zajímavou barevnou mozaiku, kde na sebe navazovaly druhové kombinace tón v tónu.
Zkuste klasické záhonové trvalky kombinovat s kvetoucími keři, nic ovšem nepřehánějte a neuspěchejte. Použití rostlin a jejich vhodné kombinace vyžadují zkušenost a znalost podmínek stanoviště. Krásnou podívanou přinesou barevné kombinace tón v tónu i barevné kontrasty.
Ovocné stromy v okrasné zahradě?
V českých zahradách použití ryze okrasných a ovocných dřevin v jedné výsadbě často vylučujeme. Spojení okrasné a užitkové funkce je pro mnohé zahrádkáře něco nepředstavitelného, ale k tomuto smýšlení není naprosto žádný důvod. Ba naopak! Ovocné stromy jsou atraktivní samy o sobě. Na jaře rozkvetou záplavou jemných květů, v létě zaplodí a na podzim zbarví své listy do pestrých barev, za které se nemusí stydět ani nejkrásnější motýl. V okrasných výsadbách se skvěle uplatní běžné pěstitelské tvary jako polokmen a vysokokmen, které dovolují podsadbu rostlin pod korunami. Velký potenciál mají také tvarované ovocné dřeviny. Jabloňový nebo hrušňový špalír ozelení kamenný plot a vytvoří tak skvělé pozadí pro trvalkovou výsadbu. Višňová palmeta pokryje fasádu domu a propojí tak strohou stavbu s okolní zahradou.
Květnatá louka − návrat k přírodě
Travnaté plochy patří mezi nejoblíbenější vegetační prvky, kterým rádi věnujeme podstatnou část svého času a neméně tolik finančních prostředků. Péče o zelený koberec je při tom opravdu náročná nejen na sekání, ale také na zálivku, hnojení a provádění dalších operací, které zvyšují jeho okrasnou funkci. Pokud vlastníte velký pozemek, je udržení perfektního stavu travnaté plochy téměř nemožné, proto se nabízí myšlenka kombinace intenzivně udržovaného trávníku a na péči nenáročné květnaté louky. Tato zajímavá kombinace usnadní a značně zkrátí časovou náročnost údržby a navíc vypadá naprosto skvěle.
Porost plný květin láká celou řadu hmyzích opylovačů a je zdrojem potravy i pro další živočichy, je proto důležitý nejen na venkově, ale především ve městech, kde přírodě blízká stanoviště již téměř nepotkáte. Inspirujte se anglickou zahradní tvorbou a nebojte se kombinovat přírodní stanoviště s okrasnými prvky, na zahradě má vše své místo a podstatu, kterou oceníte pokaždé, když váš pozemek ovládnou pestré trvalky a poletující motýli.
Pro inspiraci
TEXT A FOTO: LUCIE PEUKERTOVÁ