Zdroj: Lucie Peukertová

Jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok

22. 11. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Také máte rádi podívanou na svou zahradu plnou krásných barev během sezony? Většina majitelů zahrad se při plánování zaměřuje pouze na sezonu a zcela zapomíná na to, že zahrada bude existovat i po zbytek roku.

Pojďme se společně podívat na to, jak si prodloužit krásu zahrady na celý rok a co by v takové celoročně kouzelné zahradě určitě nemělo chybět.

trvalky zahradě dodají nevšední krásu i tehdy, když zrovna nekvetou

Při tvorbě zahrady se mnohdy zapomíná na trvalky, které vytvářejí zajímavé semeníky, ty zahradě dodají nevšední krásu i tehdy, když zrovna nekvetou. Zdroj: Lucie Peukertová

Dobře naplánovaná zahrada je opravdu pro většinu laiků tvrdý oříšek. Celoroční efekt zahrady totiž zdaleka nespočívá pouze v použití rostlin, jak by se mohlo na první pohled zdát, ačkoli ani tento aspekt nelze v žádném případě přehlížet, důležitou roli v tomto směru totiž hrají kompozice a výběr materiálů na stavbu zahradních cestiček nebo jiných drobných staveb. Materiály a kompozice totiž vyniknou především v době, kdy je zahrada doslova „obnažená“, tedy od pozdního podzimu do předjaří.

Přečtěte si také:
Zahrada pod korunami stromů? Známe rostliny, které tu budou nejen úspěšně růst, ale potěší i svým přitažlivým vzhledem

Tuto dvojici lze bez nadsázky nazývat zdravým jádrem zahrady a rostliny jsou výrazovým prvkem, který dokáže zahradě vtisknout krásnou atmosféru v každé roční době. Vytvořit celoročně efektní zahradní dílo ovšem není žádnou utopií, pomocí několika triků se sem budete rádi vracet i v době, kdy bude vše v klidu odpočívat pod sněhovou peřinou.

okrasné trávy v zahradě

Abyste se na zahradě dočkali zimního efektu trav, nesmíte je na podzim z výsadeb odstranit. Zdroj: Lucie Peukertová

Při tvorbě celoročně krásné zahrady nesmíme zapomínat na tyto aspekty

  • kvalitní kompoziční členění zahrady,
  • zajímavé materiály,
  • atraktivní detaily, dekorace, umělecká díla,
  • stálezelené dřeviny,
  • druhy se zajímavým habitem,
  • dřeviny se zajímavou strukturou větví a borky,
  • dřeviny s barevnými výhony,
  • okrasné trávy,
  • druhy rostlin kvetoucí během zimy a v předjaří,
  • trvalky s okrasnými semeníky,
  • opadavé dřeviny, které mění zbarvení na podzim.
dřeviny s okrasnými plody

Na konci sezóny si na zahradě zvláště zamilujete dřeviny s okrasnými plody. Zdroj: Lucie Peukertová

Co je na zahradě nejvíce vidět přes zimu?

Asi nejproblematičtějším obdobím pro každou zahradu je právě zima, která je pro každého milovníka zahrádkaření dlouhá a čekání na jaro nekonečné. Právě v této době většina zahrad působí opravdu neutěšeně a někdy i nudně. Je to dáno samozřejmě průběhem tohoto ročního období, ale také tím, že jsme možná při plánování zahradní kompozice udělali chybu. Kompozice je totiž základem celého úspěchu. Pokud jste tedy ve fázi plánování celoročně krásné zahrady, pak se snažte kompozici rozdělit do více kompozičních celků, které se budou od sebe odlišovat tematickou náplní a samozřejmě také vzhledem.

Přečtěte si také:
Zahrada bez trávníku? I tak může být zelená, bohatá, pestrá a plná života

Všeobecně bychom se ale měli snažit o to, aby nešlo zahradu shlédnout celou z jediného místa, připravte pro oči nějaké překvapení, které bude mít návštěvník chuť při procházení zahrady objevit. Zima je naprosto neúprosná, odhalí totiž každý detail. Více si kromě kompozice také všímáme použitých materiálů. Najednou mnohem zřetelněji vidíme, co se k sobě hodí a v čem jsme bohužel možná i pochybili.

zajímavé kombinace materiálů a rostlin

V celoročně krásné zahradě je třeba se zaměřit na zajímavé kombinace materiálů a rostlin. Zdroj: Lucie Peukertová

čemeřice

Oblíbené zimní květiny jsou čemeřice. Možnost uplatnění i ve floristice. Zdroj: Lucie Peukertová

Krása detailu

Během jara a léta si všímáme spíše rozkvetlých květin, na podzim nás zase svou krásou omámí pestré kabátky opadavých listnáčů, které příroda přebarví do všemožných barev. V zimě si ale budeme více všímat zajímavých prvků a detailů, více oceníme zajímavé plastiky v tichém rohu zahrady a stejně tak se nám najednou budou více líbit i některé zahradní dekorace. S ničím se to ovšem nesmí moc přehánět, takových zajímavých dekorací stačí mnohdy jen pár na celou kompozici. Hezkou podívanou mohou připravit i použité materiály, zvláště kámen se zajímavou strukturou nebo složením minerálů najednou perfektně vynikne.

cibuloviny rozzáří zahradu v době, kdy ještě hrozí sněhové přeháňky

Použití cibulovin nepodceňujte, rozzáří zahradu v době, kdy ještě hrozí sněhové přeháňky. Zdroj: Lucie Peukertová

Tip redakce: Vybrané druhy s okrasnými plody, které drží na větvích i během zimy

Berberis thunbergii – dřišťál Thunbergův – IV až I
Cotonaester dammeri – skalník Dammerův – VII až XI
Crataegus monogyna – hloh jednosemenný – VIII až I
Euonymus alatus – brslen křídlatý – IX až XII
Euonymus europaeus – brslen evropský – VIII až XII
Malus – okrasná drobnoplodá jabloň – IX až XI
Pyracantha coccinea – hlohyně šarlatová – IX až XII
Rosa – růže – IX až XII
Taxus baccata – tis červený – IX až XII
Vaccinium vitis – idaea – brusnice brusinka – IX až XI
Viburnum opulus – kalina obecná – VIII až XII
Chaenomeles japonica – kdoulovec japonský – IX až I
Hippophae rhamnoides – rakytník řešetlákový – IX až XI
Lonicera nitida – zimolez lesklý – X až XII
Aronia melanocarpa – temnoplodec černoplodý – VIII až XII
Ligustrum ovalifolium – ptačí zob vejčitolistý – X až II
Ligustrum vulgare – ptačí zob obecný – X až XII

trvalky s okrasnými semeníky

Přes zimu je třeba ve výsadbách ponechat trvalky s okrasnými semeníky. Zdroj: Lucie Peukertová

Rostliny jako výrazové oživení

Zimní období je na barvy v našich podmínkách velmi skoupé, v přírodě převládají barevné tóny šedi, což nezní dvakrát optimisticky. Bohatá nabídka rostlin ovšem dokáže zaplnit i toto prázdné místo v působnosti zahrady. S pomocí stálezelených dřevin totiž do zahrady dostaneme barvy prakticky po celý rok, netradičně budou pak působit dřeviny s atraktivní kresbou a strukturou borky nebo druhy s pestrými výhony.

Přečtěte si také:
Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

Zajímavou kapitolou pak budou rostliny kvetoucí během zimy a předjaří, které sice zahradu nezaplní pestrými barvami, ale jistě jí opět vdechnou novou energii a zkrátí dlouhé čekání na nový začátek. Mnohdy se také při výběru rostlin zapomíná na dřeviny s plody, které drží dlouho na větvích. Trvalkové záhony zase ozvláštní suché semeníky některých trvalek a listy okrasných trav, záhony ovšem nesmíme na podzim podrobit pečlivému úklidu. Semeníky sice nebudou nijak krásné kvůli své barvě, ta se bude pohybovat na rozmezí černé a hnědé, ale vyniknou stejně jako trávy během námrazy a při první nadílce sněhu.

V zimě vyniknou především použité materiály v zahradě

V zimě vyniknou především použité materiály v zahradě. Na některých místech se tedy zkuste zaměřit na jejich atraktivní detaily. Zdroj: Lucie Peukertová

Nevadí jim ani sníh a mráz

Mezi rostlinami najdeme několik odvážlivců, jejichž poupata rozhodně nečekají na oblevu. Mezi dřevinami je řeč především o některých druzích vilínů (Hamamelis), které rozkvetou klidně i v lednu. Podobně odvážná bude i kalina bodnantská (Viburnum x bodnantense ´Dawn´), jejíž sytě růžové květy se na sporých větvích otevřou od prosince do března. Z trvalek musíme zmínit především krásné čemeřice (Helleborus). Například čemeřice černá (H. niger) kvete svými bílými květy od prosince do března a její příbuzná čemeřice nachová (H. purpurascens) se o slovo přihlásí přibližně v lednu nebo únoru. Z prvních květů se tedy na své zahradě můžete těšit již v průběhu zimy, ideálně si tyto rostliny vysaďte poblíž oken domu nebo v blízkosti zahradních cestiček, kde jejich skromnou krásu budete obdivovat i v mrazivém počasí.

Vřes během pozdního podzimu

Vřes nabízí nádherné barevné kreace i během pozdního podzimu. Zdroj: Lucie Peukertová

Stálezelené rostliny ano, ale nesmí se to s nimi přehánět

Neopadavé rostliny jsou samostatným tématem okrasných zahrad. Postarají se nejen o celoroční efekt, ale v případě rostlin vysazovaných do živých plotů také o odclonění od nežádoucích pohledů. Těmto rostlinám nelze přičítat pouze samá pozitiva, mají totiž jednu velkou nevýhodu, která je jim často vytýkána. Jsou totiž během roku až na výjimky neměnné, takže pokud se to s nimi na zahradě přežene, může celá kompozice působit během celého roku staticky. Přesto je to vhodný sortiment do těch zahrad, kde se chceme těšit ze zelené barvy od podzimu do jara, ale i tak bychom měli ke slovu pustit především druhy opadavé, které se postarají zase o dynamiku kompozice.

Zahrada krásná po celý rok

Zahrada může být díky rostlinám krásná po celý rok. Zdroj: Lucie Peukertová

Dřeviny s pestrým kabátem

Při tvorbě celoročně krásné zahrady se nezaměřujte pouze na barvu květů, zkuste si více všímat i rostlin, které nabízejí zcela jiné možnosti. Nevšední podívanou připraví třeba dřeviny s pestrou nebo jinak zajímavou borkou. Různé druhy bříz (Betula) nejvíce vyniknou právě svou borkou, která může být bílá, oranžová a odlupčivá. Stejně tak za pozornost stojí pyžamové javory (Acer). Tento název je odvozen od zbarvení borky, kterou krášlí různě barevné pruhy v závislosti na druhu. „Maskáčovanou“ borku zase vytváří rychle rostoucí platany (Platanus). Zajímavou borkou to ale nekončí, některé keře vytvářejí zase pestré výhony. Tuto vymoženost dostaly do vínku hlavně svídy (Cornus), které jsou na trhu dostupné v mnoha krásných kultivarech. Svída krvavá (C. sanguinea ´Midwinter Fire´) se pochlubí výhony v sytě oranžově růžových barvách, svída výběžkatá (C. stolonifera ´Flaviramea´) pruty v hráškově zelené a svídu bílou (C. alba ´Sibirica´) nepřehlédnete díky výhonům ve vínově červené barvě.

Přečtěte si také:
Romantická venkovská zahrada, kterou si majitelka navrhla sama

Materiály a kompozice v zahradě vyniknou především v době, kdy je obnažená.

V zimě dobře vidíme, kde jsme udělali v kompozici chyby.

Kombinace vhodných rostlin a materiálů zajistí atraktivitu po celý rok.

Kámen se zajímavou strukturou nebo složením minerálů najednou perfektně vynikne.

V přírodě nyní převládají nevýrazné tóny šedi.

S pomocí stálezelených dřevin do zahrady dostaneme barvy.

Rostliny kvetoucí během zimy a předjaří zahradu oživí.

Trvalkové záhony ozvláštní suché semeníky a listy okrasných trav.

Neopadavé rostliny se postarají o celoroční efekt.

Opadavé rostliny vnesou do kompozice dynamiku.

Nevšední podívanou připraví dřeviny s pestrou nebo jinak zajímavou borkou.

Některé keře vytvářejí dekorativní pestré výhony.

dekorativní keře

Zdroj: Lucie Peukertová

Stálezelené jehličnany plné překvapení

Není tak úplně pravda, že je každá stálezelená dřevina po celý rok stejná. I mezi jehličnany totiž najdeme příjemnou změnu. Některé druhy totiž mají tu vlastnost, že s příchodem nízkých teplot na podzim dojde k barevné změně jejich jehlic. Tato nevšední změna se týká borovice kleče (Pinus mugo) kultivaru Winter Gold. Sytě zelené jehlice se na podzim zbarví do zlatých tónů, které zahradu doslova rozzáří. Se změnou počítejte také u půdopokryvné mikrobioty křižmovstřícné (Microbiota decussata), která se přebarvuje do sytě bronzových barev. Uvedený kultivar borovice kleče je ideálním řešením pro výsadbu do nádob u terasy nebo jako solitéra v kompozici s kamenem, mikrobiota zase nahradí trávník na místech, kde se zelenému pažitu nedaří, nebo zpevní svahy.

Text a foto: Lucie Peukertová
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: celoroční záhrada čemerice realizace zahrad stálezelené jehličnany stálezelené rostliny zahrada v zime zimní květiny zimní rosltiny
Sdílejte článek

Diskuze