Jak si užít léto u bazénu
Odpočinout si po náročném horkém dni ve vlastním bazénu je k nezaplacení. Už dávno přitom neplatí, že v malém bazénu si nemůžete pořádně zaplavat a voda v něm musí dráždit oči. Podívejte se spolu s námi na vychytávky, které vám pobyt v bazénu zpříjemní, prodlouží koupací sezónu či zabezpečí čistou vodu bez vzniku alergických reakcí.
Když malý rozměr plavcům nepřekáží
Pokud má váš bazén menší rozměry, neznamená to, že si v něm nemůžete pořádně zaplavat. Stačí si pořídit protiproud, který u nás představuje jeden z nejoblíbenějších bazénových doplňků. Protiproud, jak už samotný název napovídá, je zařízení na plavání proti proudu, které generuje silný tok proudu s plynulou regulací výkonu, jakož i množství nasávaného vzduchu. Jelikož disponuje funkcí plynulé regulace vody a nasávaného vzduchu, postará se i o kvalitní hydromasáž.
K závěsným typům protiproudu lze dokoupit stojan, díky němuž je lze použít u bazénů s různým stupněm zapuštění do země. Pokud je bazén úplně zapuštěný, hlava protiproudu se instaluje na desku (je součástí balení), která se ukotví například do dlažby nebo jiného pevného podkladu v bezprostřední blízkosti bazénu.
Komfortní čištění
Bazén kromě pravidelné úpravy vody vyžaduje i péči o jeho stěny a dno, které by se měly čistit jednou týdně. U zapuštěného bazénu lze použít například různé kartáče či poloautomatické vysavače, které se přes skimmer připojují k pískové filtraci a při vysávání nečistot využívají sací sílu filtračního systému. Nejkomfortnější řešení ale představují automatické bazénové vysavače, které pracují úplně samostatně i bez připojení k filtračnímu okruhu, a to i v čase, kdy nejste doma. Stačí naprogramovat řídicí jednotku a ponořit vysavač do bazénu. Po splnění zadaných úloh se sám vypne.
Sprchování se sluncem
Je absolutně běžné, že před vstupem do veřejného bazénu se člověk osprchuje, v případě těch soukromých to však úplná samozřejmost není. Na sprchu před plaváním však určitě nezapomínejte, jelikož tím můžete výrazně snížit spotřebu bazénové chemie. Vhodné řešení představuje solární sprcha, která vodu v akumulačním zásobníku ukrytém ve svém těle nebo podstavci ohřeje úplně zadarmo. Takováto sprcha je schopna nabídnout vodu vhodnou na sprchování až 200 dnů v roce.
Naše rada: Solární sprchu orientujte tak, aby byl zásobník vystaven slunci co nejdelší dobu. Vhodné je umístit ji před živý či dřevěný plot, zídku nebo jiné závětrné zákoutí.
Slanou vodou k čistotě
Salinizace, tedy použití slané vody v bazénu, je jedním z nejúčinnějších způsobů dezinfekce. Mikroprocesorem řízený systém elektrolýzy produkuje ze slané vody přírodní chlór, který ve formě chlornanu sodného spolehlivě ničí bakterie, viry i řasy. Takto ošetřená voda je nejen čistá, ale i zdraví prospěšná – nedráždí oči (koncentrace soli v bazénové vodě je asi desetinásobně nižší než v moři – 3 až 5 g/l) a pomáhá při léčbě kožních onemocnění a defektů. Její použití zároveň výrazně sníží provozní náklady, ušetří čas, který byste jinak věnovali úpravě bazénové vody, a zároveň minimalizuje rizika spojená s manipulací a skladováním bazénové chemie.
Když UV záření neškodí
Další alternativní technologií na ošetření bazénové vody je vedle slané vody i UV záření. UV lampa, která se při něm používá, představuje zařízení, které účinně a přitom bezpečně dezinfikuje vodu v bazénu působením ultrafialového světla typu C (s vlnovou délkou 253,7 nm). Toto záření je pro lidský organismus neškodné a spolehlivě ničí bakterie, plísně i řasy a zabraňuje jejich dalšímu množení. Použití UV lampy podobně jako slaná voda nedráždí oči ani citlivou pokožku a je vhodné pro astmatiky a alergiky.
Alarm zachraňuje životy
Bazén je nejen místem odpočinku a zábavy, ale i náhodných pádů, jimž lze předcházet například využitím certifikovaných zastřešení nebo lamelových rolet. Důležitá je i správná úprava okolí – nebezpečné mohou být hlavně dlažby bez protiskluzové úpravy. Zapomínat se však nesmí ani na dozor – děti by neměly u bazénu nikdy zůstat samy. Pokud ale přece jen k pádu dojde, výborně vám poslouží alarm, který ho automaticky zahlásí.
Je to „kafe“
Pokud nechcete bazén využívat jen během opravdu teplých dnů, kdy se voda v něm vyhřeje na příjemnou teplotu v důsledku dlouhodobě vyšší vnější teploty, ale rádi byste si koupací sezónu prodloužili na období od jara do podzimu, je nezbytné sáhnout po ohřevu vody. Oblíbené řešení představuje solární ohřev vody, ale mnohem efektivnější je tepelné čerpadlo, jehož nosná výhoda spočívá v tom, že pracuje i v případě, že venku nesvítí slunce. Tepelná čerpadla vyvinutá speciálně na ohřev vody v bazénu odebírají teplo z okolního vzduchu a dobře fungují již od vnější teploty asi 12 °C.
Věděli jste, že….
Z okolního vzduchu dokážou tepelná čerpadla na ohřev bazénové vody získat až 81 % tepelné energie, tedy čtyřikrát víc, než spotřebuje na svůj provoz.
Připravila: Natálalia Žáková
Odborná spolupráce: BAZÉNSERVIS, MOUNTFIELD
Foto: archiv firem, THINKSTOCK
Ježiš jak já se mooooc těším na to až si zase na zahradě zablbnu v bazénu. 🙂 Léto úplně miluju a letos jsme si pořídili nový větší bazén, takže to bude super
Taky to úplně miluju. Ráno sednou s kafíčkem na zahradu, počíst si knížku 🙂 Potom se osvěžit v bazénu, už se moc těším na léto
Přesně 🙂 Akorát jediné na co se teda netěším, je to čištění toho bazénu…
Tak to já jsem v pohodě, máme dobré prostředky, takže si užíváme čistou vodičku pořád celé léto
Počkej, to jako, že ten bazén ani jednou nevypustíš a nenapustíš?
Ne, na začátku léta ho napustím a pak ho vypustím až na konci 🙂 Akorát 2 roky zpátky jsme museli jednou vypustit a napustit, ale to jsme tam zapomněli hodit tablety a voda se nám zkazila 😀
Tak to mi to takhle děláme aspoň 2x za to léto. Ale zase se koupeme fakt hodně často, tak to možná bude tím
My se právě taky koupeme často, jezdí k nám i rodina a tak, takže se tam koupe hodně lidí
Tak to v tom případě nechápu, jak tu vodu udržuješ čistou. Já mám teda taky nějaký přípravek, ale nejsou to tablety, ale vodička. A pak mám ještě chlorové tablety, které nechávám plavat
Já mám jen jedny tablety, které tam hážu a to je všechno Jednou za čas musím z vody vytáhnout trávu a podobné věci, které tam děcka nanesou na nohách, ale to je normální
Jo, to my taháme pořád něco takového 🙂 Každý druhý den lítam se sítkem
A potom taky jednou za čas bazén vysuju vodním vysavačem… takový ten bordel, co se drží u dna… vypadá to jako prach nebo něco
Jo, vím co myslíš. Tak to je drsnééé! To by se mi líbilo si užívat léto bez zbytečných starostí o vodu
Jak říkám, jedny tablety a je v nich všechno, takže nic dalšího nepotřebuju
A můžu se zeptat, co jsou to za tablety? Já používám takové ty co se běžně prodávají v supermarketu, nevím teď název, ale jsou to takové ty co se prodávají fakt všude…
Jo, tak přesně tyhle jsem měla taky a ty letěly oknem… skoro vůbec nezabíraly… teď používám tablety 5v1
Tablety 5v1? Když jsem to dala do vyhledávače, tak mi toho našlo více, můžeš být konkrétnější prosím?
Je to od firmy Bazénová chemie Praha 🙂
z Prahy? Tak to mám z Brna docela z ruky
Mají internetové stránky, můžeš si to objednat 🙂 Taky to objednávám. I když bydlím kousek od Prahy, vyjde mě to lépe když si to objednám, než kdybych pro to měla jezdit
No jo, ale pořád to objednávat, vždyť to musí být hned pryč, ne?
Objednávám si 5kg pytel 😀 to hned tak nezmizí, mám to na dlouho
5kg? Tak to by mi snad na to léto stačit mohlo 😀
I klidně na 2 léta ti to bude stačit 😀
Tak děkuju za radu. Zkusím na to kouknout