Jak stříhat jabloně a proč je právě nyní ta nejlepší doba?
Neexistuje lepší doba na prořezávání jabloní než studené zimní dny. Nejenže je to méně stresující pro jabloně, ale bude tento proces jednodušší také pro vás. Myslete na to, že pravidelné prořezávání všech ovocných stromů je mimořádně důležité pro jejich zdraví a produktivitu. U jabloní to platí zvlášť.
Co se stane, když jabloň neostříháte?
Když větve jabloně necháte růst bez řezu podle jejich „libovůle“, vznikne z nich postupně propletený chaos. I když na první pohled strom vypadá jako hustý a bohatý, ve skutečnosti nebude rodit tak, jak byste očekávali. Správným prořezáváním znásobíte zdraví i množství úrody jabloní.
Propletené, neostříhané větve blokují potřebné sluneční světlo a cirkulaci vzduchu uvnitř koruny stromu. Slunce i proudění vzduchu jsou důležité na vysušení listů po silných deštích a ranní rose. Jinak jabloně potrápí plísně a jiné choroby.
Další důvody, proč bychom měli udržovat jabloně řezem
Hustá, zarostlá koruna listím znamená též slabší úrodu. Proč? Protože jabloň vyčerpává energii, kterou by mohla použít na vytváření kvalitních květů a dozrávání ovoce na udržování přebytečných větví a listů. Nadměrný růst ovlivňuje i kvalitu ovoce. Žádného ovocnáře nepotěší menší, nedostatečně vyvinuté, zdeformované a méně chutné plody.
Asi nejdůležitější ze všeho je fakt, že nestříhané jabloně se velmi rychle změní ve slabé stromy s větvemi, které těžko odolávají náročným povětrnostním podmínkám nebo zátěži plodů koncem léta. Výsledkem jsou poškozené nebo odumřelé stromy v době, kdy mohly bohatě a chutně rodit.
Výhody zimního řezu jabloní
Prořezávání jabloní v zimě má několik výhod. První z nich je přehlednost struktury větví, kterou v zimě vidíme mnohem lépe, neboť strom nemá listy. Zimní řez je lepší i pro strom, protože je v období vegetačního klidu a nezpůsobí mu stres. Nemusí však působit stres ani vám – udržovat jabloně ve formě je jednodušší, než byste si mohli myslet. Stačí znát několik klíčových pravidel a řez košatých jabloní vám nezabere více než jednu nebo dvě hodiny práce.
Jak stříhat jabloně v zimě
Správné prořezávání jabloní v zimě spočívá ve třech fázích řezu:
- odstraňování poškozených částí a větví,
- prosvětlovací řez – řez na otevření středu koruny,
- zkrácení růstu / tvarování.
Ať už používáte pilu prořezávací, nebo malou řetězovou na větší větve, nůžky na prořezávání středně silných větví, nebo ruční nůžky na malé řezy – vždy se ujistěte, že jsou ostré a čisté. Ostré čepele zanechávají čisté řezy, které se rychle hojí. Staré opotřebované čepele mohou dřevo roztrhnout a poškodit ho. Nezapomeňte očistit tyto pomocníky i mezi řezem jednotlivých stromů. Stačí použít hadřík s bělicím přípravkem.
Zkušení zahrádkáři doporučují při řezu jednu základní fintu: když děláte jakékoliv řezy, vždy proveďte řez v jedné rovině s větví nebo kmenem, který je nejblíže. Zarovnaný řez udržuje strom silný a eliminuje vyrůstání slabých odnoží ze zřezaných větví.
1. Odstranění poškozených částí a větví
Nejprve odstraňte všechny větve nebo části stromu, které mají známky poškození nebo choroby. Odstraněním poškozeného nebo nemocného dřeva pomůžete stromu, aby neplýtval svými zdroji a energií na jeho léčbu.
2. Prosvětlovací řez – proředění koruny stromu
Po odstranění poškozeného dřeva je čas proředit korunu jabloně. Ředění je nutné kvůli propouštění světla a vzduchu do středu koruny. Odstraňte větve, které rostou směrem dolů nebo vodorovně, ty prostě nezvládnou udržet mnoho ovoce. Ponechejte jen větve, které rostou směrem nahoru, protože dokáží udržet váhu plodů.
Ředění ukončete odřezáním všech větví, které se navzájem překrývají. Ze dvou, které se protínají, odřežte tenčí nebo slabší. Pokračujte v ředění tak, aby všechny vnitřní větve měly svůj vlastní prostor.
3. Zkrácení růstu / tvarování
Třetí a poslední krok prořezávání znamená vytvarování stromu a mírné zkrácení růstu z předešlého roku. Výsledkem je snazší údržba stromu a více živin pro tvorbu jablek.
Nové části větví – „nové dřevo“, které vyrostlo minulý rok – najdete snadno. Je mnohem světlejší a má méně kůry. Pokud ho chcete zkrátit, odřežte jen čtvrtinu až třetinu růstu z předešlého roku. Výsledek? Více ovoce se urodí uprostřed stromu na dřevě, které je pevnější a silnější.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com